Charakteryzator – co to za zawód, jak zostać charakteryzatorem

Charakteryzator to bardzo kreatywny zawód, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jakie są obowiązki tego pracownika? Jakie warunki musimy spełnić, żeby rozpocząć karierę jako charakteryzatorzy? Kim jest idealny kandydat do tego zawodu?

Obowiązki charakteryzatora

Zadaniem osoby zatrudnionej na stanowisku charakteryzatora jest przystosowanie wyglądu aktora do roli, którą będzie on grał, a także warunków, w jakich będzie występował (inaczej wygląda charakteryzacja do filmów, inaczej do telewizji, reklam, teatru). Ma on ułatwić aktorowi kreowanie roli. W zależności od wymagań roli charakteryzator wprowadza kosmetyczne lub diametralne zmiany. Może on przy pomocy makijażu postarzyć aktora, odmłodzić go, zmienić rysy jego twarzy, charakteryzować kobietę na mężczyznę i odwrotnie. Charakteryzacja może polegać na zmianie koloru skóry, zmianie fryzury, przyklejeniu zarostu, zrobieniu makijażu.

Charakteryzatorzy odpowiedzialni są także za efekty specjalne – różnego rodzaju rany, narośla, blizny. Mogą oni tworzyć potwory, kosmitów i inne postacie, które są uwzględnione w scenariuszu. Wymaga się od nich nie tylko stworzenia charakteryzacji efektownej, ale również takiej, która utrzyma się podczas kręcenia filmu lub przedstawienia (wymaga to dużego doświadczenia i znajomości właściwości materiałów wykorzystywanych w branży).

Przed przystąpieniem do prac charakteryzator musi zapoznać się ze scenariuszem, a także uzgodnić swoje koncepcje z reżyserem. Ważnym aspektem jego pracy jest dostosowanie charakteryzacji do warunków fizycznych aktora (często musi on przygotować co najmniej dwie charakteryzacje – dla aktora grającego główną rolę, a także dla jego dublera, który będzie występował w niebezpiecznych scenach).

Charakteryzator musi być osobą wszechstronnie uzdolnioną gdyż jego praca polega na wykonywaniu makijażu, fryzur, przygotowywaniu peruk i zarostów. Pracodawca oczekuje od niego ponadto przygotowania kosztorysu materiałowego. W przypadku przedstawień teatralnych charakteryzator musi pracować pod presją czasu. Musi on nie tylko przygotować aktorów na czas, ale i czuwać nad utrzymaniem charakteryzacji podczas przedstawienia.

Do zadań charakteryzatorów zaliczamy również zdejmowanie charakteryzacji, czyszczenie i konserwacja elementów, które mogą być użyte ponownie.

Osoba zatrudniona na stanowisku charakteryzatora może być odpowiedzialna za zakup kosmetyków i materiałów do charakteryzacji, a następnie rozliczenie się z zakupów.

Jak zostać charakteryzatorem?

Osoby, które marzą o pracy charakteryzatora mogą zdecydować się na uczęszczanie do szkoły charakteryzatorskiej lub nauczyć się zawodu poprzez praktykę. Charakteryzacji można się uczyć także od mistrza zawodu.

Jakie cechy powinien mieć kandydat na charakteryzatora?

Kandydat na charakteryzatora musi być osobą wszechstronnie uzdolnioną. Jego praca łączy w sobie zadania fryzjera, wizażysty i eksperta od efektów specjalnych. Osoba taka musi być uzdolniona manualnie, artystycznie i technicznie. Bardzo ważne jest posiadanie wiedzy historycznej (charakteryzacje do filmów historycznych muszą odzwierciedlać kanony mody konkretnej epoki).

Osoby, które odnoszą sukcesy w tym zawodzie są twórcze, samodzielne, potrafią podejmować decyzje, mają dużą wyobraźnię, są ciekawe świata, chętnie eksperymentują.

Charakteryzator to zawód twórczy, a jednocześnie wymagający ciągłego kontaktu z ludźmi. Z tego względu kandydat musi mieć wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Ważne, żeby był osobą dyskretną, taktowną, empatyczną, opanowaną, dobrze zorganizowaną. Niezbędne w tym zawodzie jest ciągłe doskonalenie swojego warsztatu.

Jeżeli chodzi o wymagania fizyczne – kandydat na charakteryzatora musi cieszyć się pełną sprawnością ruchową. 

Charakteryzator – przeciwwskazania do wykonywania zawodu

Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu charakteryzatora są choroby zakaźne, choroby układu krążenia, choroby układu kostno-stawowego, choroby wzroku, płaskostopie, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, daltonizm, choroby psychiczne (jak na przykład nerwica). Bezwzględnym przeciwwskazaniem są także alergie.

Gdzie pracuje charakteryzator?

Charakteryzatorzy wykonują swoje obowiązki zawodowe w charakteryzatorni znajdującej się w studiu filmowym, teatralnym lub telewizyjnym. Charakteryzatornia często jest pomieszczeniem pozbawionym światła słonecznego. W pracowni charakteryzatora znajduje się wiele przedmiotów łatwopalnych, wydzielających ostre i nieprzyjemne zapachy.

Praca wykonywana jest zazwyczaj w pozycji stojącej lub siedzącej. Ciało charakteryzatora jest przez dużą część czasu nienaturalnie pochylone.

W przypadku reklam i produkcji filmowych charakteryzatorzy mogą pracować w plenerze. Są wówczas narażeni na zmienne warunki pogodowe. Praca trwa zazwyczaj 8 godzin (choć podczas premiery teatralnej charakteryzatorzy mogą pracować nawet po 18 godzin), jednak nie jest wykonywana w stałych porach (godziny pracy są uzależnione od konkretnego zlecenia).

Praca niektórych charakteryzatorów (na przykład pracujących przy filmach i reklamach) może wiązać się z koniecznością częstych wyjazdów (w tym również wyjazdów zagranicznych).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox