Instruktor fitness – charakterystyka zawodu, zarobki, wymagania wobec kandydatów

Instruktor fitness to pracownik, który zajmuje się prowadzeniem zajęć sportowo-ruchowych. Znajdzie on zatrudnienie w klubach rekreacyjno-sportowych, klubach fitness, ośrodkach odnowy biologicznej. Chętnych do pracy w tym zawodzie jest dużo, dlatego każdy instruktor fitness musi stale podnosić swoje kwalifikacje. Co powinna wiedzieć osoba, która marzy o karierze instruktora zajęć sportowych?

Instruktor fitness – podstawowe informacje

Instruktor fitness to specjalista przygotowany do prowadzenia zajęć sportowych dla grup zorganizowanych lub osób indywidualnych. Może on prowadzić zajęcia wytrzymałościowe o różnej intensywności, zajęcia korekcyjne, siłowo-wzmacniające, a także odprężająco relaksacyjne. Ważnym elementem pracy tego specjalisty jest tworzenie układów choreograficznych, bądź też zestawów ćwiczeń które pasują do specyfiki danych zajęć. Oczekuje się od niego przygotowania ćwiczeń dla osób w różnym wieku, o zróżnicowanej kondycji i upodobaniach.

Ważnym elementem tej pracy jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, przygotowywanie zajęć sportowych pod względem merytorycznym, instruowanie uczestników grupy jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia lub jak korzystać ze sprzętu sportowego, który jest wykorzystywany podczas zajęć fitness. Każdy instruktor musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które pomogą uczestnikom zajęć uniknąć kontuzji i urazów. W zakres jego obowiązków wchodzi obsługiwanie sprzętu sportowego i muzycznego, a także zgłaszanie menadżerowi ewentualnych usterek.

Podczas zajęć instruktor musi skupić się nie tylko na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, ale też obserwowaniu grupy – jest to konieczne, żeby dostosować tempo do możliwości uczestników. Specjalista ten używa w swojej pracy zarówno sygnałów głosowych, jak i niewerbalnych.

W przypadku zajęć indywidualnych instruktor fitness doradza klientom jak dobrać konkretne ćwiczenia do ich predyspozycji fizycznych, płci, wieku, stanu zdrowia, a także obranych celów (inne ćwiczenia pomogą w schudnięciu, inne w zbudowaniu większej masy mięśniowej). Jest on w stanie podpowiedzieć jak osiągnąć zadowalające rezultaty w możliwie krótkim czasie.

Jak zostać instruktorem fitness?

Żeby móc rozpocząć pracę w zawodzie instruktora fitness konieczne jest posiadanie wykształcenia średniego (może być to wykształcenie ogólne lub zawodowe). Konieczne jest też ukończenie 18 roku życia.

Największe szanse na zatrudnienie mają absolwenci studiów wyższych na kierunkach takich jak wychowanie fizyczne, pedagogika kultury fizycznej i zdrowotnej.

Kolejnym warunkiem stawianym kandydatom jest ukończenie szkolenia zawodowego na instruktora fitness. Specjaliści zalecają, żeby najpierw zdobyć uprawnienia do prowadzenia zajęć aerobiku, a dopiero później poszerzać swoje kwalifikacje. Inną możliwością jest ukończenie kierunkowych studiów podyplomowych.

Warunkiem, który musi spełnić każdy kandydat jest niekaralność za przestępstwa umyślne związane z organizacją zajęć sportowych.

Dużym atutem w oczach pracodawcy jest znajomość języków obcych, a w szczególności języka angielskiego (mile widziany będzie także niemiecki i rosyjski), gdyż na zajęcia sportowe przychodzą również obcokrajowcy.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na instruktora fitness?

Osoba, która chce rozpocząć karierę zawodową jako instruktor fitness powinna wyróżniać się doskonałym stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Instruktor fitness przez cały czas pracuje z ludźmi, dlatego musi charakteryzować się wysoko rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnymi. Cechy, które są bardzo przydatne w tym zawodzie to samodzielność, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność, doskonała organizacja, dokładność, nastawienie na rozwiązywanie problemów, umiejętności negocjacyjne, charyzma, umiejętność motywowania uczestników zajęć sportowych.

W zawodzie instruktora fitness liczą się cechy fizyczne. Kandydat musi atrakcyjnie się prezentować – wówczas będzie żywą reklamą oferowanych przez siebie usług.

Instruktor fitness – dzień pracy

To jak wygląda dzień pracy instruktora fitness w dużej mierze zależy od miejsca, w którym jest on zatrudniony. Osoby posiadające uprawnienia do prowadzenia zajęć sportowych mogą liczyć na zatrudnienie w klubach fitness, na siłowniach, w ośrodkach odnowy biologicznej, w klubach sportowo-rekreacyjnych, w miejscach zorganizowanego wypoczynku i rekreacji ruchowej (zaliczamy do nich na przykład uzdrowiska, sanatoria, hotele, domy wczasowe, kolonie). Część instruktorów fitness decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Godziny pracy instruktora fitness nie są regulowane. Może on pracować rano, a także w godzinach wieczornych. Zdarza się, że prowadzi zajęcia w weekendy i święta.

Ile zarabia instruktor fitness?

Rozpiętość zarobków w zawodzie instruktora fitness jest znaczna. Może się wahać od najniższej krajowej do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Duże znaczenie ma tu miejsce zatrudnienia, wykształcenie i doświadczenie, renoma danego trenera, rekomendacje klientów. Trenerzy fitness bardzo często pracują w oparciu o stawkę godzinową. Oznacza to, że im więcej czasu spędzają w pracy, tym ich zarobki są wyższe.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox