Fizjoterapeuta – jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie atrakcyjnej pracy

Zawód fizjoterapeuty daje nam ciekawe perspektywy zatrudnienia zarówno w kraju, jak i zagranicą.  Szczególnie duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest charakterystyczne dla społeczeństw starzejących się. Gdzie może pracować fizjoterapeuta? Jak znaleźć atrakcyjną pracę w zawodzie?

Fizjoterapeuta – co po studiach?

W przeciwieństwie do wielu kierunków studiów fizjoterapia daje swoim absolwentom praktyczną wiedzę, którą mogą oni wykorzystać w praktyce. Ich atrakcyjność dla potencjalnego pracodawcy zwiększa fakt, że w momencie wchodzenia na rynek pracy mają oni za sobą wielomiesięczne praktyki zawodowe.

Absolwent fizjoterapii posiada szeroką wiedzę z zakresu medycyny i anatomii człowieka. Osoba taka łączy wiedzę teoretyczną z umiejętnościami manualnymi.

Osoby, które ukończyły fizjoterapię i szukają swojej pierwszej pracy powinny pamiętać, że zatrudnienie powinno dawać zarówno satysfakcję, jak i stwarzać wiele możliwości rozwoju zawodowego. Idealnie, gdy w swojej pracy absolwent może się uczyć od bardziej doświadczonych fizjoterapeutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych.

Praca po fizjoterapii – gdzie jej szukać?

Fizjoterapeuci mogą podejmować pracę w wielu miejscach. Specjaliści ci znajdują zatrudnienie w szpitalach o różnym profilu (warto zdawać sobie sprawę, że są oni potrzebni nie tylko na oddziale rehabilitacyjnym). Pracę dla fizjoterapeutów oferują przychodnie specjalistyczne, gabinety rehabilitacyjne, firmy farmaceutyczne, ośrodki sportowo-rekreacyjne, sklepy z asortymentem medycznym, specjalistyczne placówki opiekuńczo-wychowawcze, sanatoria dla seniorów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Fizjoterapeuci pracują w prywatnych, a także publicznych placówkach. Część absolwentów fizjoterapii decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Jak znaleźć pracę, która da nam satysfakcję?

Nawet jeżeli planujemy w przyszłości otworzyć własną działalność gospodarczą, dobrze jest zacząć od zdobycia doświadczenia zawodowego. Warto jest poszukać takiego miejsca, które oferuje młodym fizjoterapeutom liczne możliwości rozwoju zawodowego (nie tylko pracę z najlepszymi, ale też kursy i szkolenia na koszt pracodawcy).

Dobrym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych absolwentów jest staż lub praktyki zawodowe (zwłaszcza jeśli odbywają się one w miejscach, gdzie możemy się wiele nauczyć). Jednocześnie pamiętajmy, żeby nie pracować za darmo przez dłuższy czas. Praca powinna zapewniać nam godziwe wynagrodzenie.

Przed podjęciem pracy dobrze jest się upewnić jakie wyposażenie oferuje pracodawca. Bez wątpienia warto podjąć pracę w placówkach posiadających dużą ilość specjalistycznego sprzętu. W przypadku, gdy dane miejsce pracy nie posiada niezbędnych naszym zdaniem urządzeń, dowiedzmy się, czy pracodawca jest w stanie w nie zainwestować.

Obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji?

Osoby, które chcą zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrze płatnej, satysfakcjonującej pracy w zawodzie fizjoterapeuty powinny pamiętać o obowiązku ciągłego podnoszenia zawodowych kwalifikacji. Fizjoterapia to dyscyplina, która ciągle się zmienia. Regularnie pojawiają się tu nowe, coraz bardziej skuteczne metody leczenia. Prawdziwy specjalista powinien być na bieżąco z nowościami w swojej branży. Pamiętajmy, że im szersze są nasze kompetencje, tym wyższych zarobków możemy się spodziewać.

Fizjoterapeuta – jak napisać CV, które zwiększy nasze szanse na otrzymanie pracy

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze sławnymi, najwyższej klasy specjalistami musimy poświęcić nieco czasu na napisanie CV, dzięki któremu zwrócimy uwagę potencjalnego pracodawcy. Pamiętajmy, że dobre CV to takie, które jest dostosowane do konkretnego ogłoszenia o pracę. Unikajmy sytuacji, gdy wysyłamy jeden dokument do wielu pracodawców. W ten sposób ciężko będzie się nam wyróżnić spośród innych kandydatów.

Ważne jest, żeby umieścić w CV krótkie podsumowanie zawodowe (wystarczą trzy zdania), w którym napiszemy o swoich największych atutach, a także celu zawodowym, jaki sobie wyznaczyliśmy. Dobrą praktyką jest nawiązywanie do najważniejszych wymagań pracodawcy. Jeżeli szuka on fizjoterapeutów z co najmniej półroczną praktyką zawodową, koniecznie podkreślmy, że jesteśmy takimi kandydatami. W przypadku, gdy pracodawca szuka specjalisty z doświadczeniem w pracy w obiektach sportowych, a my akurat posiadamy doświadczenie w leczeniu sportowców, zaznaczmy to wyraźnie. W ten sposób przykujemy uwagę osoby zajmującej się rekrutacją.

Bardzo ważne jest, żeby zaznaczyć wyraźnie jaką uczelnię wyższą ukończyliśmy (jest to szczególnie istotne w przypadku młodych absolwentów, którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia zawodowego). Współcześnie bardzo często wymaga się od fizjoterapeuty biegłego posługiwania się językami obcymi (a przede wszystkim językiem angielskim). Gdy nasz poziom biegłości językowej jest wysoki, koniecznie pochwalmy się tym w CV.

Ważne jest, żeby wymienić wszystkie swoje umiejętności twarde i miękkie, które sprawdzą się na danym stanowisku.

Szukanie atrakcyjnej pracy gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia w zawodzie może być zadaniem czasochłonnym. Jednak rosnące zapotrzebowanie na fizjoterapeutów sprawia, że znalezienie satysfakcjonującego miejsca zatrudnienia jest jak najbardziej możliwe.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox