Kierowca autobusu – warunki pracy, zarobki, jak zostać kierowcą autobusu

Praca kierowcy autobusu nie należy do najprostszych, jednak jest ceniona przez osoby, które pragną stabilizacji i nie wyobrażają sobie spędzania ośmiu godzin przy biurku. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zacząć pracę jako kierowca autobusu? Jak wyglądają obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku? Ile zarabiają kierowcy autobusów?

Kierowca autobusu – charakterystyka pracy

Praca kierowcy autobusu polega na przewożeniu pasażerów. Kierowca musi dbać o to, żeby jechać ostrożnie. Do jego obowiązków należy również pomoc osobom niepełnosprawnym podróżującym komunikacją miejską. Niekiedy kierowcy są odpowiedzialni za sprzedaż biletów. Warto pamiętać, że kierowca autobusu nie jest skupiony tylko i wyłącznie na prowadzeniu pojazdu. Oczekuje się od niego zwracania uwagi na to, co dzieje się w jego autobusie, a czasami także rozwiązywania problemów (do obowiązków kierowcy może być wyproszenie z pojazdu osoby z rowerem, gdy większość miejsca jest zajęta przez wózki dziecięce).

Kierowca autobusu miejskiego jeździ od punktu A do punktu B i zatrzymuje się na określonych przystankach. Oczekuje się od niego zachowania określonej prędkości, po to, żeby przyjechać na przystanek o czasie. Kierowcy komunikacji miejskiej często pracują również na nocną zmianę.

Nieco mniej monotonna jest praca kierowców autobusów długodystansowych. Nie muszą oni zatrzymywać się co kilka minut i jeździć tą samą trasą kilka razy dziennie.

Praca kierowcy autobusu może być stresująca i niebezpieczna. Trudne sytuacje mogą się zdarzać zwłaszcza podczas kursów nocnych, kiedy autobusem podróżuje mniej osób, a znaczną część pasażerów stanowią ludzie wracający z nocnych imprez. Kierowca autobusu musi być przygotowany na to, że niektórzy pasażerowie będą zachowywać się agresywnie.

Jakie cechy powinien posiadać dobry kierowca autobusu?

Oprócz doskonałych umiejętności prowadzenia pojazdu kierowca autobusu powinien być osobą dojrzałą (wielu pracodawców oczekuje od kandydatów na to stanowisko ukończenia 24 roku życia) i odpowiedzialną. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za bezpieczny przewóz pasażerów. Żeby zapewnić bezpieczeństwo osobom podróżującym komunikacją miejską niezbędna jest umiejętność logicznego myślenia, a także szybkiego reagowania w kryzysowych sytuacjach. Dobry kierowca musi być opanowany i posiadać zwiększoną odporność na stres. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do kierowców innych pojazdów kierowca autobusu pracuje z ludźmi. Z tego względu oczekuje się, że będzie on osobą komunikatywną, charakteryzującą się wysoką kulturą osobistą.

Firmy zatrudniające kierowców autobusów oczekują od kandydatów dyspozycyjności. Kierowca powinien być gotowy do pracy przez 24 godziny na dobę. Należy mieć świadomość, że kierowcy autobusów pracują w weekendy i święta (co może kolidować z życiem rodzinnym).

Kierowca autobusu – jakie wymogi trzeba spełnić, żeby dostać pracę?

Najważniejszym wymogiem stawianym kandydatom starającym się o pracę kierowcy autobusu jest posiadanie prawa jazdy kategorii D. Kandydat musi przejść obowiązkowe badania (w tym również badania psychologiczne).

Współcześnie zapotrzebowanie na kierowców autobusów jest tak duże, że niektóre firmy przyjmują osoby posiadające prawo jazdy kategorii B i finansują im wszystkie niezbędne kursy pozwalające prowadzić autobus.

Wiele firm oczekuje od kandydatów przejścia szkolenia wewnętrznego i zdania egzaminu. Kierowcy są zobowiązani do wyrobienia kwalifikacji wstępnej przyspieszonej na przewóz osób (kurs obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne).

Kierowca autobusu – zarobki

Choć praca kierowcy autobusu jest bardzo wymagającą, wielu pracowników ceni ją ze względu na dość wysokie zarobki i stabilizację. Statystyki pokazują, że zarobki części kierowców autobusów przekraczają średnią krajową. Na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć kierowcy autobusów turystycznych. Kierowcy, którym zależy na naprawdę wysokim wynagrodzeniu powinni pomyśleć o podjęciu pracy za granicą. Przykładowo w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie kierowcy autobusu przekracza 15500 zł brutto.

Kierowca autobusu – jak dostać pracę?

Obecnie zapotrzebowanie na kierowców autobusów jest duże, dlatego jeśli spełniamy wszystkie wymagania, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem pracy. Możemy poszukać ogłoszeń na popularnych portalach pracy. Innym (być może bardziej skutecznym) sposobem jest samodzielne zgłaszanie się do firm, w których chcielibyśmy rozpocząć pracę. Niewątpliwym atutem kandydata na kierowcę autobusu jest posiadanie doświadczenia w pracy za kierownicą, choć część firm przyjmuje także osoby bez doświadczenia. 

Przygotowując CV pamiętajmy, że powinno być ono dostosowane do konkretnej oferty pracy. Przykładowo gdy staramy się o pracę jako kierowcy autobusu nie musimy rozpisywać się na temat naszego doświadczenia w pracy ulotkarza. Warto jednak wspomnieć, że mamy doświadczenie związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą klienta. Jeżeli staramy się o pracę kierowcy autobusu za granicą, niezbędnym warunkiem jej otrzymania może być znajomość języka obcego.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox