Elastyczny czas pracy – dlaczego jest tak ważny?

Dla kandydatów ubiegających się o pracę ważna jest nie tylko pensja i dobra atmosfera w firmie, ale również takie udogodnienia jak elastyczny czas pracy. Wielu pracowników jest zdania, że elastyczny czas pracy pozwala im wykonywać swoje obowiązki zawodowe bardzo efektywnie. Jakie jeszcze korzyści daje nam elastyczny czas pracy?

Elastyczny czas pracy – must have w nowoczesnych firmach

Elastyczny czas pracy nie jest w Polsce jeszcze tak popularny jak w wielu zachodnich firmach. Przedsiębiorcy idący z duchem czasu pozwalają pracownikom pracować w dowolnych godzinach, często również zgadzają się na pracę z domu. Takie rozwiązania okazują się przynosić lepsze rezultaty niż zmuszanie pracowników do siedzenia przy biurkach od godziny 8:00 do 16:00.

Możliwość załatwienia najważniejszych spraw

Wielką zaletą elastycznych godzin pracy jest możliwość załatwienia najważniejszych spraw. Zdarza się, że do wybranego lekarza można umówić się jedynie w godzinach pracy. Pracownik, który chciałby zapisać się na wizytę, musiałby poprosić o zwolnienie. Dzięki elastycznym godzinom może on wybrać się do lekarza w dogodnym dla siebie terminie, a swoją pracą zająć się później.

Pogodzenie życia rodzinnego z pracą zawodową

Elastyczne godziny pracy są bardzo cenione przez pracowników posiadających rodziny. Brak konieczności przebywania w biurze w ściśle określonym czasie pozwala odebrać dziecko z przedszkola, zawieść je na dodatkowe zajęcia, a w razie choroby – pozostać z nim w domu (nie rezygnując przy tym z pracy).

Poczucie niezależności

Wielu pracownikom elastyczne godziny pracy dają poczucie niezależności. Nie czują się oni przykuci do biurka. Nie mają też poczucia, że ich praca jest bezsensowna (w wielu firmach pracownicy muszą pozostawać na swoich stanowiskach nawet wówczas, gdy nie mają nic do roboty).

Oszczędność pieniędzy

Elastyczny czas pracy pozwala pracownikom oszczędzać pieniądze. Możliwość pozostania w domu przez kilka dni sprawia, że wydają oni mniej na benzynę, czy bilety komunikacji miejskiej. W wolnym czasie mogą zrobić zakupy i załatwić ważne sprawy, dzięki czemu nie muszą spędzać długich godzin stojąc w kolejkach. Wielu pracowników spożywa posiłki na mieście. Takie rozwiązanie jest drogie i mniej zdrowe od domowego obiadu. Dzięki elastycznym godzinom pracy mogą oni zaoszczędzić na zakupach żywieniowych (a w dłuższej perspektywie czasu także na lekach).

Możliwość pracy zgodnie z własnym rytmem

Dużą zaletą elastycznych godzin pracy jest możliwość działania zgodnie z własnym rytmem. Nie wszyscy ludzie są w stanie wstawać o 6 rano i efektywnie pracować. Są i tacy, którzy szczyt swoich możliwości intelektualnych osiągają dopiero w godzinach popołudniowych. W przypadku takich ludzi praca od rana jest zupełnie nieefektywna. Dzięki elastycznym godzinom są oni w stanie zrobić znacznie więcej niż pracując w standardowym trybie. Elastyczne godziny pracy pozwalają nam na odpoczynek, kiedy go potrzebujemy. Kiedy około południa stajemy się senni, możemy bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na drzemkę.

Z korzyścią dla środowiska

Elastyczny czas pracy jest korzystny dla środowiska. Wielu pracowników dojeżdża do miejsca pracy samochodami. Wiąże się to ze zwiększoną emisją spalin. Nawet kilka dni pracy zdalnej może bardzo odciążyć środowisko naturalne.

Zwolnień lekarskich jest mniej

Zapewnienie pracownikom elastycznych godzin pracy sprawia, że ilość zwolnień lekarskich radykalnie się zmniejsza. Należy zdawać sobie sprawę, że pracownicy nie zawsze idą na zwolnienie lekarskie dlatego, że są obłożnie chorzy. Często zdarza się, że po prostu nie mają ochoty iść do biura. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – napięta atmosfera w pracy, konflikty ze współpracownikami, czy choćby niekorzystne warunki pogodowe. Jeżeli ci pracownicy mają szansę pracować danego dnia z domu, z dużym prawdopodobieństwem nie będą potrzebowali urlopu.

Elastyczne godziny pracy nie dla każdego

Choć elastyczne godziny pracy posiadają wiele zalet, należy podkreślić, że nie są one rozwiązaniem dla każdego pracownika. Nie wszyscy ludzie potrafią skutecznie zmobilizować się do pracy. Często zdarza się, że gdy na wykonanie jakiegoś zadania mają bardzo dużo czasu, wykonują je znacznie dłużej niż w sytuacji, gdy ich czas byłby ściśle określony.

Wielu pracowników chwali sobie pracę zdalną. Jednak trzeba pamiętać, że ma ona wiele wad. Osoby, które mogą zostać w domu, prawdopodobnie zrezygnują z pójścia do biura. Zwłaszcza, że w wielu miastach dotarcie do siedziby firmy wymaga sporo czasu i pieniędzy (konieczne jest zapłacenie za benzynę lub bilety komunikacji miejskiej). Dodatkowo pracownik musi się liczyć ze staniem w korkach. Jednocześnie pracując w domu mają oni problem z oddzieleniem sfery prywatnej od zawodowej. Z czasem może zacząć im doskwierać brak kontaktów z innymi ludźmi. Gdy nie muszą przygotowywać się do pracy, często przestają o siebie dbać, co w dłuższej perspektywie czasu może negatywnie przekładać się na ich samoocenę. W niektórych zawodach bardzo przydatna jest tak zwana „burza mózgów” pozwalająca na tworzenie innowacyjnych rozwiązań. W przypadku pracy w domu często tracimy taką możliwość.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox