post

Pytania i odpowiedzi

Pytania i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjnąDobrze opracowane pytania i odpowiedzi to dla osoby przed rozmową kwalifikacyjną jedno z podstawowych i najbardziej pomocnych narzędzi przygotowawczych. Na tej stronie znajdziesz mnóstwo przykładów pytań, oczywiście z proponowanymi odpowiedziami. W miarę upływu czasu, baza będzie się powiększała, w tym o propozycje od Ciebie — na samym dole masz okienku, w którym możesz zasugerować własne propozycje.


Prostsze pytania:

 1. Proszę powiedzieć coś o sobie
 2. Jak opisałby pan siebie?
 3. Jak pan sądzi, jakie są pańskie mocne strony?
 4. Dlaczego zdecydował się pan na pracę w tej branży?
 5. Jakie są Pańskie/Pani oczekiwania finansowe?
 6. Jakie są pani / pana słabe strony?
 7. Czym się pan zajmował w poprzedniej pracy?
 8. Jakie zmiany wprowadziłby pan do naszej firmy, jeśli byśmy pana dziś zatrudnili?
 9. Od czego zacznie pan swój pierwszy dzień w pracy ?
 1. Ocena: +80

  Positive Negative

  Proszę powiedzieć coś o sobie

  Nazywam się Jan Kowalski. Z wykształcenia jestem [wymienić] — zajmuję się tym od [podać liczbę] lat. W ciągu tego czasu, pracowałem w takich firmach, jak [wymienić]. Stanowiska, jakie do tej pory obejmowałem, to przede wszystkim [wymienić]. Szczęśliwie, mogę się pochwalić wieloma sukcesami na tych stanowiskach. Z jednego z nich jestem szczególnie dumny: mianowicie [wymienić]. Uważam, że w pańskiej firmie mam równie szerokie pole do popisu i będę mógł się przyczynić do jej rozwoju równie skutecznie, co w poprzednich firmach, w których pracowałem.

 2. Ocena: -39

  Positive Negative

  Jak opisałby pan siebie?

  Raport Specjalny omawiający pytania na rozmowie o pracęCóż, od 5 lat kształcę się w kierunku [podać kierunek] — i prawdopodobnie będę kontynuował prace nad swoimi umiejętnościami oraz wiedzą do końca życia. Powód jest prosty: [zawód] mnie po prostu pasjonuje. Jeśli mogę to tak ująć, kocham swoje zajęcie. Uważam, że osoby, które w podobny sposób podchodzą do pracy, są znacznie wydajniejsze, osiągają znacznie lepsze wyniki. Jeśli pan pozwoli, opowiem dokładniej, w jaki sposób przygotowywałem się do [podać zawód]. Zaczęło się, oczywiście, od studiów. Ukończyłem [podać nazwę uczelni i kierunku] z przyzwoitym wynikiem. Następnie przeszedłem praktyki w [podać, gdzie]. Dalej to już edukacja własna, zarówno na podstawie książek, bezpośredniego doświadczenia, jak i konsultacji pod okiem zawodowców. W pigułce, w ten sposób doszedłem do miejsca, w jakim się aktualnie znajduję. Sądzę, że mój dorobek zawodowy w pełni odpowiada, a może nawet trochę przewyższa wymagania stanowiska w pańskiej firmie.

 3. Ocena: +65

  Positive Negative

  Jak pan sądzi, jakie są pańskie mocne strony?

  Jeśli chodzi o moje ustosunkowanie do stanowiska, na jakie poszukuje pan pracownika, to z pewnością skrupulatność i wytrwałość. Zdaję sobie sprawę, że [stanowisko] to dość wymagające zajęcie — i między innymi dlatego jestem pewien, że pasuje do mojego charakteru. Lubię wyzwania i zwykle dopinam swego. Jeśli postanowię, że coś zrobię, to to po prostu robię. Z kolei jeśli chodzi o kontakty z ludźmi, które są rzeczą podstawową w pracy w korporacji, uważam, że zaspokoję pańskie oczekiwania. Nie chcę obiecywać, że będę idealnym pracownikiem, bo nie o to chodzi. Mogę jednak zapewnić, że ciepłe relacje, wsparcie i sympatyczne podejście, to coś, czego sam bym sobie życzył w środowisku pracy — a jak wiemy, działa to wyłącznie w obie strony.

 4. Ocena: -33

  Positive Negative

  Dlaczego zdecydował się pan na pracę w tej branży?

  Chcę pracować w [podać zawód], ponieważ od kiedy pamiętam, [zawód] jest po prostu moją pasją. Uwielbiam to robić i myślę, że to jest klucz do produktywności i skuteczności — pasja i zaangażowanie. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie, abym mógł robić zawodowo cokolwiek innego.

 5. Ocena: +38

  Positive Negative

  Jakie są Pańskie/Pani oczekiwania finansowe?

  Zdaję sobie sprawę, że nowym pracownikom zwykle oferuje się stosunkowo niską stawkę godzinową. Wiem jednak, że jestem w stanie wnieść ponadprzeciętny wkład w Pańską / Pani firmę — chciałbym więc być uczciwie i adekwatnie wynagrodzony. W ostatniej mojej pracy, za podobne stanowisko, zaoferowano mi [podać]. Na dobry początek naszej współpracy, mam nadzieję, że w Pańskiej / Pani firmie mogę liczyć na podobne warunki finansowe. Uważam, że to uczciwa stawka wobec obowiązków, jakie mnie czekają. Oczywiście, jestem otwarty na negocjacje. Zależy mi bowiem na obustronnym zadowoleniu.

 6. Ocena: +13

  Positive Negative

  Jakie są pani / pana słabe strony?

  Każdy ma jakieś słabe strony. Uważam, że to dobrze, ponieważ wskazują nam one, gdzie powinniśmy skupić naszą uwagę — zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Na przykład, kiedy zorientowałem się, że organizacja czasu jest moją piętą achillesową, postanowiłem poświęcić codziennie trochę wolnego czasu na opanowanie technik organizacyjnych. W ten sposób pozbyłem się jednej ze swoich słabych stron, która teraz jest — mogę się przyznać — jedną z mocniejszych. Inny przykład może stanowić przesadny perfekcjonizm. Zauważyłem, że czasami zbyt dużo uwagi poświęcałem czemuś, co tego nie wymagało. Teraz potrafię szybciej i sprawniej przechodzić od jednego zadania czy projektu do drugiego, bez zbędnego skupiania się na nieistotnych szczegółach. Oczywiście, wciąż mam jakieś słabe strony, ale cały czas nad nimi pracuję.

 7. Ocena: +24

  Positive Negative

  Czym się pan zajmował w poprzedniej pracy?

  Ponieważ moje poprzednie stanowisko niewiele się różniło od tego, na które w tej chwili kandyduję, również obowiązki były podobne — dzięki temu znacznie łatwiej będzie mi się wpasować w pańską firmę i zadania, jakie będą do mnie należały. Odpowiadając na pytanie, w poprzedniej pracy zajmowałem się głównie [wymienić prace]. Ponadto sprawowałem nadzór nad projektami dotyczącymi [wymienić], monitorowałem [wymienić], przygotowywałem [wymienić], a także [wymienić jeszcze jedną czynność, powiązaną ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz].

 8. Ocena: +27

  Positive Negative

  Jakie zmiany wprowadziłby pan do naszej firmy, jeśli byśmy pana dziś zatrudnili?

  KRÓTKA UWAGA: Podchwytliwe pytanie. Jakim bowiem cudem mógłbyś wskazać zmiany, skoro nie masz pojęcia o mocnych i słabych stronach firmy … kluczowych pracownikach … produktach … kondycji finansowej … strategii wdrażania produktów na rynek … metod sprzedaży … ?

  OK, teraz może to być jasne, ale kiedy siedzisz przed rekruterem, sprawy nie wyglądają już tak kolorowo. Często podenerwowanie usypia twoją czujność i możesz się pokusić o bezpośrednią odpowiedź, która masz nadzieję spodoba się rekruterowi.

  Fakt jest jednak taki, że żadna bezpośrednia odpowiedź na to pytanie nie przekona rekrutera co do twojej kandydatury. Wyjaśnię dlaczego. Jeśli odpowiesz wprost na to nęcące pytanie, chcąc popisać się swoją wiedzą z zakresu np. marketingu czy sprzedaży, prawdopodobnie zostaniesz odebrany jako ktoś, kto strzela z bioderka.

  Ponadto bez względu na to, jak dobrze przebiega twoja rozmowa z rekruterem, to nie zapominaj, że wciąż jesteś outsiderem. Nikt, włącznie z rekruterem, nie przepada za kimś, kto jest z zewnątrz i udaje, że wie wszystko i od tak może zawojować w firmie.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Hmm… nie byłbym dobrym lekarzem, gdybym przed badaniem stawiał jakąkolwiek diagnozę. Jeśli dostanę zatrudnienie, co mam nadzieję się wkrótce stanie, najpierw chciałbym twardo i analitycznie spojrzeć na wszystko, co będzie związane z moimi obowiązkami. Wpierw postaram się zrozumieć, dlaczego rzeczy mają się jak się mają. Porozmawiam z kluczowymi pracownikami, poznam ich zdanie, opinie, osądy i dopiero wtedy będę mógł zasugerować rozwiązania czy zmiany, które dadzą wymierne rezultaty.

 9. Ocena: +32

  Positive Negative

  Od czego zacznie pan swój pierwszy dzień w pracy ?

  Pytanie nadesłał Piotr.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Ludzie tworzą firmę, więc dobre kontakty są podstawą. Dlatego pierwszy dzień zacznę od poznania ludzi, nawet jeśli miałby to być tylko uścisk dłoni i wymiana jednego zdania. Co dalej? Jeśli ode mnie to zależy, to chciałbym usiąść z bezpośrednim przełożonym i porozmawiać o mojej pracy: o moich obowiązkach, o oczekiwaniach wobec mnie i ewentualnie innych uwagach, jeśliby były.

Poszukujesz przykładowej odpowiedzi na jedno z prostszych (twoim zdaniem) pytań? Mogę pomóc. Wpisz pytanie w poniższe pole, a w ciągu 48 godzin ukaże się ono na tej stronie…
Pytanie:
E-mail: 1

1 - Wpisz adres e-mail, a kiedy odpowiedź się pojawi — natychmiast Cię o tym powiadomię! (Pole opcjonalna)

Trudniejsze pytania:

 1. Co oczekuje pan, że będzie robił za 5 lat?
 2. Jak radzi pan sobie z konfliktami w korporacji między pracownikami?
 3. A co ze stresującymi sytuacjami? Jak pan sobie radzi ze stresem?
 4. Co pana demotywuje w pracy?
 5. Dlaczego mielibyśmy przyjąć do naszej firmy właśnie pana?
 6. Jak przekonać potencjalnego klienta, aby wziął kredyt w naszym banku?
 7. Na początek, czy może ma pan do nas jakieś pytania?
 8. Dlaczego właściwie rezygnuje pan z pracy w aktualnej firmie? Jaki jest powód?
 9. Widzi Pan swoją koleżankę z pracy w Galerii Handlowej na zakupach, która w tym czasie przebywa na L4. Co Pani robi?
 10. Czy planuje pani dzieci?
 11. Dlaczego powinniśmy zatrudnić panią, a nie kogoś innego?
 1. Ocena: +19

  Positive Negative

  Co oczekuje pan, że będzie robił za 5 lat?

  Chociaż trudno jest przewidzieć przyszłość, szczerze wierzę, że za 5 lat od dzisiaj będę jednym z najskuteczniejszych [podać zajęcie, zawód] — taki przynajmniej jest mój ambitny cel. Osobiście uważam, że im wyższe cele człowiek sobie stawia, tym mniejsze ograniczenia na siebie nakłada. Bo dlaczego nie sięgać wysoko? Jedyne, co może nas przed tym hamować, to nasze własne, zwykle irracjonalne przekonania. Rozwój osobisty to jeden z tych elementów mojego życia, do którego przykładam szczególną wagę. Prawdopodobnie dlatego mogę powiedzieć, że nie ograniczam się w tym, co faktycznie mogę osiągnąć — za 5 lat i w ciągu całego mojego życia.

 2. Ocena: +32

  Positive Negative

  Jak radzi pan sobie z konfliktami w korporacji między pracownikami?

  Myślę, że sobie radzę. Nie jestem typem osoby, która za wszelką cenę dąży do udowodnienia, iż ma rację. Wydaje mi się, że właśnie stąd biorą się zażarte konflikty — z jakiejś wewnętrznej potrzeby bycia lepszym, posiadania racji, "przegadania" rozmówcy. Cóż, ja nie widzę w tym końca i przy napiętej sytuacji, staram się znaleźć zdrowe rozwiązanie, jakiś kompromis. I to zarówno w życiu zawodowym, jak i w osobistym. Chyba szczególnie osobistym...

 3. Ocena: +27

  Positive Negative

  A co ze stresującymi sytuacjami? Jak pan sobie radzi ze stresem?

  Pewna doza stresu jest mobilizująca. Myślę, że poddenerwowanie bierze się z braku pewności siebie i odpowiedniego przygotowania do zadania. Jeśli bowiem wątpimy we własne możliwości, siłą rzeczy obawiamy się niepowodzenia, a to ostatecznie prowadzi do stresu. Ponieważ nigdy nie robię niczego, do czego nie jestem właściwie przygotowany, to raczej nie doznaję stresu w stopniu, który mógłby wpłynąć na moją wydajność i produktywność. Z kolei kiedy już się zestresuję, po prostu na chwilę się "wyłączam" i staram się uspokoić, to chyba jedyny sposób. Zauważyłem również, że warto pomyśleć racjonalnie — czy ten stres jest uzasadniony? Zwykle to skutkuje.

 4. Ocena: -30

  Positive Negative

  Co pana demotywuje w pracy?

  To fakt, jedni mają w sobie więcej motywacji do pracy, inni mniej. Myślę, że różnicę stanowi wiedza, jaką się posiada. Eliminuje bowiem dwóch wrogów: ryzyko i strach. Jeśli nie boimy się działać i wiemy, że nie ryzykujemy, ale podejmujemy konkretne, stanowcze kroki naprzód — wtedy mamy w sobie odpowiednio silną motywację. Zatem odpowiadając na pańskie / pani pytanie, w niektórych sytuacjach może mnie trochę demotywować brak wystarczającej wiedzy. Ale tylko trochę, ponieważ braki zawsze mogę nadrobić. Wtedy zwykle motywacja powraca.

 5. Ocena: +14

  Positive Negative

  Dlaczego mielibyśmy przyjąć do naszej firmy właśnie pana?

  Uważam, że opłaca się inwestować w pracowników z doświadczeniem. Pracowałem w tym zawodzie przez przeszło [podać jak długo]. Choć teoria i wiedza są istotne, to bez poparcia w praktyce mogą nie być wystarczające do produktywnej i właściwej pracy. Ponieważ mogę się pochwalić jednym i drugim, to sądzę, że jestem odpowiednią osobą do tej firmy. Również moje kwalifikacje odpowiadają pańskim wymogom: biegle posługuję się komputerem oraz biurowym oprogramowaniem ... cechuje mnie zdecydowanie, pewność siebie i jestem w miarę komunikatywny, dzięki czemu wydajnie pracuję w zespole. A dodatkowo, dokształciłem własne umiejętności, kończąc następujące szkolenia: [wymienić].

 6. Ocena: +25

  Positive Negative

  Jak przekonać potencjalnego klienta, aby wziął kredyt w naszym banku?

  W zależności od strategii sprzedaży takiego produktu, zacząłbym od czegoś, o czym wielu sprzedawców zapomina: od dogłębnego poznania mojego potencjalnego klienta. Nie to bowiem, co ja chcę, określa co i w jakich ilościach nasz potencjalny klient zechce kupić — ale to, co on chce. Jego potrzeby, pragnienia, oczekiwania.

  Prawdopodobnie 99 na 100 sprzedawców czy telemarketerów próbuje zmotywować do zakupu swoich potencjalnych klientów. I to jest wielki błąd. Wyniki takich sprzedawców dobitnie świadczą o tym, że nie jesteśmy w stanie umotywować nikogo, nieważne jak bardzo próbujemy. Dlaczego? Ponieważ konsumenci już są umotywowani. Pytanie tylko: "Przez co?" Moim zadaniem jako sprzedawcy jest odkrycie tego, co motywuje moich potencjalnych klientów do zakupu. Następnie pokazanie im, w jaki sposób mogą to zdobyć poprzez produkt, jaki reklamuję, na przykład ofertę kredytową. Nikt bowiem w rzeczywistości nie potrzebuje kredytu. Kredyt jest czymś pośrednim, z pomocą czego konsument — klient — zaspokaja swoją potrzebę, na przykład remont domu czy zakup auta.

  Rozumiejąc to, nie zaczynałbym procesu sprzedaży od produktu, ponieważ jak już wspomniałem, nikt nie potrzebuje produktów. Kupujemy produkty bądź usługi, aby pomogły nam zaspokoić potrzeby, które są czynnikami motywującymi do podjęcia ostatecznej decyzji: "Tak, biorę ten kredyt". Większość sprzedawców odnosi bolesne porażki, ponieważ przedstawiają reklamowany produkt zanim odkryją, co motywuje potencjalnych klientów do zakupu...

  Reasumując, wydaje mi się, że szczere i głębokie zrozumienie ludzi — potencjalnych klientów — oraz ich problemów, potrzeb, pragnień... plus znajomość prawdziwej sztuki sprzedawania... są kluczem do sukcesu w takiej pracy.

 7. Ocena: -3

  Positive Negative

  Na początek, czy może ma pan do nas jakieś pytania?

  Tak, oczywiście. Abym mógł się skupić na tych osiągnięciach, dokonaniach i innych elementach dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej, które zainteresują pana najbardziej, chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o tym stanowisku: na przykład, czym powinien wyróżniać się pracownik zajmujący tę pozycję? /UWAGA: Po zadaniu pierwszego pytania, kontynuuj stawianie kolejnych. Twoim celem jest odkrycie, czego rekruter szuka najbardziej — jego oczekiwań, warunków, celów, problemów — a następnie dopasowanie do tego twoich kwalifikacji, cech charakteru, osiągnięć. Pamiętaj, co mówią najlepsi sprzedawcy na świecie: Zanim zaczniesz sprzedawać, odkryj, co ludzie chcą kupować!

 8. Ocena: +6

  Positive Negative

  Dlaczego właściwie rezygnuje pan z pracy w aktualnej firmie? Jaki jest powód?

  KRÓTKA UWAGA: Intencją pytającego jest odkryć, na ile kandydat jest lojalny wobec poprzedniej firmy, w której pracował… i uczciwy wobec siebie oraz rekrutera.

  Jeśli zacznie stawiać poprzedniego pracodawcę w złym świetle, udowodni swój brak lojalności. Jeśli zacznie zwalać na niego winę, udowodni brak uczciwości. Bez względu, czy faktycznie poprzedni pracodawca jest winien temu, iż złożyłeś mu na biurko wypowiedzenie, nie mów o tym rekruterowi. To tak naprawdę w ogóle go nie interesuje i nic nie mówi o tobie jako o pasującym na wolne stanowisko kandydacie.

  Wykaż się czymś więcej: powiedz, dla przykładu, że nie mogłeś tam liczyć na żaden rozwój, pomimo coraz lepszej i lepszej pracy własnej — więcej włożonego wysiłku, większej precyzji, ambitniejszych celów, doskonałych rezultatów. Powiedz, że możliwości rozwoju są czymś, co cię motywuje i że właśnie dlatego opuszczasz obecną firmę — z chęci rozwoju. Pomiń osobiste powody. Skup się na wyjaśnieniach, które przekonają rekrutera co do twojej osoby. Pomiń również ogólniki: nie mów, że doskwierała ci zła atmosfera … że czułeś się w tamtej pracy nieswojo … że już od dawna myślałeś o zmianie w życiu …

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: U mojego poprzedniego pracodawcy nie mogłem liczyć na żaden rozwój. Stąd szukam firmy, która daje większe możliwości — w której będę mógł w całości spożytkować swoje umiejętności, zrealizować własne ambicje, a tym samym solidnie przyczynić się do wzrostów firmy na wielu płaszczy-znach. Co więcej, nie boję się wyzwań i jestem gotów na bardziej odpowiedzialne obowiązki.

 9. Ocena: +8

  Positive Negative

  Widzi Pan swoją koleżankę z pracy w Galerii Handlowej na zakupach, która w tym czasie przebywa na L4. Co Pani robi?

  No cóż, skłamałbym, gdybym stwierdził, że takie sytuacje się nie zdarzają. Spójrzmy prawdzie w oczy: właściwie to pracownicy często biorą lewe zwolnienia po to tylko, aby odpocząć, wybrać się na zakupy czy dorobić sobie gdzieś indziej. Jak zareagowałbym w takiej sytuacji? Najprościej: nie mieszałbym się w nie swoje sprawy. Jestem, bo chcę być lojalny wobec firmy, w której pracuję, ale jednocześnie nie chcę donosić na innych, bo to tak naprawdę nie powinno mnie interesować. Co najwyżej, z grzeczności, poradziłbym koleżance, żeby przemyślała to, co robi -- bo skąd może wiedzieć, że jej przełożony akurat jej nie zauważy? Wtedy konsekwencje mogą być opłakane.

  Oczywiście, co innego, gdybym to ja był przełożonym tej osoby. Wówczas moje obowiązki zmuszają mnie do podjęcia odpowiednich kroków. Przede wszystkim pytanie do pracownika: DLACZEGO tak postępujesz? Jeśli odpowiedź byłaby z serii "bo tak", wtedy mocno zastanowiłbym się nad jego dalszymi losami w firmie. Gdyby powód lewego zwolnienia był poważny, wtedy wyjaśniłbym pracownikowi, że nie tędy droga. Dodałbym, że nasza firma to nie obóz pracy -- że zawsze można porozmawiać i znaleźć dobre, sensowne rozwiązanie. Jako przełożony chcę, aby pracownik wiedział, że może liczyć na wsparcie, jeśli znajdzie się w sytuacji, gdzie jest ono potrzebne. Wiem z doświadczenia, że dobre traktowanie pracownika działa na korzyść zarówno jego samego, jak i firmy: taki pracownik jest bardziej wydajny, chętniej zajmuje się swoimi obowiązkami i jest zdecydowanie zmotywowany.

 10. Ocena: +21

  Positive Negative

  Czy planuje pani dzieci?

  KRÓTKA UWAGA: Jest mnóstwo pytań, jakie leżą poza zasięgiem rekrutera przeprowadzającego rozmowę kwalifikacyjną. Jednym z nich jest pytanie o planowanie potomstwa. Jest ono oficjalnie zakazane, ponieważ odpowiedź ujawnia ściśle prywatne informacje, bezpośrednio niezwiązane z życiem zawodowym — stąd nie powinny mieć one wpływ na decyzję o zatrudnieniu bądź odrzuceniu kandydatki.

  Pomimo to zdarza się, że pytania tej kategorii padają. Powód? Prozaiczny: rekruter po prostu nie jest doświadczony ...i nie jest świadom paragrafów. A kto wie — być może niektórzy kompletnie je ignorują, będąc przekonanym, że nic sobie z tego nie zrobisz.

  Co zrobić, kiedy rekruter stawia pytania, o których nawet nie powinien pomyśleć? Przede wszystkim sugeruję zdrowy rozsądek. Warto się zastanowić, czy opłaca się mówić, iż takich pytań rekruter zadawać nie powinien. Jeśli tak zdecydujesz, wówczas odpowiedź musi być stonowana, spokojna i dyplomatyczna, aby nie wpłynęła na decyzję o odrzuceniu twojej kandydatury.

  Odnośnie pytania o dzieci: jak wspomniałam, rekruterzy nie mają prawa o to pytać. Owszem, pracodawcy nie są specjalnie skorzy zatrudniać kobietę, która na 6 miesięcy będzie na zwolnieniu, ale zgodnie z prawem, nie mają wyboru. Nie mają prawa dyskryminować cię za coś, co wydarza się w twoim osobistym życiu.

  Zdarzają się też przypadki, że rekruter zadaje kandydatkom to pytanie w dobrej wierze, nie zdając sobie sprawy, że to pogwałcenie prawa. Ty decydujesz — możesz odpowiedzieć na to pytanie i później dopiero zdecydować, czy w ogóle chcesz pracować dla firmy, która nie orientuje się w przepisach prawnych i popełnia błędy już na rozmowie kwalifikacyjnej.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Szczerze mówiąc, moje sprawy osobiste są w tym momencie ostatnią rzeczą, jaka mi chodzi po głowie. Na tym etapie mojego życia skupiam się na swojej karierze zawodowej, poszukując firmy, w której będę mogła dać z siebie wszystko i która doceni mój wysiłek.

 11. Ocena: +12

  Positive Negative

  Dlaczego powinniśmy zatrudnić panią, a nie kogoś innego?

  KRÓTKA UWAGA: Wielu kandydatów jest absolutnie nieprzygoto-wana na takie pytanie. A ponieważ muszą coś odpowiedzieć, odpowiadają chaotycznie, jękliwie, mrukliwie. Błąd.

  Jeśli czytałeś ZWYCIĘSKĄ ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ, to wiesz, jak ważne jest odkrycie największych problemów firmy, największych potrzeb i pragnień względem kandydata, najistotniejszych celów i ambicji. Jeśli wiesz to wszystko, właśnie to trudne pytanie da ci wielką przewagę nad resztą kandydatów, ponieważ umożliwia bezpośrednie odwołanie się do tego, czego chce rekruter, reprezentujący firmę.

  Co więcej, jest to prawdopodobnie najważniejsze pytanie spośród wszystkich. Dlaczego? Powód jest prosty. Rekruter stawia je tobie, ponieważ musi je postawić również… SOBIE. Twoja odpowiedź ma go nakierować na jego własną. Właśnie ta odpowiedź może przeświadczyć o jego ostatecznej decyzji.

  Twoim zadaniem jest mu więc pomóc w jej podjęciu. Przejdź przez wszystkie wymagania postawione przez firmę (np. w ogłoszeniu lub poprzez odkrycie ich, dzięki strategii z rozdziału II ze ZWYCIĘSKIEJ ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ ) i odwołaj się do każdego z nich. Podaj powód, dlaczego je spełniasz.

  SUGEROWANA ODPOWIEDŹ: Jeśli więc dobrze pana zrozumiałem, szuka pan przede wszystkim kogoś, kto potrafi zarządzać działem sprzedaży i marketingu w pańskiej firmie wydawniczej. Jak sam pan wspomniał, potrzebuje pan kogoś z doświadczeniem w sprzedaży książek. To właśnie sprzedaż książek i biznes wydawniczy jest miejscem, w którym spędziłem ostatnią dekadę swojej kariery zawodowej. Wydaje mi się, że w tym czasie nawiązałem mnóstwo dobrych kontaktów, które będą kluczowe w pracy w pańskiej firmie. W czasie tych 10 lat, poznałem również mnóstwo strategii, metod, reguł i technik, które będę mógł z powodzeniem zastosować do zwiększania sprzedaży, redukowania kosztów, jak i zarządzania zespołem.

  Potrzebuje pan również kogoś, kto będzie potrafił zwiększyć ilość kanałów dystrybucyjnych wydawanych książek. Cóż, moim zdaniem kapitalny cel, gdyż — jak wskazuje moja praktyka — to właśnie tu tkwi sekret dochodowości. Mając świetny produkt, zorganizowany zespół, który obsługuje klientów, pozostaje tylko szerzyć działalność i docierać do jak największej ilości potencjalnych klientów. Jestem pewien, że podołam: w mojej poprzedniej pracy moje innowacyjne strategie promocyjne podwoiły, a później potroiły sprzedaż książek firmy. Wiem, że mogę zrobić to samo dla pana.

Poszukujesz przykładowej odpowiedzi na jedno z trudniejszych (twoim zdaniem) pytań? Wpisz je w poniższym okienku i kliknij przycisk ‚Zasugeruj pytanie’, w ciągu 48 godzin znajdziesz na nie przykładową odpowiedź na tej stronie…
Pytanie:
E-mail: 1

1 - Wpisz adres e-mail, a kiedy odpowiedź się pojawi — natychmiast Cię o tym powiadomię! (Pole opcjonalna)