Ekspedient pocztowy – charakterystyka zawodu, zakres obowiązków

Ekspedient pocztowy to dobrze nam znany i bardzo potrzebny zawód. Jaki jest zakres obowiązków ekspedienta pocztowego? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pracę na tym stanowisku? Jakie cechy powinien posiadać kandydat na ekspedienta? Ile zarabiają ekspedienci pocztowi?

Ekspedient pocztowy – podstawowe informacje

Do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku ekspedienta pocztowego należy między innymi na odbieraniu przesyłek z urzędów pocztowych, a także nadawczych skrzynek pocztowych (jednocześnie inaczej niż listonosz ekspedient pocztowy nie odbiera ani nie dostarcza przesyłek bezpośrednio do adresatów), porządkowaniu i segregowaniu odebranych przesyłek, kontrolowaniu stanu przesyłek (ekspedient musi w razie potrzeby przepakowywać przesyłki i zgłaszać ewentualne ich uszkodzenia), wprowadzaniu danych przesyłek do specjalnego systemu informatycznego. Ważnym obowiązkiem ekspedienta pocztowego jest przygotowywanie ładunków pocztowych i konwojowanie ich do miejsca wymiany (może być to na przykład lotnisko, dworzec, port), odbieranie ładunków pocztowych z miejsc wymiany, a następnie dostarczanie ich do rozdzielni. Pracownik ten obsługuje maszyny do rozdzielania przesyłek i urządzenia służące do ich foliowania. Oczekuje się od niego pilnowania zgodności oznaczeń i dokumentów, które są niezbędne do dalszej ekspedycji, sporządzania dokumentacji (listów przewozowych, protokołów). W Polsce obserwuje się stałe zapotrzebowanie na pracowników o tym profilu.

Jak zostać ekspedientem pocztowym?

Osoba, która chce wykonywać zawód ekspedienta pocztowego musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie. Preferowani są kandydaci posiadający wykształcenie policealne na kierunku technik usług pocztowych i finansowych. Szanse na zatrudnienie mają również absolwenci szkół branżowych na kierunku magazynier-logistyk.

Zdecydowanie dużym atutem każdego kandydata będzie posiadanie doświadczenia zawodowego związanego z usługami pocztowymi lub magazynowymi. 

Warunkiem, który należy spełnić jest posiadanie uprawnień do prowadzenia wózków jezdniowych, a także prawa jazdy kategorii B i C.

Osoby spełniające powyższe warunki mogą szukać zatrudnienia w firmach zajmujących się spedycją i logistyką, w placówkach pocztowych lub firmach specjalizujących się w usługach pocztowych i kurierskich.

Jakie cechy musi posiadać kandydat na ekspedienta pocztowego?

Kandydaci na stanowisko ekspedienta pocztowego powinni wyróżniać się dokładnością, sumiennością, cierpliwością. W pracy tej liczy się sprawność motoryczna, umiejętność logicznego myślenia, doskonała umiejętność obsługi komputera, umiejętność płynnego wysławiania się zarówno w mowie, jak i w piśmie, nastawienie na rozwiązywanie problemów. Idealny kandydat musi być osobą samodzielną, a jednocześnie potrafić pracować w zespole.

Ekspedient pocztowy – środowisko pracy

Praca ekspedienta pocztowego odbywa się w pomieszczeniach, a także w terenie. Pracownik ten pracuje najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia placówek pocztowych. Jego praca zaliczana jest do średnio ciężkich.

Ekspedient pocztowy ma niewielkie możliwości awansu, co nie oznacza, że nie może podnosić swoich umiejętności zawodowych. Dostępne są dla niego kursy i szkolenia organizowane przez prywatne firmy edukacyjne, publiczne i prywatne kształcenia zawodowego, a także urzędy pocztowe (powadzą one szkolenia na rzecz swoich pracowników, a także kandydatów do pracy).

Ekspedient pocztowy – zarobki

Dane statystyczne pokazują, że zarobki ekspedientów pocztowych nie należą do najwyższych (często są niewiele wyższe od najniższej krajowej pensji). Częściowym wynagrodzeniem dla pracowników jest stabilność zatrudnienia, a także dodatki pozapłacowe (prywatne ubezpieczenie, możliwość korzystania z niepublicznej opieki zdrowotnej). Należy pamiętać, że wynagrodzenie w tym zawodzie może się różnić w zależności od regionu kraju, rodzaju pracodawcy (zazwyczaj pracownicy firm prywatnych zarabiają nieco więcej), stażu pracy, a także wielkości aglomeracji (pracownicy z miast zarabiają więcej niż ci mieszkający na wsi). Na zdecydowanie wyższe zarobki mogą liczyć ekspedienci pocztowy pracujący za granicą (między innymi w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii).

Ekspedient pocztowy – jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy

Jeżeli chcemy rozpocząć pracę w zawodzie ekspedienta pocztowego, koniecznie przygotujmy profesjonalne CV i list motywacyjny. CV powinno zawierać obowiązkowo krótkie podsumowanie zawodowe (maksymalnie 3-4 zdania). Ważne jest, żeby stworzyć dokument pod konkretną ofertę pracy (w ten sposób możemy przedstawić się jako idealni kandydaci na dane stanowisko). Lepiej jest unikać wysyłania tego samego CV hurtowo do wszystkich potencjalnych pracodawców.

Swoje dokumenty możemy wysłać w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę zamieszczone w internecie. Nie zaszkodzi również skontaktować się z interesującymi nas urzędami pocztowymi i firmami nawet wtedy, gdy nie prowadzą one aktualnie rekrutacji (są duże szanse, że zgłoszą się do nas w pierwszej kolejności, gdy będą poszukiwać nowych pracowników).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox