Fryzjer – charakterystyka zawodu, wymagania, obowiązki, zarobki

Zapotrzebowanie na usługi fryzjerów jest ogromne i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja ta miała się w przyszłości zmienić. Co ciekawe do fryzjera przychodzą nie tylko osoby potrzebujące strzyżenia lub farbowania. Często zdarza się, że fryzjer pełni przy okazji funkcję psychologa, osoby, której można zwierzyć się ze swoich sukcesów i problemów. Jakie są obowiązki fryzjerów? Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć karierę w tym zawodzie?

Fryzjer – jakie są jego obowiązki

Fryzjer to zawód zaliczany do kategorii usługowych. Osoba pracująca w zawodzie fryzjera zajmuje się strzyżeniem, układaniem, farbowaniem, pielęgnacją, a czasem także dekoloryzacją włosów. Jako, że nasze włosy szybko odrastają, usługi fryzjerów są potrzebne regularnie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że obowiązki fryzjera nie kończą się na dbaniu o włosy klientów. Pracownik ten zaczyna swój dzień od przygotowania stanowiska pracy. Po zakończeniu wizyt zajmuje się sprzątaniem i dezynfekcją urządzeń wykorzystywanych w salonie. Część fryzjerów (zwłaszcza tych pracujących w małych salonach) w trakcie pracy zajmuje się odbieraniem telefonów, umawianiem klientów, przyjmowaniem dostaw. W niektórych salonach fryzjerzy zajmują się także sprzedażą profesjonalnych preparatów fryzjerskich.

Współcześnie coraz częściej zdarza się, że fryzjerzy specjalizują się w konkretnych zabiegach. Mogą zajmować się wyłącznie strzyżeniem i pielęgnacją włosów męskich, jedynie koloryzacją i dekoloryzacją. Są fryzjerzy, którzy specjalizują się w tworzeniu fryzur okolicznościowych (na przykład fryzur na ślub czy studniówkę).

Część fryzjerów pracuje przy reklamach, pokazach mody, niektórzy zajmują się charakteryzacją filmową i teatralną.

Czy szkoła fryzjerska jest niezbędna, żeby zacząć pracować w zawodzie fryzjera?

Współcześnie wielu pracodawców nie wymaga od kandydatów ukończenia szkoły fryzjerskiej. Znacznie ważniejsze są rzeczywiste umiejętności. Należy mieć świadomość, że w Polsce większość szkół fryzjerskich (są to szkoły zawodowe) oferuje nauczanie na bardzo niskim poziomie. Ich absolwenci często nie są przygotowani do samodzielnej pracy w zakładzie fryzjerskim.

Kilkuletnia szkoła fryzjerska nie jest nam niezbędna, jednak warto zainteresować się kursami i szkoleniami u mistrzów fryzjerstwa, którzy odnieśli sukces w swoim zawodzie. Żeby potwierdzić swoje kwalifikacje możemy wziąć udział w egzaminie dającym tytuł czeladnika (lub mistrza fryzjerstwa).

Fryzjer – jakie są wymagania pracodawców?

Pracodawcy nie oczekują od kandydatów na fryzjerów konkretnego wykształcenia. Interesują ich przede wszystkim umiejętności praktyczne, które można łatwo sprawdzić. Jako, że fryzjer pracuje z ludźmi, musi posiadać nie tylko umiejętności techniczne, ale też wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Osoba starająca się o posadę fryzjera powinna charakteryzować się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością, dyskrecją, kreatywnością, otwartością. Niezmiernie ważne jest, żeby fryzjer potrafił słuchać swojego klienta, a także doradzić mu wybór najlepszej fryzury i metody pielęgnacji. Często zdarza się, że do fryzjera przychodzą osoby, które nie wiedzą czego chcą, nie są w stanie sobie wyobrazić, w której fryzurze będą wyglądać korzystnie. Dobry fryzjer posiada wyobraźnię i wyczucie pozwalające wybrać fryzury i kolory, które będą pasowały do typu urody klienta.

Profesjonalny fryzjer to nie tylko specjalista od włosów, ale też psycholog. Sytuacje, gdy klient przychodzi specjalnie do wybranego fryzjera, a nie na strzyżenie są bardzo powszechne.

W zawodzie fryzjera tak samo ważne jak farbowanie włosów jest prowadzenie small talku. Fryzjerzy sprawni technicznie, jednak nie posiadający kompetencji interpersonalnych nie mogą liczyć na stałych klientów.

Osoby, które poważnie myślą o zawodzie fryzjera muszą być przygotowane na pracę w niestandardowych godzinach. Często zdarza się bowiem, że zapracowani klienci mogą umówić się na wizytę bardzo wcześnie rano, późnym wieczorem lub w weekend. Fryzjer powinien być otwarty na ich potrzeby.

Ile zarabia fryzjer?

Zarobki fryzjerów (tak samo jak i przedstawicieli innych branż) są bardzo zróżnicowane. Wysokość pensji zależy od tego, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą czy jesteśmy jedynie pracownikami salonu. Duży wpływ na wynagrodzenie ma miejsce pracy. Zarobki fryzjerów w wielkich miastach są znacznie wyższe niż w małych miejscowościach. Nie bez znaczenia jest też prestiż i lokalizacja salonu, w którym jesteśmy zatrudnieni.

Warto zdawać sobie sprawę, że nawet zarobki fryzjerów w jednym salonie mogą znacząco się różnić. Doskonali specjaliści posiadający wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne mają zazwyczaj napięty grafik i zarabiają bardzo dobre pieniądze. Tymczasem fryzjerzy słabi mogą liczyć jedynie na okazjonalnych klientów, gdyż mało kto chce korzystać z ich usług. Zdecydowanie więcej zarobi fryzjer prowadzący własną działalność gospodarczą, jednocześnie musi on liczyć się z wieloma dodatkowymi kosztami.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox