Grafik komputerowy – co warto wiedzieć o tym zawodzie, jak zostać grafikiem

Zawód grafika komputerowego jest obecnie uważany za przyszłościowy, dlatego wiele osób jest ciekawych jak wygląda praca tego specjalisty. Jaki jest zakres obowiązków grafika komputerowego? Jak rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Kim jest grafik komputerowy?

Grafikiem komputerowym nazywamy specjalistę działającego w branży zajmującej się grafiką artystyczną i projektami graficznymi. Osoba ta tworzy swoje projekty z wykorzystaniem komputera. Jego praca może mieć charakter informacyjny, artystyczny lub reklamowy. Graficy mają szanse na zatrudnienie w mediach, studiach grafiki, wydawnictwach, agencjach reklamowych.

Jakie są obowiązki grafika komputerowego?

Głównym zadaniem grafika komputerowego jest przygotowywanie, a następnie opracowywanie różnego typu projektów graficznych. Graficy tworzą między innymi znaki graficzne, reklamy (odpowiada on za wizualną stronę kampanii reklamowej), plakaty i ulotki. Specjaliści od grafiki podczas swojej pracy korzystają z wielu narzędzi – między innymi z: programów graficznych, programów do obróbki zdjęć, programów do tworzenia animacji i montażu wideo.

Należy podkreślić, że obowiązki grafika komputerowego są bardzo zróżnicowane, uzależnione od konkretnych potrzeb pracodawcy i klientów. Często zdarza się, że zakres obowiązków grafika zatrudnionego w dużej firmie jest znacznie szerszy niż w przypadku analogicznego stanowiska w firmie małej.

Graficy komputerowi mogą wykonywać swoje obowiązki zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. W zależności od projektu pracują samodzielnie lub w większych zespołach.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

W zawodzie grafika komputerowego liczą się przede wszystkim umiejętności, dlatego pracodawcy oczekują od kandydatów atrakcyjnego portfolio, a niekoniecznie wykształcenia kierunkowego (choć oczywiście ukończenie kierunku artystycznego lub informatyki będzie mile widziane). Każdy grafik musi bardzo dobrze znać obsługę programów graficznych wykorzystywanych w jego firmie.

Grafik komputerowy – jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat?

Grafik komputerowy z całą pewnością nie jest zawodem dla każdego. Żeby odnaleźć się w tej pracy należy posiadać wyobraźnię przestrzenną, być osobą kreatywną, posiadać zdolności twórcze. Niezwykle ważna na tym stanowisku jest sprawność rąk i zręczność palców. Kandydat musi mieć dobry wzrok (ważna jest tu szczególnie zdolność odróżniania barw, trójwymiarowości). Inne cechy, bez których nie można myśleć o pracy w tej branży to dokładność, samokontrola, cierpliwość, dobra organizacja, umiejętność samodzielnego działania, a także współpracy z innymi członkami zespołu. Grafik musi być odporny na krytykę, a jednocześnie przyjmować konstruktywne informacje zwrotne – efekty jego pracy poddawane są (nierzadko surowej) ocenie.

W zawodzie grafika ważna jest chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, gdyż branża ta podlega bardzo dynamicznym zmianom.

Pracodawcy często wymagają od kandydatów na stanowisko grafika komputerowego znajomości języków obcych (język angielski to w tej branży podstawa).

Przeciwwskazania do wykonywania pracy grafika komputerowego

Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy grafika komputerowego są wszystkie schorzenia, które mają negatywny wpływ na sprawność kończyn górnych i narządu wzroku. Inne przeciwwskazania to na przykład zwyrodnienia kręgosłupa. Praca grafika komputerowego wymaga spędzania długich godzin w jednej pozycji, co jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

Grafik komputerowy – na jakie zarobki może liczyć?

Zarobki osób pracujących na stanowisku grafika komputerowego są bardzo zróżnicowane. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ umiejętności, doświadczenie, wielkość i prestiż firmy, w której pracuje grafik. Na wyższe zarobki mogą zazwyczaj liczyć pracownicy z dużych miast, a także osoby, które zdecydowały się na założenie własnej działalności gospodarczej i zdobyły stałych klientów.

Jeżeli jesteśmy doświadczonymi grafikami komputerowymi i chcemy znacząco zwiększyć swoje zarobki, powinniśmy poszukać pracy w zawodzie za granicą – zwłaszcza w takich krajach jak Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Grafik komputerowy – jak dostać pracę?

Osoby, którym zależy na otrzymaniu pracy na stanowisku grafika komputerowego powinny przygotować portfolio, CV i list motywacyjny. W przypadku grafików zdecydowanie najważniejszym dokumentem jest portfolio. Jeżeli nasze prace spodobają się potencjalnemu pracodawcy mamy szansę na otrzymanie pracy nawet wtedy, gdy nie możemy pochwalić się doświadczeniem zawodowym.

Podczas przygotowania CV powinniśmy uwzględnić konkretną ofertę pracy. Unikajmy wysyłania jednego dokumentu do wszystkich pracodawców. 

Możemy odpowiadać na ogłoszenia zamieszczone na popularnych portalach pracy, jednak wówczas musimy liczyć się z dużą konkurencją (jest to najprostsza metoda szukania pracy, dlatego większość osób postępuje w ten sposób). Znacznie bardziej efektywne jest wytypowanie firm, w których chcielibyśmy pracować i wysłanie im swojej kandydatury nawet wtedy, gdy nie prowadzą one rekrutacji.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox