Kierowca zawodowy – jakie są zalety i wady takiej pracy?

Kierowca to bardzo popularny zawód, który ma swoich zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie życia bez bycia w trasie, a także przeciwników widzących jego liczne mankamenty. Jakie są zalety i wady pracy kierowcy?

Praca, która daje wolność

Jedną z największych zalet pracy kierowcy to zdaniem jej zwolenników poczucie wolności jakie daje. Wielu pracowników nie wyobraża sobie pracy za biurkiem przez 8 godzin dziennie. Problemem jest dla nich nieustanna komunikacja (z nie zawsze sympatycznymi pracownikami). Dzięki pracy kierowcy można uniknąć niemal wszystkich problemów związanych z pracą biurową. Kierowca siada za kierownicą swojego pojazdu i myśli tylko o trasie, którą ma przebyć.

Dla części osób wykonujących ten zawód bardzo pociągająca jest możliwość bycia codziennie w innym miejscu, podróżowania. Wyjazd w dłuższą, zagraniczną trasę może być traktowany jako prawdziwa przygoda. Choć kierowcy są zazwyczaj zajęci, czasem mogą sobie pozwolić na zwiedzanie ciekawych miejsc, pójście na egzotyczną plażę podczas oczekiwania na załadunek. Przeciętny pracownik spędzający każdy dzień w tych samych czterech ścianach nie może nawet pomarzyć o tego typu atrakcjach.

Są kierowcy, którzy uważają swoją pracę za sposób na oderwanie się od problemów dnia codziennego. Ich praca staje się jednocześnie stylem życia. Choć kierowcy czasem wyjeżdżają w trasę parami, w przeważającej większości pracują sami (zawód ten daje poczucie dużej samodzielności, co jest dla wielu pracowników niezwykle cenne). Jest to więc wymarzona praca dla ludzi kochających samotność, czujących się niekomfortowo w dużych grupach osób.

Dla części osób niewątpliwą zaletą pracy w charakterze kierowcy jest możliwość prowadzenia (często wysokiej klasy) pojazdu. Są ludzie, którym prowadzenie samochodu sprawia tak dużą przyjemność, że robią to w każdej wolnej chwili. Dlaczego więc nie mieliby na tym dodatkowo zarobić?

Będąc w długiej trasie kierowcy mają postoje, podczas których mogą nawiązywać nowe, ciekawe znajomości z podobnymi do siebie pasjonatami.

Niewątpliwą zaletą pracy kierowcy są zarobki – często znacznie przekraczające średnią krajową. Na bardzo wysokie zarobki mogą liczyć przede wszystkim kierowcy wyruszający w trasy międzynarodowe.

Dużym plusem jest ogromne zapotrzebowanie na kierowców. Szansę na otrzymanie pracy za kierownicą ma każda osoba spełniająca określone warunki. Dodatkowo w przypadku, gdy współpraca z pracodawcą nie układa się pomyślnie, kierowca bez większego problemu może zmienić firmę. Zapotrzebowanie na kierowców sprawia, że zawód ten daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Jakie są wady pracy kierowcy?

Praca kierowcy to dla wielu osób spełnienie marzeń. Trzeba jednak przyznać, że nie jest ona pozbawiona wad. Zawód kierowcy jest obciążający zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Spędzanie co najmniej kilku godzin dziennie za kierownicą pojazdu to duże wyzwanie dla naszego ciała. Kierowcy, którzy nie przykładają wagi do profilaktyki są narażeni na rozwój chorób zawodowych (które mogą uniemożliwić im wykonywanie pracy).

Osoba wykonująca pracę kierowcy może mieć duży problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nieregularny tryb dnia, jedzenie w barach szybkiej obsługi, brak wystarczającej aktywności fizycznej – wszystko to przyczynia się do odkładania nadprogramowych kilogramów.

Praca kierowcy może być szczególnie trudna dla osób mających rodziny. Wyjazdy w wielotygodniowe trasy wymuszają konieczność rozłąki z najbliższymi ludźmi. W pewnych sytuacjach praca tego typu może przyczyniać się do rozwodów. Problemem w przypadku niektórych kierowców jest fakt, że praca pozwala im na ucieczkę od problemów rodzinnych. Zamiast starać się szukać rozwiązań konfliktów osoby takie mogą znikać na długie tygodnie (a praca jest do tego idealnym pretekstem).

Wady pracy kierowcy mogą być odczuwalne także dla osób, które są same, jednak chciałyby znaleźć partnera i założyć rodzinę. Wielotygodniowe wyjazdy w trasę (w przypadku kierowców ciężarówek) nie sprzyjają zawieraniu nowych znajomości. Z tego względu część kierowców ma problem z samotnością.

Praca kierowcy jest często nieprzewidywalna. Wielu pracowników nie ma wpływu na to jakie otrzyma zlecenie. Być może za kilka dni zostaną wysłani na kilka tygodni w trasę przez pół kontynentu. Taki tryb pracy sprawia, że bardzo trudno jest coś sobie zaplanować.

Osoby wyruszające w długie trasy, a jednocześnie pragnące kontynuować swoją edukację mogą mieć z tym nie lada problem. Kierowcy pracują zarówno w ciągu tygodnia, jak i w weekendy, dlatego nawet studia zaoczne mogą być dla nich nierealnym wyzwaniem (jedynym rozwiązaniem wydają się studia całkowicie zdalne, jednak obecnie są one możliwe tylko na kilku kierunkach).

Nieregularne godziny pracy sprawiają, że kierowcy mogą cierpieć na bezsenność, a także mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Konieczność pracy w nocy sprawia, że zwiększa się u nich prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

Wyzwaniem dla kierowców międzynarodowych jest fakt, że w poszczególnych krajach mogą obowiązywać inne przepisy ruchu drogowego (dla niektórych stosowanie się do nich może być problemem).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox