Instruktor tańca – informacje o zawodzie, ile zarabia instruktor tańca

Instruktor tańca to pracownik, który zajmuje się uczeniem różnych rodzajów tańca. Może on prowadzić zajęcia indywidualne lub grupowe. Jakie są szczegółowe obowiązki instruktora tańca? Jakie cechy powinna posiadać osoba, która zamierza podjąć pracę w tym zawodzie? Ile zarabia instruktor tańca?

Instruktor tańca – zakres obowiązków

Zadaniem pracownika zatrudnionego na stanowisku instruktora tańca jest uczenie jednego lub kilku rodzajów tańca. Instruktor może specjalizować się w tańcu klasycznym, nowoczesnym, ludowym, hip hopie, itp. Instruktor zajmuje się opracowywaniem układów choreograficznych, a także doborem odpowiedniego podkładu muzycznego. Może on pracować z osobami w każdym wieku, prowadzić zajęcia grupowe i indywidualne, dla par i dla singli. Do szczegółowych obowiązków instruktora tańca należy poznawanie potrzeb i preferencji środowiska, do którego kierowana jest oferta zajęć tanecznych, projektowanie i organizacja różnych zajęć tanecznych. Instruktor musi przygotować sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć, przygotować materiały repertuarowe. Niezwykle ważnym elementem jego pracy jest dostosowanie repertuaru tanecznego do potrzeb, zainteresowań i umiejętności klientów, a także przygotowanie uczestników swoich zajęć do występów i konkursów. Dobry instruktor potrafi idealnie dopasować muzykę do nauczanego stylu tańca, planuje również zajęcia taneczne jako formę aktywności ruchowej. Wyzwaniem dla wielu instruktorów tańca jest konieczność przekonania uczestników swoich zajęć do zmiany utrwalonych zachowań i nawyków ruchowych.

Jak zostać instruktorem tańca?

Współcześnie od kandydatów na instruktorów tańca wymaga się posiadania wyższego wykształcenia i uprawnień pedagogicznych (można je zdobyć podczas studiów magisterskich lub na studiach podyplomowych z pedagogiki). Kluczowe jest jednak przygotowanie taneczne, doskonała znajomość nauczanego tańca, przygotowanie techniczne i metodyczne do nauczania co najmniej jednego rodzaju tańca.

Jeżeli instruktor tańca będzie prowadził zajęcia dla klientów zagranicznych, powinien posługiwać się językiem obcym na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację.

Instruktor tańca – środowisko pracy

Instruktor tańca może wykonywać swoje obowiązki zawodowe zarówno w pomieszczeniu, jak i w plenerze (zależy to od charakteru prowadzonych zajęć). Charakterystyczne dla tego zawodu są elastyczne godziny pracy. Instruktorzy często pracują wieczorami, w tym również w weekendy, gdyż jest to czas, gdy wielu ich klientów ma wolne.

W zawodzie instruktora tańca nie ma możliwości awansu na wyższe stanowisko. Awansem jest dla instruktora uznanie w oczach klientów, które wiąże się ze wzrostem popularności. Najlepsi instruktorzy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej i prowadzenie zajęć na własną rękę, co wiąże się ze wzrostem dochodów.

Instruktorzy tańca mogą szukać pracy w domach kultury, szkołach tańca, klubach fitness, szkołach, przedszkolach czy różnego rodzaju ośrodkach rekreacji.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na instruktora tańca?

Od kandydatów na instruktorów tańca oczekuje się doskonałego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Bardzo ważna w tym zawodzie jest koordynacja wzrokowo-ruchowa, wyczucie rytmu, doskonała znajomość tańca. Oprócz kompetencji technicznych kandydat na instruktora powinien mieć wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Osoba taka musi wyróżniać się kulturą osobistą, umiejętnością przekonywania charyzmą, cierpliwością, odpornością na stres, dystansem do siebie. Ważne jest, żeby instruktor tańca lubił pracę z ludźmi. Jest to zawód, w którym szczególnie dobrze sprawdzą się ekstrawertycy (osoby otwarte, które czerpią energię z kontaktów z innymi ludźmi).

W zawodzie instruktora przydaje się mocny głos o przyjemnej barwie. Jest to ważne, gdyż pracownik ten musi przez całe zajęcia głośno mówić do uczestników.

Współcześnie w zawodzie instruktora tańca obserwujemy dużą konkurencję, dlatego pracownik, który chce utrzymać się na rynku powinien być nastawiony na stałe doskonalenie swoich zawodowych kompetencji.

Instruktor tańca – zarobki

Zarobki instruktorów tańca nie należą do najwyższych i zazwyczaj nie przekraczają średniej krajowej. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma wielkość, a także kapitał firmy, która zatrudnia instruktora. Znaczenie ma również staż pracy, region, w którym znajduje się siedziba firmy, a także popularność danego instruktora. Osoby, które zdobyły popularność w mediach społecznościowych lub w przeszłości wygrywały znaczące konkursy taneczne mogą zazwyczaj liczyć na zarobki powyżej przeciętnej.

Instruktor tańca – jak dostać pracę?

Poszukiwania pracy w zawodzie instruktora tańca należy rozpocząć od napisania profesjonalnego listu motywacyjnego i CV, w którym opiszemy nasze zawodowe sukcesy. W zawodzie tym duże znaczenie ma popularność, dlatego dobrym pomysłem jest również udzielanie się w mediach społecznościowych (możemy nagrywać filmiki instruktażowe, prowadzić konto na facebooku czy wstawiać zdjęcia na instagrama).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox