Barista – kim jest, ile zarabia, jak zostać baristą

Zawód baristy staje się współcześnie coraz bardziej popularny. Specjaliści od parzenia kawy zatrudniani są w wielu lokalach gastronomicznych. Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków baristy? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie? Ile zarabia barista?

Barista – kto to taki?

Barista jest specjalistą, do którego głównych zadań należy parzenie kawy. Dysponuje on szeroką wiedzą na temat gatunków kawy, rozmaitych sposobów jej przyrządzania, dekorowania. W zakres jego kompetencji wchodzi również konserwacja ekspresów do kawy wykorzystywanych w danym lokalu. Warunkiem koniecznym do podjęcia pracy jako barista jest pasja do kawy.

Barista – szczegółowy zakres obowiązków

Barista musi potrafić przyrządzać świetną kawę na wiele sposobów, jednak na tym zakres jego obowiązków się nie kończy. Pracodawcy oczekują od baristów kompleksowej obsługi klienta, podawania kawy do stolika, doradzania w zakresie wyboru konkretnego napoju. Każdy barista musi również dbać o porządek na swoim stanowisku pracy (dotyczy to również czyszczenia ekspresu do kawy).

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby pracować jako barista?

Barista to pracownik, który nie tylko parzy dobrą kawę, ale też przez cały czas pracuje z klientem. Z tego względu ważne jest, żeby był on osobą komunikatywną, o wysokiej kulturze osobistej. Jako, że klienci przychodzący do kawiarni są różni, barista powinien charakteryzować się zwiększoną odpornością na stres (musi panować nad swoimi emocjami nawet w ekstremalnych sytuacjach). Oprócz przyjaznego usposobienia przyda się także umiejętność rozwiązywania problemów.

Warto mieć świadomość, że wielu klientów kawiarni w pierwszej kolejności przychodzi do baristy, a dopiero w drugiej kolejności na kawę. Klient nie wróci do lokalu, gdzie dostał dobrą kawę, jednak nie został odpowiednio obsłużony. Z tego względu pracodawcy zatrudniający baristów szukają osób o wysoko rozwiniętych kompetencjach interpersonalnych. Nierzadko oferują im szkolenia baristyczne.

Ważną cechą w pracy baristy jest kreatywność. Osoba taka musi zadbać o to, żeby kawa była podana pięknie. Efekt taki pomogą uzyskać szkolenia z latte art (możemy również trenować w domu).

Barista jest wizytówką lokalu, dlatego powinien mieć miłą aparycję (nie musi być osobą piękną, ważne jest jednak, żeby był zadbany).

Pracodawcy od kandydatów na baristę wymagają aktualnej książeczki sanepidowskiej.

Gdzie się uczyć?

Osoby poważnie myślące o rozpoczęciu pracy w zawodzie baristy mają do wyboru dużą ilość kursów i szkoleń (są one organizowane przede wszystkim w dużych miastach). Kursy i szkolenia dają dużą wiedzę teoretyczną, jednak zazwyczaj trwają zbyt krótko, żeby opanować techniki artystycznego parzenia kawy do perfekcji. Renomowane szkolenie na koncie z pewnością zwiększy nasze szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, jednak nie obejdzie się bez pracy w domu. We własnym zakresie możemy uczyć się tworzenia atrakcyjnych wzorów ze spienionego mleka.

Jeżeli chcemy dojść do mistrzostwa w parzeniu kawy, powinniśmy zaopatrzyć się w zestaw baristy. W skład podstawowego zestawu wchodzą tamper (służy on do ubijania zmielonej kawy), odbijak na fusy, dzbanek do spieniania mleka, pisak do latte art.

Szkolenia baristów – jak wybrać najlepsze?

Jeżeli myślimy o zapisaniu się na kurs baristyczny, powinniśmy poświęcić czas na znalezienie dobrej placówki szkoleniowej. Pamiętajmy, że teorii możemy nauczyć się we własnym zakresie, a dobre szkolenie musi stawiać przede wszystkim na praktykę. Koniecznie upewnijmy się ile godzin praktycznych zajęć oferuje nam dany kurs. Ważne jest również, żebyśmy mogli przez cały czas trenować, a nie tylko się przyglądać. Z tego względu koniecznie sprawdźmy, czy liczba ekspresów do kawy jest równa ilości uczestników kursu. Każda osoba biorąca udział w szkoleniu powinna mieć do dyspozycji własny ekspres (parzenia kawy uczymy się parząc ją, a nie przyglądając się jak robi to ktoś inny). Warto również sprawdzić kim jest instruktor, który prowadzi szkolenie (dobrze by było, gdyby szkolenie prowadziła osoba odnosząca sukcesy w zawodzie baristy).

Ile zarabia barista?

Zarobki baristów nie należą do wysokich i zazwyczaj nie przekraczają średniej krajowej. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie wiele zależy od naszych umiejętności, doświadczenia, lokalu, w jakim pracujemy. Warto jest poszukać pracy, w której możemy liczyć na napiwki lub prowizje od sprzedaży.

Bariści mogą znaleźć pracę dorywczą na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych. Współcześnie modne staje się zatrudnianie baristów na wesele.

Barista – gdzie szukać pracy?

Bariści mogą szukać pracy w mniejszych i większych kawiarniach, w restauracjach, klubach, na eventach. Praca baristy może być pracą pełnoetatową lub pracą dorywczą. Pracodawcy często oferują baristom elastyczne godziny pracy.

Być może dobrym pomysłem będzie udział w szkoleniu dla baristów, którego organizatorzy oferują możliwość zatrudnienia.

Pamiętajmy, że nasze szanse na atrakcyjne zatrudnienie zdecydowanie się zwiększą, jeżeli będziemy stale doskonalić swoje umiejętności. Warto jest również brać udział w konkursach branżowych.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox