Administrator stron internetowych – obowiązki, wymagania, zarobki

Administrator stron internetowych to współcześnie bardzo poszukiwany zawód. Pracownik ten może liczyć na zatrudnienie w instytucjach i przedsiębiorstwach posiadających (lub planujących posiadać) własną stronę internetową. Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków administratora stron internetowych? Jakie wymagania należy spełnić, żeby móc rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Administrator stron internetowych – charakterystyka zawodu

Administrator stron internetowych to jak sama nazwa wskazuje specjalista, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie witryn internetowych widocznych w internecie. Jego zadaniem jest między innymi weryfikowanie poprawności konfiguracji serwera witryny internetowej, weryfikowanie poprawności działania oprogramowania strony internetowej, a także baz danych wykorzystywanych przez to oprogramowanie. Administrator na bieżąco konfiguruje, optymalizuje i wprowadza aktualizacje oprogramowania strony. Jest on odpowiedzialny za wszystkie działania związane ze zmianą treści na stronie. Musi on również błyskawicznie reagować na nieplanowane wydarzenia, które są wynikiem potrzeby zmiany sposobu funkcjonowania oprogramowania witryny, a także te, które zagrażają bezpieczeństwu funkcjonowania strony internetowej (tworzy on między innymi kopie zapasowe oprogramowania strony, dzięki którym można szybko przywrócić jej sprawność).

Istotnym zadaniem tego specjalisty jest także wdrażanie mechanizmów optymalizujących strony internetowe do potrzeb różnych grup ludzi (między innymi osób niepełnosprawnych).

Jak zostać administratorem stron internetowych?

Żeby rozpocząć karierę w zawodzie administratora stron internetowych trzeba legitymować się co najmniej wykształceniem średnim technicznym. Większość pracodawców preferuje kandydatów, którzy posiadają kwalifikacje technika informatyka. Dużym atutem kandydata będzie świadectwo potwierdzające kwalifikację EE.09 (czyli programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych).

Kandydaci pragnący zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie powinni posiadać certyfikaty potwierdzające znajomość języków programowania, suplement Europass. 

Niezwykle ważne na tym stanowisku są także certyfikaty potwierdzające biegłą znajomość języka angielskiego.

Administrator stron internetowych – jakie cechy powinien posiadać kandydat na to stanowisko?

Kandydat na stanowisko administratora stron internetowych powinien biegle obsługiwać komputer. W zawodzie tym ważne są umiejętności matematyczne, zdolność logicznego myślenia, samodzielność, zdolność szybkiego podejmowania trafnych decyzji, umiejętność pracy pod wpływem stresu (choć praca przez większość czas jest spokojna, awaria strony internetowej to bardzo stresujące wydarzenie). Administrator stron internetowych musi być osobą cierpliwą, dokładną, wytrwałą, posiadać umiejętność dobrej organizacji własnej pracy. Konieczna jest również umiejętność płynnego wypowiadania się w mowie i w piśmie.

Chociaż osoba zarządzająca stronami internetowymi przez większość czasu pracuje samodzielnie, ważne jest, żeby posiadała przynajmniej podstawowe kompetencje interpersonalne.

Kandydat na administratora stron internetowych może szukać pracy w firmach i innych instytucjach, które posiadają strony internetowe (lub planują ich wdrożenie). Pracę oferują mu także instytucje świadczące usługi administrowania stron internetowych na rzecz innych firm.

Osoby posiadające doświadczenie zawodowe często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej (praca na własną rękę zazwyczaj wiąże się z wyższymi zarobkami).

Czy administrator stron internetowych może liczyć na awans?

Osoba zajmująca się administrowaniem stron internetowych może liczyć na awans. Jeżeli jest zatrudniona jako praktykant, po przepracowaniu określonego czasu ma możliwość awansować na samodzielne stanowisko. Duża część administratorów decyduje się podnosić swoje kwalifikacje zawodowe odbywając liczne szkolenia lub studiując (zazwyczaj wybierają oni kształcenie na kierunku informatyka). Administrator może awansować na projektanta stron internetowych, kierownika zespołu, specjalistę do spraw rozwoju stron internetowych.

Ile zarabiają administratorzy stron internetowych? 

Zarobki administratorów stron internetowych są dość zróżnicowane. Osoby, które dopiero zaczynają pracę w tym zawodzie raczej nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Zarobki pracowników doświadczonych oscylują wokół średniej krajowej. Trzeba pamiętać, że na wysokość wynagrodzenia ma wpływ wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest wielkość i kondycja finansowa firmy, która zatrudnia administratora. Liczy się również zakres obowiązków, staż pracy, wykształcenie, a nawet region, w którym znajduje się siedziba firmy (statystycznie najwięcej zarabiają administratorzy stron internetowych pracujący w wielkich miastach).

Pracownicy mogą dodatkowo liczyć na benefity pozapłacowe takie jak dostęp do prywatnej opieki medycznej, dodatkowe ubezpieczenia, wejściówki na zajęcia sportowe, służbowe telefony i komputery.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox