Co najgorszego może się stać, jeśli nie dostaniesz tej pracy?

blank

Wielu ludzi ma skłonność do wyolbrzymiania porażki czy po prostu nieosiągnięcia celu. Używamy wtedy wyobraźni przeciwko sobie samym… i robimy z igły widły. Bezmyślnie reagujemy tak, jakby każde niepowodzenie było sprawą życia lub śmierci.

Co wywołuje w tobie myśl, że możesz nie dostać pracy, o jaką się starasz? Pojawiają się negatywne emocje …czy może neutralne? U większości osób poszukujących pracy, pojawiają się — co nie jest zaskoczeniem — emocje negatywne. Często bardzo negatywne. Ciężar tych emocji może być tak duży, że potrafi ugiąć pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Temperatura emocji rośnie do stanu wrzenia. A ponieważ fakt, że nie dostałeś pracy, w rzeczywistości nie jest wydarzeniem wymiaru kosmicznego, para wrzących emocji nie znajduje ujścia. Emocje zostają zakorkowane w twoim umyśle i ciele poprzez przekonanie, że właśnie życie ci się wali. W efekcie stan ten przejawia się nerwowością i niepokojem.

Nadmiar takich gotujących się w tobie emocji, które nie mogą znaleźć ujścia, po prostu ci szkodzi — głównie dlatego, że jest nieodpowiedni do sytuacji. Ponownie: nie ma ona (sytuacja) wymiaru kosmicznego. Po prostu w tej firmie nie zostałeś przyjęty. Najwyraźniej byś tam nie pasował. Logiczne uzasadnienie z całą pewnością istnieje, jednak umyka twojej świadomości, ponieważ czujesz się… odrzucony.

Poczucie odrzucenia to jedno z najgorszych uczuć, jakie mogą towarzyszyć człowiekowi na jego drodze życia. Wszyscy z natury mamy bowiem pragnienie bycia potrzebnym, przydatnym i akceptowanym — nie tylko przez koleżeństwo, ale i przez pracodawców, małżonków, i ogólnie społeczeństwo.

Filozof i matematyk Bertrand Russell wspomina o technice, którą stosował z powodzeniem w celu obniżenia temperatury swoim emocji, którą podniosła do stanu wrzenia jedna czy druga „porażka” życiowa. Chcę, abyś ją poznał:

Kiedy czujesz, że coś ci zagraża, zastanów się poważnie i dokładnie, co najgorszego może się zdarzyć. Gdy już spojrzysz prosto w oczy niebezpieczeństwu czy sytuacji, jaka cię spotkała, spróbuj znaleźć argumenty świadczące, że jednak nie byłaby to aż tak wielka katastrofa.

Takie argumenty zawsze się znajdą, gdyż nic, co się nam przytrafia, nie ma kosmicznego wymiaru. Gdy oswoisz się z najgorszym scenariuszem i powiesz sobie z przekonaniem: „No cóż, nie będzie to jednak nic aż tak ważnego”, przekonasz się, że zmartwienie nadzwyczajnie się zmniejszy.

Być może będziesz musiał powtórzyć to sobie parę razy, ale w końcu, jeśli nie pominąłeś niczego podczas konfrontacji z najgorszym możliwym scenariuszem, przekonasz się, że zmartwienie z powodu zaistniałej sytuacji zupełnie zniknie, a zastąpi je rodzaj radosnego podniecenia.

W swoim własnym przekonaniu powinieneś być osobą, która dobrze reaguje na kryzys i potrafi dostrzec szansę w przeciwnościach losu. W ten sposób tworzysz zdrowy, sprzyjający Obraz Samego Siebie.

Niemal każda sytuacja negatywna ma również strony pozytywne. Tylko coś, co w nas istnieje, czego nazwać nie potrafię, zmusza nas do dostrzegania tylko tych pierwszych, negatywnych stron.

A przecież …

Życie jest długie!

Więcej rad, porad i wskazówekWielu, zbyt wielu ludzi pozwala, by wytrąciły ich z równowagi jakieś drobne zagrożenia, którym nadają rangę spraw życia lub śmierci.

Dla nastolatki sam widok jej chłopaka (nawet tylko potencjalnego chłopaka) rozmawiającego uprzejmie z atrakcyjną koleżanką może wydawać się życiową tragedią. „Chcę umrzeć” — krzyczy dziewczyna. Wszyscy wiemy, że za parę lat nawet nie będzie o tym pamiętać. Życie jest długie. Ale wielu dorosłych zachowuje się jak nastolatki przez całe życie. Pozwala, aby mało znaczące sytuacje, były dla nich zagrożeniem.

Jeśli nie dostaniesz pracy, bo na rozmowie kwalifikacyjnej pojawił się ktoś, kto się bardziej nadaje (a nie ktoś, kto jest lepszym człowiekiem od ciebie), nie pozwól, żeby ta sytuacja urosła do rangi epokowego wydarzenia. Po upływie kilku miesięcy, podczas gdy już będziesz pracował na stanowisku w innej firmie, która zauważyła i doceniła twoje mocne strony, będziesz pamiętał tę „porażkę” jak przez mgłę, o ile w ogóle. Bo ponownie: życie jest długie.

Życzę najlepszego,
blank

Wyślij na FB

blank

Recent Articles

spot_img

Related Stories

1 Comment

  1. Cześć Iza,

    Bardzo wartościowy content, strona zrobiona z dbałością o UX i funkcjonalność. Lekka i przejrzysta. Artykuły bardzo dobrze się czyta a wiele wskazówek i sugestii znajduje potwierdzenie a aktualnej wiedzy nie tylko psychologicznej 🙂

    Tak trzymaj i pozdrawiam serdecznie
    Łukasz – Nowy użytkownik Twojej strony 🙂

    P.S. Interview już w najbliższy wtorek a więc poczytam 🙂

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox