Architekt wnętrz – na czym polega jego praca?

Architekt wnętrz to specjalista odpowiedzialny za tworzenie różnych projektów wnętrz z uwzględnieniem wizji zleceniodawcy. Jakie są szczegółowe obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku? Jakie warunki należy spełnić, żeby rozpocząć pracę jako architekt wnętrz?

Architekt wnętrz – podstawowe informacje

Osoba zatrudniona na stanowisku architekta wnętrz opracowuje projekt pomieszczenia uwzględniając jego przeznaczenie, a także wizję klienta. Jego praca może polegać na zaprojektowaniu wnętrz całego budynku lub tylko jego wybranych części. Posiada on kompetencje do projektowania mieszkań, ale i budynków użyteczności publicznej – na przykład sklepów, banków, szkół hoteli czy szpitali.

Do obowiązków architekta wnętrz należy też sporządzanie kosztorysu realizacji projektu. 

Specjalista od projektowania wnętrz zaczyna swoją pracę od zapoznania się z charakterem projektowanego pomieszczenia. Następnym etapem są konsultacje z klientem. Architekt musi znać jego upodobania estetyczne i pomysł na dane pomieszczenia, a także przyzwyczajenia i nawyki, które należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania projektu. Architekt wybiera kolorystykę pomieszczenia, oświetlenie, rodzaje wykładzin, kafelków, obić, dobiera też elementy dekoracyjne. Kiedy klient zaakceptuje jego wybory, specjalista może przystąpić do realizacji ostatecznej wersji projektu.

Architekt samodzielnie wybiera materiały wykończeniowe i dekoracyjne, co wiąże się z częstymi wizytami w sklepach.

Współcześnie architekci wnętrz wykorzystują w swojej pracy specjalistyczne programy do projektowania.

Jak zostać architektem wnętrz?

Żeby móc pracować w zawodzie architekta wnętrz należy ukończyć studia licencjackie, magisterskie lub podyplomowe z zakresu architektury wnętrz. Studia tego typu są współcześnie oferowane zarówno przez uczelnie publiczne, jak i prywatne. Pracę w zawodzie architekta wnętrz mogą podjąć również absolwenci architektury.

Warto podkreślić, że w Polsce zawód architekta wnętrz nie podlega regulacjom. W praktyce oznacza to, że mogą wykonywać go również osoby bez kierunkowego wykształcenia.

Architekt wnętrz to wolny zawód, co oznacza, że osoby go wykonujące nie mają możliwości tradycyjnego awansu. Jednocześnie awansem jest w ich przypadku zdobycie uznania w oczach klientów, dzięki czemu mogą liczyć na ciekawe zlecenia i atrakcyjne zarobki.

Zawód architekta wnętrz można podjąć w każdym wieku. Szansę na rozwój kariery zawodowej mają nawet osoby, które zdecydowały się na kształcenie w tym kierunku po ukończeniu 50 roku życia.

Jak wyglądają warunki pracy w zawodzie architekta wnętrz?

Architekci wnętrz wykonują swoje zawodowe obowiązki w pracowni architektonicznej. Jednocześnie ich praca wymaga również przebywania w obiektach, które aranżują. Osoba specjalizująca się w projektowaniu wnętrz znaczną część swojego czasu spędza w sklepach.

W większości przypadków praca architekta wnętrz ma charakter samodzielny. Zdarza się jednak, że przy dużych projektach musi on pracować z innymi architektami (pracownicy dzielą się obowiązkami). Dodatkowo pracownik ma częsty kontakt z architektami budowlanymi, ekipą remontową, klientami, producentami mebli. Większość architektów wnętrz samodzielnie decyduje o tym w jakich godzinach i ile czasu będzie pracować. W zawodzie tym liczy się nie tyle czas spędzony za biurkiem, co końcowy efekt.

Zdarza się, że architekci zmuszeni są do wyjazdów w delegacje (zarówno na terenie kraju, jak i za granicę). Ich praca związana jest z odpowiedzialnością finansową.

Jakie cechy musi posiadać kandydat na architekta wnętrz?

Osoba, która marzy o pracy architekta wnętrz powinna posiadać uzdolnienia artystyczne. Od kandydatów oczekuje się ponadprzeciętnego wyczucia barw, wyobraźni przestrzennej. Ważne, żeby kandydat interesował się historią sztuki, socjologią i psychologią, tworzywami i technologiami. Niezwykle ważna w tym zawodzie jest zdolność do łączenia wiedzy z różnych dziedzin. Kandydat musi być osobą twórczą, dobrze radzić sobie z rozwiązywaniem problemów

Dobry architekt wnętrz potrafi zrozumieć różne style życia, dzięki czemu perfekcyjnie dostosowuje się do potrzeb swoich klientów. Musi być w stanie urządzić wnętrze nowoczesne, ale i tradycyjne. 

Kandydat na architekta wnętrz powinien wyróżniać się wysoko rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi, wysoką kulturą osobistą, zdolnością do wzbudzania zaufania. Ważne jest, żeby potrafił negocjować i przekonywać innych ludzi do swoich pomysłów.

Praca architekta wnętrz zaliczana jest do lekkich. Nie wiążą się z nią żadne choroby zawodowe. Od kandydatów wymaga się jednak bardzo dobrego wzroku i sprawnego zmysłu dotyku.

Architekt wnętrz – czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?

Poważnym przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu architekta wnętrz są zaburzenia wzroku. Chodzi tu zwłaszcza o niezdolność do rozróżniania barw. W pracy tej nie sprawdzą się osoby z niepełnosprawnościami kończyn górnych i dolnych. Przeciwwskazaniem są również zaburzenia zmysłu dotyku i słuchu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox