Co musisz wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną na przedstawiciela handlowego?

Masz żyłkę sprzedawcy, jesteś komunikatywny i chcesz pracować jako przedstawiciel handlowy? Jeżeli dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i szukasz porad, jak się do niej przygotować, dobrze trafiłeś – poniżej znajdziesz 7 wskazówek.

1. Zapoznaj się z informacjami o firmie, w której chcesz pracować

Brak rzetelnego researchu na temat potencjalnego pracodawcy to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby wybierające się na rozmowę kwalifikacyjną. Chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy?

  • Odwiedź stronę internetową firmy, do której aplikowałeś. Poznaj jej historię, sposób działania czy wewnętrzne działy. Na bazie tych informacji będziesz mógł przygotować pytania do osoby prowadzącej rozmowę.
  • Zapoznaj się z produktami oferowanymi przez potencjalnego pracodawcę. Dobra znajomość produktów w pracy handlowca jest kluczem do sukcesu.

Interesuje Cię praca w charakterze przedstawiciela handlowego? Jeżeli mimo otrzymania zaproszenia na rozmowę w dalszym ciągu chcesz rozsyłać CV, zobacz aktualne oferty pracy.

2. Nie spóźnij się na rozmowę o pracę – przyjdź na miejsce przed czasem

Jeżeli chcesz zostać potraktowany poważnie przez potencjalnego pracodawcę, nie możesz pozwolić sobie na spóźnienie – to nieakceptowalne. Nawet drobne (np. 5-minutowe) spóźnienie może zostać odczytane jako brak profesjonalizmu. Najprościej mówiąc, rekruter może uznać, że będziesz lekceważył spotkania z klientami.

O ile wcześniej pojawić się w miejscu, w którym będzie prowadzona rozmowa kwalifikacyjna? Najlepiej na ok. 5-10 minut przed wyznaczoną godziną. Dzięki temu będziesz miał chwilę, aby przygotować się do spotkania z rekruterem.

3. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – garnitur czy business casual?

W Twoim poprzednim miejscu pracy nie obowiązywał ścisły dress code? Na rozmowę kwalifikacyjną wcale nie musisz stawiać się w garniturze czy garsonce – zdecyduj się na business casual, czyli mniej formalny, ale wygody i wciąż elegancki ubiór.

Jak stworzyć business casual? Niezbędne będą:

  • Marynarka lub sweter. Jeżeli wolisz marynarkę, wybierz taką w stonowanym kolorze i bez podszewki. Zakładasz sweter? Najlepiej sprawdzi się gładki.
  • Nie musi być biała, może być też z nadrukiem. Zdecydowanie jednak odpadają krzykliwe wzory.
  • Świetnie sprawdzą się zarówno klasyczne jeansy, jak i chinosy. Te drugie mogą być granatowe, szare czy nawet czarne.
  • Postaw na klasykę, czyli skórzane lub zamszowe obuwie. Wystrzegaj się obuwia sportowego – przekreśli ono resztę stylizacji.

4. Opanowanie i profesjonalizm w pracy handlowca to podstawa

To zupełnie naturalne, że denerwujesz się przed rozmową kwalifikacyjną, zwłaszcza gdy zależy Ci na zdobyciu pracy. Jednak w pracy handlowca będziesz na co dzień spotykał się z przedsiębiorcami – potencjalnymi klientami. Podczas takich spotkań podstawą jest opanowanie i pewność siebie – nie możesz pokazać, że się stresujesz.

Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną? Z pewnością pomoże Ci gruntowne przygotowanie się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. To najprostszy sposób, aby zminimalizować ryzyko tego, że stres przejmie nad Tobą kontrolę.

5. Jak mówić o poprzednim pracodawcy? Albo wcale, albo dobrze

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się pytań o poprzedniego pracodawcę. Rekruter może Cię zapytać np. o to, jaki był powód Twojego odejścia z poprzedniego miejsca pracy. Co wówczas odpowiedzieć? Jeżeli powodem, dla którego poszukujesz dziś pracy, były nieporozumienia z przełożonymi, współpracownikami czy nawet brak możliwości dalszego rozwoju, to nie powinieneś o tym wspominać – w ten sposób wywrzesz jedynie negatywne wrażenie.

Jak odpowiedzieć na pytanie, dlaczego szukasz pracy? Znając firmę, do której aplikujesz czy jej produkty, śmiało możesz powiedzieć, że widzisz tu szansę na swój dalszy rozwój.

6. Lista pytań – o co pytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie o pracę?

Standardową rozmowę o pracę można podzielić na dwa etapy. W pierwszym odpowiadasz na pytania rekrutera. W drugim to Ty zadajesz pytania. O co pytać potencjalnego pracodawcę czy rekrutera? Aplikując na stanowisko handlowca, możesz zapytać m.in. o:

  • Wykorzystywane kanały docierania do klientów.
  • Strukturę firmy, a w szczególności dział marketingu, z którym najpewniej będziesz musiał współpracować.
  • Sposób rozliczania z wykonywanych zadań.

Lista pytań powinna wiązać się z Twoją pracą. Jednocześnie rozmowa kwalifikacyjna nie jest dobrym momentem na pytania o sprzęt, jaki udostępni Ci pracodawca. Kwestie służbowego samochodu, telefonu czy laptopa warto pozostawić na później.

7. Jak sprzedać produkt, czyli przygotuj się do odegrania scenki

Skoro ubiegasz się o stanowisko handlowca, to potencjalny pracodawca naturalnie będzie chciał sprawdzić Twoje umiejętności. Przygotuj się zatem nie tylko na pytania, ale także na zaproszenie do odegrania scenki i zaprezentowania (sprzedaży) jednego z produktów dostępnych w ofercie firmy. Znajomość asortymentu bardzo Ci się przyda.

Jeżeli pracowałeś wcześniej jako przedstawiciel handlowy, z pewnością znasz techniki sprzedaży i wiesz, które są najskuteczniejsze. Czerpiąc ze swojego doświadczenia i odpowiednio wcześniej przygotowując się do poszczególnych pytań, masz duże szanse, by dobrze zaprezentować się na rozmowie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox