Bezrobocie – jak efektywnie wykorzystać czas, kiedy pozostajemy bez pracy

Bezrobocie to dla wielu z nas jeden z najtrudniejszych i najbardziej stresujących okresów. Brak pracy sprawia, że nasze środki finansowe są mocno ograniczone, dodatkowo obniżeniu ulega nasze poczucie własnej wartości. Możemy znacząco zminimalizować stres i negatywne emocje wykorzystując bezrobocie produktywnie. Co powinniśmy zrobić, jeżeli aktualnie pozostajemy bez pracy?

Przeanalizujmy swoją dotychczasową karierę zawodową

Osoby, które straciły pracę powinny zdać sobie sprawę, że to nie koniec świata. Zamiast się załamywać, lepiej jest potraktować okres bezrobocia jako szansę. Wreszcie mamy czas na przeanalizowanie swojej dotychczasowej sytuacji zawodowej. Zastanówmy się co nam się podobało w poprzedniej pracy, a co było nie do zaakceptowania, jakie zadania sprawiają nam przyjemność, a czego chcielibyśmy w przyszłości unikać. Uczciwie odpowiedzmy sobie na pytanie jakie błędy sprawiły, że nie mamy pracy i co moglibyśmy zrobić, żeby takie sytuacje w przyszłości się nie zdarzały.

Zastanówmy się jakie są nasze potrzeby

Zanim przystąpimy do aktywnego szukania pracy koniecznie zastanówmy się jakie są nasze potrzeby. Jeżeli straciliśmy pracę ze swojej winy, prawdopodobnie poprzednie miejsce zatrudnienia nie spełniało naszych oczekiwań. Warto zastanowić się jaka praca jest dla nas odpowiednia. Czy lepiej czujemy się pracując z ludźmi, a może preferujemy samodzielną pracę w ciszy i skupieniu. Być może chcielibyśmy pracować zdalnie, zależy nam na elastycznych godzinach pracy. Dobrze jest określić swoje wymarzone stanowisko pracy i odpowiedzieć sobie na pytanie jakich kwalifikacji potrzebujemy, żeby taki zawód wykonywać.

Pozwólmy sobie na odpoczynek

Utrata pracy niezależnie od przyczyny dla większości osób jest bardzo stresująca. Po tak trudnych przeżyciach warto dać sobie czas na regenerację i odpoczynek. Postarajmy się wysypiać, zadbać o swoje zdrowie. Świetnym sposobem na zminimalizowanie stresu jest aktywność fizyczna. Nawet jeżeli musimy oszczędzać pieniądze i nie możemy pozwolić sobie na zakup karnetu na siłownię czy zajęcia fitness, zawsze mamy możliwość wyjścia na długi spacer, biegania, uprawiania jogi w domu.

Zadbajmy również o swoją dietę. Nie musimy kupować drogich produktów spożywczych. Znacznie ważniejsze jest, żeby unikać żywności wysokoprzetworzonej. Nawet jeśli mamy na to ochotę – unikajmy alkoholu. Używki mogą jedynie pogorszyć naszą sytuację.

Zdobywajmy nowe umiejętności

Czas bezrobocia dobrze jest wykorzystać na zdobywanie nowych kompetencji zawodowych. Powinniśmy przemyśleć czym chcemy się zajmować i jakie umiejętności są nam do tego potrzebne. Następnie zastanówmy się jak możemy je opanować. Rozwój nowych technologii sprawił, że możemy uczyć się bez wychodzenia z domu. W sieci znajdziemy wiele stron do nauki języków obcych, a także liczne kursy i szkolenia (w tym również bezpłatne).

Zainteresujmy się wolontariatem

Jeżeli od dłuższego czasu nie możemy znaleźć pracy, jednak chcemy uniknąć luki w CV możemy zaangażować się w działalność bezpłatną jaką jest wolontariat. Pracując jako wolontariusze jesteśmy przez cały czas aktywni, co ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Co więcej – zdobywamy cenne doświadczenia zawodowe. 

Postawmy na relacje

Duża część osób, które straciły pracę wstydzi się tego i unika rozmów na ten temat. Jest to niewłaściwe, gdyż w ten sposób zamykamy sobie drogę do szybszego znalezienia pracy. Pamiętajmy, że chwilowy brak pracy to nie oznacza, że stajemy się mniej wartościowymi ludźmi. Tym co powinniśmy zrobić jak najszybciej jest poinformowanie swojej rodziny i znajomych o tym, że szukamy pracy i bylibyśmy wdzięczni za każdą pomoc. Odświeżmy również stare kontakty. Jest bardzo prawdopodobne, że ktoś z bliższego lub dalszego kręgu naszych znajomych będzie wiedział o planowanych rekrutacjach na stanowisko, które może nas zainteresować. Pamiętajmy, że wielu pracodawców chętnie zatrudnia pracowników z polecenia, gdyż mogą w ten sposób zaoszczędzić na procesach rekrutacji.

Pomyślmy o założeniu własnej firmy

Jeżeli mamy pomysł na biznes, być może warto jest rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej. Sprawdźmy czy jako osoby bezrobotne nie mamy prawa do dotacji na start swojej firmy. Własny biznes daje nam poczucie wolności, niezależności. Dodatkowo przedsiębiorcy w przeciwieństwie do pracowników etatowych nie mają górnej granicy dochodów.

Napiszmy profesjonalne CV i list motywacyjny

Zanim przystąpimy do aktywnego szukania pracy napiszmy profesjonalne CV i list motywacyjny. Zapoznajmy się z poradami specjalistów, którzy podpowiedzą nam jak stworzyć dokument, który zwróci uwagę rekrutera i zwiększy nasze szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Aktywnie szukajmy pracy

Jeżeli daliśmy sobie czas na odpoczynek, przemyślenia i doskonalenie kompetencji zawodowych możemy przystąpić do aktywnego poszukiwania pracy. Wytypujmy firmy, w których chcielibyśmy rozpocząć pracę i wyślijmy im swoje dokumenty (możemy również dostarczyć je osobiście). Warto jest chodzić na rozmowy rekrutacyjne nawet wówczas, gdy mamy wątpliwości, czy jesteśmy idealnymi kandydatami na dane stanowisko. Każda rekrutacja to dla nas szansa na zdobycie nowych doświadczeń.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox