Zwiększ swoje szanse zdobycia pracy!

blank

blankW ostatnim artykule napisałam, w jaki sposób znaleźć oraz dostać pracę, która ci się marzy. Dzisiaj kontynuujemy odkrywanie sekretów o zdobywaniu pracy — ściślej mówiąc, powiem ci, jak najlepiej wyartykułować swoje mocne strony i przebić się przez kilkudziesięciu rywali, walczących o to samo stanowisko, co TY.

Widzisz, kiedy poprzez odpowiednią prezentację swojej osoby zaczniesz wyróżniać się na tle reszty osób, czynisz podwójną korzyść. Sobie zwiększasz szanse na zdobycie pracy, o jaką się starasz, a rekruterom szanse podjęcia jednomyślnej decyzji.

Wspomniałam wcześniej, że jedną z rzeczy, która najbardziej interesuje twojego potencjalnego pracodawcę — a ciebie wysuwa przed szereg — są twoje mocne strony. Jak je zatem przedstawić? Następująco …

3 filary twoich mocnych stron
…i kwalifikacji zawodowych

FILAR #1: Osiągnięcia osobiste oraz powiązane z pracą

Twoje osiągnięcia to wymierne rezultaty, jakich dokonałeś w ciągu swojego życia i dotychczasowej kariery zawodowej. Pierwszy filar dostarcza obiektywnego wglądu w twoje umiejętności.

Sam opis tego, co potrafisz, nie jest bowiem wystarczający. Potencjalnego pracodawcę interesuje, co dzięki tym umiejętnościom faktycznie osiągnąłeś. W ten sposób może rzeczowo ocenić, na ile jesteś odpowiednią osobą na wolne stanowisko.

Co więcej, osoby rekrutujące nowych pracowników wykorzystują osiągnięcia kandydatów, porównując ich między sobą …aby wreszcie podjąć uzasadnioną decyzję.

Tutaj muszę dodać interesujący fakt. My, ludzie, jesteśmy istotami emocjonalnymi. Podejmujemy decyzje w oparciu o impulsy na tle emocjonalnym. Kiedyś przeprowadzono ciekawe badania, wskazujące na to, że chore osoby pozbawione możliwości odczuwania, nie potrafiły zadecydować o najprostszych rzeczach, takich jak który kolor bluzki ubrać … co kupić … jak się odpowiednio zachować … słowem, bez możliwości odczuwania emocji, człowiek nie jest w stanie podjąć najprostszej decyzji.

Zatem proces rekrutacji i decydowaniu o wyborze jednej osoby spośród wielu również będzie oparty o emocje. Praktyka dowodzi, że w stosunku do każdego człowieka, mamy własne odczucia. Zwykle czujemy, że z jedną osobą możemy porozmawiać o wszystkim, podczas gdy z drugą się krępujemy mówić o najbardziej banalnych rzeczach …

… zwykle również czujemy, w kogo towarzystwie uwielbiamy przebywać, a z kim się nudzimy. Często przyciąga nas do jakiejś osoby energia, pozytywne nastawienie, urzekający uśmiech, i wiele innych elementów osobowości.

Zgadnij co? Właśnie te elementy osobowości powodują, że rekruterzy przychylają się do jednego kandydata, a odrzucają drugiego, trzeciego i dziesiątego.

W takiej sytuacji, twoje wymierne osiągnięcia zawodowe i osobiste są jedynie logicznym argumentem, uzasadniającym decyzję opartą o emocje! Warto o tym pamiętać i tak wyrazić swoją osobowość oraz wewnętrzną energię, aby zjednać sobie osoby rekrutujące.

Wracając do osiągnięć, istnieją dwie kategorie:

  • KATEGORIA #1: Osiągnięcia osobiste stanowią twoje życiowe dokonania niepowiązane z karierą zawodową. Przykłady: puchary sportowe, działalność charytatywna, działania społeczne, osobiste przedsięwzięcia biznesowe.
  • KATEGORIA #2: Osiągnięcia zawodowe demonstrują twoje możliwości (umiejętności i kwalifikacje) w akcji. Mówiąc krótko, przedstawiają, na co faktycznie cię stać. Przykłady: nagrody za wyniki w pracy, odznaczenia za produktywność, zredukowanie wydatków firmy o 10%, i inne.

Jakie są więc twoje osiągnięcia? Skup się na tych, które najlepiej pasują do stanowiska, o jakie się starasz. Twoim celem jest dopasowanie CIEBIE jako pracownika do zadań, jakie będziesz wykonywał w nowej pracy.

Jeśli, dla przykładu, ubiegasz się o stanowisko w fabryce, która produkuje towary za pomocą drogich maszyn, zarówno w utrzymaniu, jak i obsłudze, i w poprzedniej pracy zasugerowałeś rozwiązanie, dzięki któremu firma zaoszczędziła 50 tysięcy rocznie, podkreśl to z całą mocą. Faktyczne kwoty robią większe wrażenie od niewiele mówiących procentów.

FILAR #2: Umiejętności powiązane z zawodem

Podczas gdy osiągnięcia koncentrują się na wymiernych rezultatach, jakie uzyskałeś dla siebie i wcześniejszych firm, to umiejętności powiązane z zawodem i stanowiskiem, o jakie się ubiegasz, świadczą o tym, co konkretnego jesteś w stanie zrobić dla firmy w przyszłości.

Ten filar jest niezwykle krytyczny podczas wyboru właściwego kandydata spośród wielu. Jeśli to TY chcesz być szczęśliwcem, który zwycięży wszystkich innych, przedstaw … podkreśl … wyartykułuj z całą mocą wszystkie swoje najistotniejsze umiejętności zawodowe.

Możesz bowiem mieć wspaniałą osobowość, świetne osiągnięcia, ale jeśli rekruter nie będzie potrafił stwierdzić, że masz podstawy do skutecznego wykonywania tej pracy, wówczas cię po prostu nie zatrudni.

Mając powyższe na uwadze, powinieneś teraz podsumować swoje własne umiejętności jako pracownika, które możesz wykorzystywać w nowej pracy. W poniedziałek 23 stycznia opublikowałam cały, obszerny artykuł poświęcony umiejętnościom pracownika — powinieneś go przeczytać!

W tym miejscu jedynie streszczę temat. Zatem, przedstawiając swoje umiejętności, powinieneś się skupić na dwóch obszarach: swoich umiejętnościach kognitywnych (myślenie) oraz umiejętnościach funkcjonalnych (co w praktyce potrafisz i możesz zrobić).

  • Kognitywne umiejętności odnoszą się do twoich umysłowych możliwości oraz potencjału drzemiącego w osobowości. Przykłady: sprawne rozwiązywanie problemów, łagodzenie konfliktów między współpracownikami, nawiązywanie ciepłych znajomości, twórcze podejście do pytań i problemów.
  • Funkcjonalne umiejętności odnoszą się do twoich umiejętności „praktycznych-w-efekcie” — na przykład: zarządzanie ludźmi, redukowanie wydatków, posługiwanie się komputerem i obsługa oprogramowania, kontrolowanie jakości, przygotowywanie zestawień, raportów, wizualizacji.

Jeśli nie masz zbyt dużego lub żadnego doświadczenia, powinieneś skupić się na jak najlepszym wyartykułowaniu umiejętności kognitywnych, przez co przechylisz nieco szalę zwycięstwa na swoją stronę. Z kolei jeśli dysponujesz bogatym i ciekawym doświadczeniem, powinieneś to wykorzystać i skupić się bardziej na umiejętnościach funkcjonalnych.

W artykule poświęconym (podać tytuł) obiecałam, że wrócę do tematu elementów dowodowych na rozmowie kwalifikacyjnej oraz podczas całego procesu poszukiwania pracy …

Czynnik decydujący o zwycięstwie

Powiedzmy to sobie wprost: każdy może składać obietnice. Właśnie dlatego, że każdy może to robić, same w sobie nie mają wielkiego znaczenia. Jeśli składasz rekruterowi oświadczenie, że potrafisz wykonywać to czy tamto … że dzięki twoim umiejętnościom ulepszy produktywność w firmie … albo że dzięki twojej osobowości poprawią się stosunku między ludźmi — powinieneś dostarczyć na to jakiekolwiek poparcie.

Na przykład, jeśli w poprzedniej firmie potrafiłeś zredukować wydatki, podaj ścisłe liczby. Ogólniki spływają po ludziach jak woda po kaczce. Z kolei ścisłe informacje, szczegółowe dane, są przyjmowane raczej bez podważania.

Co więcej, jeśli miałeś wystarczająco dobre stosunku z szefem lub przełożonym w poprzedniej pracy, skontaktuj się z nim i poproś o szczerą opinię. Najlepiej gdyby nawiązywała do twoich umiejętności. Wystarczy, że pokażesz taki papierek z pieczątką firmy swojemu nowemu potencjalnemu pracodawcy i — voila! — szanse, że to ty dostaniesz zatrudnienie sięgają nieba.

A jak potwierdzić np. twoje umiejętności zarządzania ludźmi? Jeśli w poprzedniej firmie mierzona była produktywność pracowników albo płynność kadr, podaj informację, o ile % zwiększyłeś wydajność i o ile % zmniejszyłeś przepływ pracowników!

Co w przypadku braku doświadczenia? To proste. Jeśli ukończyłeś jakiekolwiek szklenia czy kursy, przedstaw papier potwierdzający ich odbycie. Tyle możesz zrobić. Co jeśli nie przebyłeś żadnego kursu? Czy jesteś spalony? W żadnym razie. Wtedy po prostu zademonstruj z całą mocą, jak dobrze potrafisz rozmawiać w praktyce, bezpośrednio na rozmowie. Zademonstruj jakieś przykłady. Omów case study. Posługuj się przykładowymi scenariuszami.

FILAR #3: Wiedza powiązana z zawodem

Wiedzę powiązaną z zawodem zdobyłeś w szkole. Na rozmowie rekrutacyjnej powinieneś położyć na nią nacisk, jeśli nie posiadasz doświadczenia praktycznego. Właśnie wtedy zasób twojej wiedzy oraz poziom, na jakim ukończyłeś szkoły i studia, może być źródłem mocnych argumentów przemawiającym za tym, aby cię zatrudnić. Szczególnie, jeśli ubiegasz się o mało wymagającą posadę, żeby nie powiedzieć mało ambitną. Koniec końców, od czegoś i tak trzeba zacząć.

Na przykład, jeśli starasz się o pracę asystenta za biurkiem, wtedy taka wiedza jak znajomość oprogramowania biurowego (Microsoft Office, do najnowszej wersji włącznie — firmy inwestują w to inwestują dla stabilności) … znajomość oprogramowania wyspecjalizowanego (jak np. niezwykle drogi SAP) … czy jakiegokolwiek innego, mocno odbije się na twoją korzyść.

I tak zbliżamy się do konkluzji …

Co czyni cię wyjątkową osobą?

Więcej rad, porad i wskazówekJeśli przygotujesz się do rozmowy o pracę według wskazówek z tego artykułu oraz z innych, jakie do tej pory opublikowałam na tym blogu, powinieneś już dość dobrze wiedzieć, co czyni cię wyjątkową osobą, której warto dać szansę wykazać się na stanowisku, o jakie się starasz — w pracy, którą chciałbyś wykonywać, zarabiając na życie i rodzinę.

Zacznij dzisiaj: napisz o sobie to, co myślisz. Usiądź, odpal Worda lub (jeśli ci wygodniej) weź długopis i kartkę …i zacznij pisać. Napisz, dlaczego jesteś odpowiednią osobą do pracy, jaką chcesz wykonywać. Napisz, dlaczego właśnie tobie warto dać tę szansę, o którą walczy być może dziesiątki innych ludzi!

Fundamenty już znasz: oprzyj wszystko o 3 filary, o jakich ci przed chwilą napisałam. A kiedy rekruter zapyta cię, dlaczego miałby zatrudnić CIEBIE …będziesz wiedział, co odpowiedzieć — i daj z siebie wszystko.

Życzę najlepszego,
blank

Wyślij na FB

blank

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox