Dietetyk – co to za praca, jak zostać dietetykiem?

Świadomość społeczna związana z koniecznością zdrowego odżywiania i utrzymania prawidłowej masy ciał bardzo wzrosła w ostatnich latach, co spowodowało wzrost zainteresowania usługami dietetyków. Kim jest dietetyk? Jaki jest zakres jego obowiązków? Jak zostać dietetykiem?

Dietetyk – kto to taki?

Dietetykiem określamy eksperta od ochrony zdrowia, który posiada dużą wiedzę z zakresu żywienia człowieka (zarówno zdrowego, jak i chorego). Praca dietetyka polega na doborze diety odpowiedniej dla danego pacjenta, leczeniu żywieniem w różnych stanach chorobowych, profilaktyce w przypadku chorób dietozależnych. W zakres obowiązków dietetyków wchodzi ponadto rozpowszechnianie wiedzy o zdrowym odżywianiu.

Jakie są obowiązki dietetyka?

Zakres obowiązków dietetyka jest uzależniony między innymi od miejsca, w którym zatrudniony jest dany specjalista. Zazwyczaj dietetycy zajmują się planowaniem diety dla osób zdrowych, a jeżeli mają odpowiednie kompetencje – również chorych. Dietetyk ocenia sposób odżywiania swoich klientów (wykrywa negatywne nawyki żywieniowe i pomaga je zmieniać). Wiedza z zakresu dietetyki pozwala mu określać jaki wpływ poszczególne produkty mają na stan zdrowia pacjenta. Dietetycy mogą zajmować się mogą zajmować się leczeniem zaburzeń żywienia, a także badaniem składów produktów spożywczych.

Warto zdawać sobie sprawę, że dietetycy mogą mieć różne specjalizacje. Przykładowo dietetyk sportowy specjalizuje się w dobieraniu sposobu odżywiania do konkretnej dyscypliny sportowej. Jego celem jest pomoc sportowcom w osiąganiu lepszych wyników dzięki modyfikacji diety. Dietetycy kliniczni zajmują się leczeniem dietą. Współpracują z pacjentami cierpiącymi na różne choroby. Natomiast psychodietetycy są szkoleni do leczenia zaburzeń żywienia, których przyczyny tkwią w psychice (mogą pracować z osobami cierpiącymi na anoreksję, bulimię, czy otyłość wynikającą z problemów emocjonalnych).

Dietetyk – jak nim zostać?

Osoba, która jest zainteresowana karierą w zawodzie dietetyka powinna ukończyć kierunkowe studia wyższe (licencjackie, a następnie magisterskie). Warto zdawać sobie sprawę, że polskie prawo dopuszcza osoby po szkołach policealnych lub kursach dietetycznych do pracy w prywatnych gabinetach dietetycznych. Przy czym klienci pragnący skorzystać z pomocy dietetycznej preferują kontakt ze specjalistami posiadającymi co najmniej dyplom magistra.

Współcześnie studia dietetyczne oferowane są zarówno przez państwowe, jak i prywatne uczelnie. Studenci dietetyki zaliczają takie przedmioty jak między innymi: psychologia i socjologia żywienia, poradnictwo dietetyczne, anatomia i fizjologia człowieka, genetyka i farmakologia, kliniczny zarys chorób, biochemia ogólna, biochemia żywności, żywienie kliniczne, psychologia kliniczna, interakcje leków z żywnością, dietoprofilaktyka i dietoterapia, etyka i prawo w ochronie zdrowia, preparaty dietetyczne i wiele innych.

Szkoły policealne trwają zazwyczaj rok lub dwa lata. W ich programach dostępne są takie przedmioty jak: zasady żywienia człowieka, podstawy biochemii, promocja zdrowia, komponowanie jadłospisów, anatomia człowieka, organizacja i higiena pracy, sposoby przyrządzania posiłków i łączenia produktów, rodzaje diet.

Kto może zostać dietetykiem?

Trzeba mieć świadomość, że dietetyk to osoba, która na co dzień pracuje z pacjentami. Z tego względu oprócz szerokiej wiedzy z zakresu żywienia powinna posiadać wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Dobry dietetyk jest empatyczny, komunikatywny, znakomicie zorganizowany. Posiada zdolność motywowania swoich klientów do zmian.

Dietetyk – jak wyglądają zarobki w tym zawodzie?

Zarobki dietetyków w Polsce w tej chwili nie należą do najwyższych. Jednak wiele zależy od tego gdzie jesteśmy zatrudnieni. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć dietetycy prowadzący własne gabinety dietetyczne, posiadające stałych pacjentów i renomę. Zarobki dietetyków zatrudnionych na etacie zazwyczaj nie przekraczają średniej krajowej.

Zdecydowanie wyższe pensje otrzymują dietetycy zatrudnieni w krajach zachodnich. W Niemczech pensja dietetyka przekracza 17 tys. brutto miesięcznie (jednocześnie trzeba się liczyć z wyższymi podatkami i kosztami utrzymania).

Jak dostać pracę w zawodzie dietetyka?

Dietetyka to bardzo popularny kierunek studiów, dlatego młodzi absolwenci bez doświadczenia mogą mieć problemy ze znalezieniem pierwszej pracy. Z tego względu warto jest brać udział w praktykach i stażach, które zwiększą nasze szanse na zatrudnienie.

Warto jest odpowiadać na oferty zatrudnienia zamieszczane na popularnych portalach pracy, jednak większe szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną mamy wówczas, gdy sami skontaktujemy się z firmą, dla której chcielibyśmy pracować. Warto jest wysłać swoje dokumenty nawet wtedy, gdy firma nie prowadzi aktualnie rekrutacji na stanowisko dietetyka. Zdecydowanie pomocne w rozwoju kariery będzie założenie i prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Dietetycy, którzy zdobędą popularność w taki sposób, z pewnością nie będą narzekać na brak klientów.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox