Akupunkturzysta – charakterystyka zawodu, obowiązki, wymagania, zarobki

Akupunkturzysta to specjalista, który posiada uprawnienia do leczenia przy pomocy akupunktury? Czym jest akupunktura? Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków akupunkturzysty? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc rozpocząć karierę w tym zawodzie? Gdzie pracują akupunkturzyści?

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to metoda leczenia różnych schorzeń ludzkiego organizmu za pomocą nakłuwania ciała specjalnymi igłami. Metoda ta wywodzi się z Chin, gdzie stosowana była już w 4000 roku przed naszą erą. Głównym założeniem akupunktury jest przekonanie, że konkretne obszary na skórze są połączone siecią nerwów z poszczególnymi narządami wewnątrz ciała. Współcześnie do akupunktury wykorzystuje się metalowe igły.

Akupunkturzysta – zakres obowiązków

Akupunkturzysta jest zawodem o charakterze usługowym. Jego najważniejszym zadaniem jest ocena stanu energetycznego ludzkiego organizmu, a następnie wyeliminowanie stwierdzonych zaburzeń przy pomocy nakłuwania ciała igłami.

Osoba wykonująca zawód akupunkturzysty musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, na podstawie którego opracuje plan leczenia. Do szczegółowych obowiązków tego specjalisty należy badanie tętna, oględziny języka i twarzy, zlokalizowanie na ludzkim ciele punktów biologicznie aktywnych. Kolejnymi etapami pracy są: wykonanie termograficznego, ocena głosu pacjenta, dokonanie oceny charakteru i osobowości pacjenta, ocena zapachu ciała, barwy głosu, stanu emocjonalnego i ogólnego wyglądu pacjenta.

Akupunkturzysta wykonuje zabieg przy pomocy jednorazowych igieł, które wkłuwa pod kątem 90 stopni na około 20 do 40 minut. Specjalista ten może zdecydować o wykorzystaniu do zabiegu również baniek próżniowych, moksy (jest to ziele bylicy chińskiej), czy też elektro lub laseropunktury.

Jak zostać akupunkturzystą?

Żeby móc wykonywać zawód akupunkturzysty konieczne jest posiadanie wykształcenia co najmniej średniego. Niezbędne jest również ukończenie kursów i szkoleń, ewentualnie szkoły policealnej z zakresu akupunktury. Bardzo pomocne w wykonywaniu zawodu akupunkturzysty jest przygotowanie medyczne.

Wielu akupunkturzystów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Do tego celu nie są potrzebne żadne uprawnienia (zakładamy działalność o charakterze paramedycznym).

Akupunkturzysta powinien posiadać rozległą wiedzę z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej, fizjologii, anatomii, patologii, psychologii.

Wielu pracodawców szukających akupunkturzystów bardzo chętnie zatrudnia absolwentów studiów medycznych, którzy na pewnym etapie swojej ścieżki zawodowej zainteresowali się medycyną dalekowschodnią.

Akupunkturzysta – środowisko pracy

Akupunkturzyści wykonują swoje zawodowe obowiązki w gabinetach. Ich praca odbywa się zazwyczaj w godzinach dziennych, od poniedziałku do piątku. Specjaliści, którzy zdecydowali się otworzyć własną działalność gospodarczą mogą dojeżdżać do pacjentów, a także pracować w weekendy i święta.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na akupunkturzystę?

Od kandydatów na akupunkturzystów wymaga się zainteresowania tradycyjną medycyną wschodnią, dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. W zawodzie tym ważny jest dobry wzrok, słuch, koordynacja wzrokowo-ruchowa. Jako, że akupunkturzysta pracuje z ludźmi, musi wyróżniać się wysoko rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi. Bardzo istotną cechą jest wysoka kultura osobista, empatia, cierpliwość, odpowiedzialność. Kandydat powinien mieć dystans do siebie i swojej pracy. Jeżeli stwierdzi, że nie jest w stanie pomóc pacjentowi przy pomocy akupunktury, musi skierować taką osobę do odpowiedniego specjalisty.

Akupunkturzysta – zarobki

Zarobki na stanowisku akupunkturzysty są zróżnicowane. Najniższe często przekraczają średnią krajową, najwyższe natomiast sięgają kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba pamiętać, że wysokość wynagrodzenia zależy od rodzaju umowy z pracodawcą, kwalifikacji, doświadczenia, osiąganych efektów, rodzaju pracodawcy, ilości gabinetów akupunktury znajdujących się w okolicy, regionu Polski, wielkości aglomeracji.

Akupunkturzysta – jak zdobyć pracę

Osoby, które posiadają uprawnienia do wykonywania zawodu akupunkturzysty mogą szukać zatrudnienia w gabinetach medycyny naturalnej, przychodniach ogólnych, klubach fitness, hospicjach, domach pomocy społecznej, specjalistycznych placówkach medycznych. Akupunkturzystów szukają również przychodnie leczenia bólu, ośrodki sportów siłowych, sanatoria, ośrodki spa. Specjalista od akupunktury może też zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej. Zainteresowanie akupunkturą w Polsce jest współcześnie coraz większe, dlatego możemy przypuszczać, że w najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na tego typu specjalistów będzie coraz większe.

Poszukiwania pracy należy zacząć od napisanie profesjonalnego listu motywacyjnego i CV. Postarajmy się, żeby nasze dokumenty były unikalne (nie korzystajmy z gotowych szablonów). W CV warto jest zamieścić długie na 3, maksymalnie 4 zdania podsumowanie zawodowe.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox