Dentysta (stomatolog) – warunki pracy w zawodzie, jak zostać stomatologiem

Stomatolog, czyli lekarz dentysta to specjalista, z którego pomocy korzysta regularnie duża część społeczeństwa. Czym dokładnie zajmuje się dentysta? Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć karierę w tym zawodzie? Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat na stomatologa? Ile zarabiają dentyści?

Dentysta – jaki jest zakres obowiązków tego specjalisty?

Dentysta jest to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu, a następnie leczeniu chorób zębów. Specjalista ten w zależności od potrzeb może usuwać zęby, wykonywać uzupełnienia protetyczne, zajmować się chirurgią korekcyjną. Większość dentystów posiada jedną lub więcej specjalizacji. Specjaliści od stomatologii zachowawczej zajmują się leczeniem zębów, a kiedy jest to niemożliwe – usuwaniem ich. Eksperci z dziedziny periodontologii leczą choroby dziąseł, a także schorzenia błon śluzowych. Po ukończeniu specjalizacji chirurgii stomatologicznej lekarz zajmuje się drobnymi zabiegami, które można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, z kolei specjalizacja chirurgia szczękowa pozwala na leczenie wad rozwojowych twarzy, a także na leczenie złamań szczęki i żuchwy.

Każdorazowo obowiązkiem dentysty (niezależnie od tego jaką ukończył specjalizację) jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, a następnie wyjaśnienie celu leczenia i opisu zabiegów, które będą przeprowadzane. Jeżeli pacjent sobie tego życzy dentysta przed zabiegiem podaje znieczulenie. W swojej pracy stomatolog wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, takie jak między innymi lusterka, pęsety, zgłębniki, autoklawy, wiertarki, turbiny, kątnice, urządzenia do oczyszczania zębów, lasery polimeryzacyjne i wiele innych.

W zakres obowiązków lekarza stomatologa wchodzi też prowadzenie dokumentacji pacjentów, kontrolowanie pracy asystentów stomatologicznych. 

Podczas pracy dentysta musi każdorazowo zakładać rękawiczki, maseczkę i okulary ochronne (jest to niezbędne zarówno dla ochrony lekarza, jak i pacjenta).

Od dentystów oczekuje się stałego doskonalenia zawodowego.

Jak zostać stomatologiem?

Droga do zawodu dentysty jest długa. Konieczne jest ukończenie stomatologii na uczelni medycznej, a następnie odbycie rocznych praktyk w gabinecie stomatologicznym. Dopiero po pozytywnym ukończeniu stażu Izba Lekarska wydaje absolwentowi pozwolenie na wykonywanie zawodu. Lekarze zainteresowani otwarciem własnej praktyki muszą przez dwa lata pracować z innym lekarzem w gabinecie dentystycznym.

Jakie cechy musi posiadać kandydat na dentystę?

Jedną z ważniejszych cech jakie musi posiadać dentysta jest cierpliwość. Niezbędne są również wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Lekarz przez większość swojego czasu pracuje z pacjentami, którzy są wystraszeni i rozdrażnieni. Nie zawsze też są w stanie kontrolować swoje emocje. Z tego względu kandydaci muszą posiadać duże zasoby empatii.

Kandydat na dentystę musi posiadać zdolność podejmowania błyskawicznych i trafnych decyzji, myśleć logicznie, mieć dobry refleks, pamięć, być osobą spostrzegawczą. W pracy tej należy mieć podzielność uwagi, a jednocześnie umiejętność pełnej koncentracji na jednej rzeczy. Ważna jest także motywacja kandydata. Powinno zależeć mu przede wszystkim na pomocy pacjentowi.

Jeżeli chodzi o cechy fizyczne – kandydat na dentystę powinien być osobą w pełni sprawną, a dodatkowo posiadać bardzo dobrą kondycję, gdyż praca ta bywa bardzo obciążająca. Inne ważne cechy to wysoka sprawność manualna, bardzo dobry węch i słuch. Osoby, które chcą zajmować się protetyką muszą wykazywać rozwinięte zdolności plastyczne i techniczne.

Przeciwwskazania do wykonywania zawodu i choroby zawodowe

Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu stomatologa jest ogólny zły stan zdrowia, choroby kończyn górnych i dolnych, zaburzenia słuchu, problemy ze wzrokiem (przeciwwskazaniem jest również daltonizm). Przyszły dentysta nie może mieć alergii ani chorób skóry.

Dentysta wykonuje większość swoich obowiązków w pozycji stojącej lub siedzącej. Jego ciało jest skręcone ku pacjentowi. Długotrwałe przebywanie w takiej pozycji może doprowadzić do przeciążenia określonych partii ciała. Wykonywanie zawodu dentysty może doprowadzić do poważnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, żylaków. Warto zdawać sobie sprawę, że lekarz dentysta ma na co dzień kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, które w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić do zatruć. Stomatolog podczas swojej pracy narażony jest także na kontakt z różnego rodzaju drobnoustrojami chorobotwórczymi (nie zawsze wie, że jego pacjenci są nosicielami chorób zakaźnych).

Ile zarabia dentysta?

Zarobki dentystów z reguły są bardzo dobre, jednak ich wysokość zależy od umiejętności, doświadczenia, miejsca zatrudnienia, a także czasu pracy (osoby pracujące na własny rachunek często spędzają w gabinecie znacznie więcej czasu niż przepisowe 8 godzin). Zdecydowanie najwyższe pensje osiągają lekarze prowadzący własne praktyki (przy czym należy pamiętać, że założenie własnej praktyki wiąże się z dużymi inwestycjami).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox