Agent ubezpieczeniowy – czy to praca dla każdego, jakie są jej wady

Agent ubezpieczeniowy to zawód, do którego wykonywania nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji (przynajmniej jeśli chodzi o kompetencje twarde). Z tego względu wiele osób decyduje się na podjęcie pracy dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że praca agenta ubezpieczeniowego nie będzie odpowiednia dla każdego. Jakie są jej największe wady?

Zajęcie nieodpowiednie dla osób ze słabą motywacją

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych agenci mogą pracować kiedy chcą i ile chcą (oczywiście konieczne jest wyrobienie niezbędnego minimum). Taka sytuacja nie jest korzystna dla osób, które mają problemy z motywacją. Są pracownicy, którzy bez przymusu nie będą pracować więcej niż muszą, co negatywnie przełoży się na wysokość ich zarobków. Nie decydujmy się na karierę agenta ubezpieczeniowego, gdy mamy problemy z organizacją pracy własnej. Dla pewnych osób lepszy jest etat i praca, w której niezależnie od samopoczucia spędzają 8 godzin o stałych porach.

Jeżeli nie lubisz pracy z ludźmi, zawód agenta ubezpieczeniowego nie jest dla ciebie

Praca agenta ubezpieczeniowego to głównie spotkania z klientami. Klienci bywają różni. Możemy trafić na życzliwe, wspaniałe osoby, ale i na ludzi, z którymi ciężko będzie się porozumieć. Agent ubezpieczeniowy musi wykazywać się nie lada cierpliwością i odpornością na stres. Jeżeli nie posiadamy tych cech, zajęcie to szybko doprowadzi nas do wypalenia zawodowego. 

Stawki uzależnione od wyników

W zawodzie agenta ubezpieczeniowego stawki są powiązane z wynikami. Pracownik otrzymuje pensje podstawową i prowizje. Osoby, które są szczególnie skuteczne w pozyskiwaniu klientów i pracują bardzo dużo mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki. Agenci ubezpieczeniowi nie posiadający doskonałych umiejętności sprzedażowych i nie mający wielkiej motywacji to pracy będą rozczarowani wysokością swojej pensji.

Brak stabilizacji

Wadą zawodu agenta ubezpieczeniowego może być fakt, że nie daje on stabilizacji. W Polsce wielu kandydatów pragnących pracować dla towarzystwa ubezpieczeniowego zmuszonych jest do założenia własnej działalności gospodarczej. Znaczna część firm ubezpieczeniowych nie oferuje pracownikom umowy o pracę. Dopóki przyjmują oni wiele zleceń i bardzo się starają, mogą liczyć na wysokie zarobki. W innym wypadku ich sytuacja jest nie do pozazdroszczenia.

Agent ubezpieczeniowy nie jest najlepszą pracą dla osoby, która posiada lub chce założyć rodzinę. Wielu klientów oczekuje od agentów spotkań wieczorami lub w weekendy (kiedy mają wolne od pracy). W efekcie sam agent ubezpieczeniowy może mieć problem z wygospodarowaniem czasu dla swoich najbliższych.

Konieczność wielozadaniowości

Dobry agent ubezpieczeniowy to człowiek orkiestra. Musi on dysponować rozległą wiedzą z wielu dziedzin. Osoby, które nie mają takich zdolności mogą mieć problemy z pozyskiwaniem klientów. Jeżeli zależy nam na jednej pracy, w której będziemy mogli skupić się na wybranej dziedzinie, zawód agenta ubezpieczeniowego nie spełni naszych oczekiwań.

Konieczność ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych

Żeby odnieść sukces w zawodzie agenta ubezpieczeniowego trzeba być przygotowanym na konieczność stałego podnoszenia swoich kompetencji zawodowych. Musimy regularnie brać udział w różnego rodzaju kursach i szkleniach, uczyć się nowych rzeczy. Dla części osób będzie to niewątpliwą zaletą, jednak równie wielu ludzi nie jest taką perspektywą zachwyconych. Dobry agent ubezpieczeniowy musi być przygotowany na ciągły wysiłek.

Otrzymanie pracy wymaga dużych starań

Zainteresowanie pracą w zawodzie agenta ubezpieczeniowego jest duże między innymi ze względu na niski próg wejścia. Na zatrudnienie mogą liczyć nawet osoby bez doświadczenia zawodowego. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że kandydaci na agentów ubezpieczeniowych zobowiązani są do odbycia szkoleń i zdania egzaminu. Jeżeli zostaniemy zakwalifikowani na szkolenia, ale nie zdamy egzaminu, po prostu stracimy czas.

W pracy agenta ubezpieczeniowego liczy się wizerunek

Zanim zaczniemy starania o posadę agenta ubezpieczeniowego musimy zdać sobie sprawę, że w pracy tej ogromne znaczenie ma wizerunek. Nie musimy być piękni, ale ważne jest, żebyśmy byli zadbani. Prawda jest taka, że inni ludzie oceniają nas po wyglądzie (możemy się oburzać, jednak sami w ten sposób postępujemy). Jeżeli nasza aparycja pozostawia wiele do życzenia, prawdopodobnie nie zrobimy dobrego wrażenia na kliencie i zmniejszymy swoje szanse na sprzedaż. Jeśli nie jesteśmy osobami eleganckimi, wysportowanymi, nie mamy zadbanych dłoni i zębów (część osób zwraca na to dużą uwagę) i nie chcemy nic z tym zrobić – praca na stanowisku agenta ubezpieczeniowego może nas rozczarować. 

Agent ubezpieczeniowy to nie zawód dla ludzi lubiących przewidywalne sytuacje

Praca agenta ubezpieczeniowego nam się nie spodoba, jeśli jesteśmy osobami nie lubiącymi niespodzianek. Agent ubezpieczeniowy pracuje na co dzień z różnymi ludźmi, dlatego musi być przygotowany na wszystko. Jest to tym ważniejsze, że często jest on zmuszony jeździć z ofertą do domów klientów.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox