Integracja pracowników – korzyści, jak ją zorganizować

Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców traktuje integrację swoich pracowników jako inwestycję w firmę, która bardzo szybko się zwróci. Dla pracowników dobra atmosfera w miejscu pracy jest niemal tak samo ważna jak zarobki. Kiedy jej brakuje, niemal zawsze zaczynają się problemy. Co powinniśmy wiedzieć o integracji pracowników?

Integracja – dlaczego jest tak ważna?

Dzięki integracji nie tyle zdobywamy nowych znajomych, co nawiązujemy relacje z osobami, z którymi pracujemy, co prowadzi do poprawy atmosfery w firmie. Dobra atmosfera jest tak ważna, że znaczna część pracowników woli pracować w miejscu, w którym świetnie się czuje, nawet jeżeli inna firma oferowałaby wyższe zarobki.

Przebywanie wśród przyjaźnie nastawionych do nas osób zwiększa motywację do pracy, przyspiesza również zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń.

Integracja pracowników jest bardzo ważna z punktu widzenia dobra firmy. Trzeba pamiętać, że w miejscu pracy często spotykają się zupełnie różne osoby. Mogą one posiadać odmienne charaktery, wykształcenie, doświadczenia życiowe, inne techniki rozwiązywania problemów. W przypadku ludzi, którzy bardzo się od siebie różnią nietrudno o konflikt. Dzięki integracji pracowników zwiększamy prawdopodobieństwo, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane, w momencie, w którym się pojawią. W rezultacie nie będą narastać, a wszyscy pracownicy będą zadowoleni.

Sprawnie przeprowadzona integracja zmniejsza prawdopodobieństwo utraty najcenniejszych pracowników, minimalizuje ilość podań o urlop chorobowy (kiedy dobrze się czujemy w pracy pójście na zwolnienie jest staje się dla nas karą, a nie nagrodą), zwiększa motywację do pracy, przyspiesza realizację kluczowych dla firmy zadań. Dzięki niej unikalne umiejętności każdego pracownika zostają wykorzystane.

Jak zorganizować integrację w firmie?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na integrację pracowników jest zorganizowanie wyjazdu integracyjnego. Wyjazd nie musi być długi. Wystarczy, że przez dwa lub trzy dni damy pracowniom odpocząć od zawodowych obowiązków.

W tej chwili zorganizowanie wyjazdu integracyjnego nie powinno sprawić nam większego problemu, gdyż wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych posiada specjalną ofertę dla firm.

Warto jest połączyć przyjemne z pożytecznym – wyjazd integracyjny to doskonała okazja do zorganizowania pracownikom szkolenia. Dobrym pomysłem są między innymi szkolenia z kompetencji miękkich.

Jeżeli w danym momencie nie możemy sobie pozwolić na firmowy wyjazd, nie musimy odkładać integracji. Ciekawym pomysłem może być zorganizowanie spotkania dla pracowników po godzinach pracy. Firmy, które zatrudniają niewiele personelu mogą zorganizować wspólne wyjście do kina, teatru, czy restauracji.

Wielu pracodawców jest zdania, że doskonałym sposobem na integrację pracowników są zajęcia sportowo rekreacyjne. Warto jest uzgodnić z pracownikami ich charakter – zajęcia muszą być dostosowane do możliwości i zainteresowań uczestników. Możemy zdecydować się na zorganizowanie wspólnego meczu siatkówki (pod warunkiem, że wszyscy zainteresowani lubią ten sport).

Po godzinach można zorganizować również warsztaty gotowania, malowania na jedwabiu, lepienia z gliny, grania na bębnach. Ciekawe i bezstresowe spędzanie wspólnego czasu z pewnością przyczyni się do nawiązania dobrych relacji pomiędzy członkami zespołu.

Integracja zespołu w miejscu zatrudnienia

Integracja nie zawsze musi oznaczać wspólne wyjścia czy wyjazdy. Pracownicy wielu firm tworzą swoje własne rytuały, które pozwalają się im do siebie zbliżyć. Może być to na przykład wspólne picie kawy lub jedzenie śniadania przed rozpoczęciem pracy. Od czasu do czasu można zorganizować wspólne firmowe posiłki (możemy się umówić, że każdy członek zespołu przyniesie jedną, przygotowaną przez siebie potrawę). Integracji sprzyja świętowanie urodzin lub imienin pracowników, czy też organizowanie firmowych spotkań świątecznych (na przykład dzielenie się opłatkiem przed świętami Bożego Narodzenia).

Integracja pracowników a pandemia

Integracja pracowników jest bardzo ważna również w dobie pandemii. Przedsiębiorcy muszą zdawać sobie sprawę, że przejście na pracę zdalną i brak relacji międzyludzkich to dla wielu pracowników ogromny problem. Pandemia sprawiła, że firmy czasowo zrezygnowały z wyjazdów integracyjnych, a także wspólnych wyjść.

Wyjściem z trudnej sytuacji wydaje się integracja pracowników online. Niektóre firmy zdecydowały się na regularne organizowanie spotkań w sieci, podczas których omawiane są problemy pracowników, a także zwykłe pogawędki. Chociaż spotkania w internecie nie zastąpią relacji na żywo, mogą przynajmniej zminimalizować poczucie alienacji osób, które nagle zostały zmuszone do pracy zdalnej.

Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na integrację online. Nie każda aktywność będzie odpowiadała pracownikom danej firmy. Części osób spodoba się wspólne gotowanie online, inni będą preferowali zespołowe gry komputerowe. Warto jest poprosić zainteresowanych o wymyślenie sposobów na integrowanie zespołu za pośrednictwem internetu. W ten sposób zyskamy pewność, że wszyscy pracownicy są zadowoleni.