Blacharz – charakterystyka zawodu, jakie są obowiązki blacharza

Blacharz to pracownik zatrudniony w budownictwie lub różnych gałęziach przemysłu. Specjalizuje się on w wykonywaniu, a także naprawie przedmiotów z blachy. Jakie są szczegółowe obowiązki blacharza? Jaką szkołę trzeba ukończyć, żeby rozpocząć pracę w tym zawodzie? Ile zarabiają blacharze? Jakie cechy powinien posiadać kandydat do tego zawodu?

Blacharz – jakie są jego obowiązki?

Blacharze specjalizują się w wykonywaniu z blachy różnych przedmiotów i urządzeń (mogą być to przedmioty do zastosowań przemysłowych lub codziennego użytku). W zakres kompetencji blacharza może również wchodzić instalowanie swoich wyrobów w określonym miejscu.

Specjaliści wykonujący blaszane wyroby na potrzeby przemysłu mogą pracować między innymi w dziale blacharstwa samochodowego, blacharstwa okrętowego lub lotniczego. Część blacharzy to rzemieślnicy zatrudnieni w branży budowlanej. Mogą oni zajmować się wyrobem i naprawą parapetów okiennych, rur, kolanek do pieców gazowych i węglowych i wielu innych przedmiotów.

W trakcie swojej pracy blacharz na podstawie modelu lub rysunku technicznego nadaje arkuszowi blachy określony kształt. Czynności, które musi wykonać to trasowanie, cięcie, kształtowanie, a następnie łączenie elementów. Blacharz wycina przedmiot przy pomocy nożyc ręcznych lub elektrycznych. Narzędzia używane przez niego do gięcia blach to między innymi prasy, szczypce blacharskie i zaginadła. Pracownik łączy poszczególne elementy blachy metodą spawania lub lutowania. Blacharz wykorzystuje w swojej pracy dużą ilość specjalistycznego sprzętu i narzędzi.

Do zadań blacharzy pracujących w zakładach rzemieślniczych może należeć przyjmowanie zleceń od klientów, a także wykonywanie pomiarów, które są niezbędne do późniejszej pracy. Specjaliści posiadający tytuł mistrza mogą zajmować się także kształceniem uczniów.

W jakich warunkach pracuje blacharz?

Środowisko pracy blacharzy może być bardzo zróżnicowane (jest uzależnione od charakteru wykonywanych robót). Blacharz może pracować w pozycji stojącej lub w zmiennych pozycjach. Większość specjalistów wykonuje swoje obowiązki w zamkniętych przestrzeniach (mogą być to na przykład hale fabryczne, hangary i warsztaty rzemieślnicze).

Praca części blacharzy polega na przygotowywaniu przedmiotów z blachy w sezonie zimowym, a następnie instalowaniu ich, gdy warunki pogodowe ulegną poprawie. Są blacharze, którzy specjalizują się w wykonywaniu przedmiotów artystycznych – na przykład latarni, świeczników, żyrandoli czy różnego rodzaju tac.

Czas pracy blacharza jest zróżnicowany. W zakładach przemysłowych pracuje on od 6 do 9 godzin. Gdy praca odbywa się na dachu budynku – może się przedłużyć nawet do 12 godzin.

Blacharze mogą pracować samodzielnie lub w większych zespołach. Jest to uzależnione od charakteru zlecenia.

Jak zostać blacharzem?

Żeby rozpocząć pracę w zawodzie blacharza należy zdobyć stosowne kompetencje. Nauka w tym zawodzie może być organizowana przez zakłady doskonalenia zawodowego ub cechy rzemiosł. Szkolenie z zakresu blacharstwa kończy się egzaminem czeladniczym.

Uczniowie szkół zawodowych, którzy chcą się nauczyć blacharstwa mogą zapisać się do klas wielozadaniowych (blacharstwo nie jest samodzielnym kierunkiem w takich placówkach).

Kto sprawdzi się w zawodzie blacharza?

Od kandydatów na stanowisko blacharza wymaga się odpowiedzialności, dokładności i systematyczności. Kandydat powinien potrafić przez dłuższy czas skupić się na wykonywaniu jednej czynności. Niezmiernie ważne w tym zawodzie są również spostrzegawczość i wyobraźnia przestrzenna. W zawodzie tym sprawdzą się osoby o umiejętnościach artystycznych i technicznych.

Kandydat na blacharza musi potrafić pracować samodzielnie, a kiedy zajdzie taka potrzeba – stać się członkiem zespołu pracowników.

Niezwykle ważne jest, żeby osoba pracująca jako blacharz pewnie czuła się na dużych wysokościach. Musi posiadać szybki refleks i zmysł równowagi.

Osoba pragnąca zostać blacharzem musi mieć dobre zdrowie i kondycję fizyczną (ważne są zwłaszcza silne i sprawne ręce).

Jakie są choroby zawodowe i przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?

Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu blacharza jest lęk wysokości, a także wszystkie schorzenia, które negatywnie wpływają na zmysł równowagi, sprawność górnych i dolnych kończyn.

Należy zdawać sobie sprawę, że blacharz każdego dnia pracuje przy dużym natężeniu hałasu. Powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa może być zanieczyszczone tlenkami cynku, a także oparami kwasu solnego (służy on do oczyszczania blachy). Pracownicy wykonujący swoje obowiązki na budowach są zagrożeni niekorzystnym wpływem czynników pogodowych.

Wynagrodzenie blacharza

Praca blacharza jest bardzo wymagająca, jednak jego zarobki często przekraczają średnią krajową. Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od doświadczenia, wykształcenia i umiejętności pracownika. Duże znaczenie ma także firma i miejscowości, w której pracownik jest zatrudniony. Na znacznie wyższe zarobki mogą liczyć blacharze wyjeżdżający do pracy za granicą.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox