Kochasz zwierzęta? Te zawody mogą przypaść ci do gustu

Ogromna część społeczeństwa to miłośnicy zwierząt. Jeżeli chcemy spędzać ze zwierzakami nie tylko czas wolny, możemy poszukać zawodu, który jest z nimi związany. Obecnie jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek, gdyż coraz więcej osób decyduje się na posiadanie zwierząt w domu. Jakie zawody przypadną do gustu miłośnikom zwierząt?

Weterynarz

Lekarz weterynarii to jeden z najpopularniejszych zawodów związanych ze zwierzętami. Żeby zajmować się leczeniem zwierząt należy ukończyć kierunkowe studia (trwają one przynajmniej 5,5 roku), a następnie postarać się o uprawnienia okręgowej izby weterynaryjno-lekarskiej. Osoba pragnąca pracować jako weterynarz musi odznaczać się nienaganną postawą etyczną, posiadać dobry stan zdrowia (pozwalający na pracę ze zwierzętami), mieć pełną zdolność do czynności prawnych, mieć pełne prawa publiczne (muszą być one udokumentowane prawomocnym wyrokiem sądu). Weterynarze znajdą zatrudnienie w lecznicach zwierząt, gabinetach weterynaryjnych, w fermach hodowlanych czy placówkach naukowo-badawczych. Weterynarz, który posiada odpowiednio długi czas pracy może otworzyć własną przychodnię.

Treser psów

Współcześnie osoby decydujące się na posiadanie psa coraz częściej decydują się na profesjonalne szkolenie czworonoga. Osoby lubiące psy i mające wiedzę o ich tresurze mogą pomyśleć o karierze profesjonalnego tresera psów. Żeby móc starać się o taką pracę należy ukończyć odpowiednie szkolenia, a także wytresować własnego psa. Treser psów jest odpowiedzialny za korygowanie niepożądanych zachowań tych zwierząt, a także przygotowywaniem ich do konkursów sportowych czy wystaw.

Behawiorysta zwierząt

Ciekawym pomysłem na pracę dla miłośników zwierząt jest zawód behawiorysty. Osoba taka zajmuje się leczeniem zaburzeń behawioralnych u zwierząt, pomaga również właścicielom w zrozumieniu swojego zwierzęcia i prawidłowego postępowania z nim. Behawiorystę można określić mianem tłumacza pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Większość behawiorystów to absolwenci psychologii, którzy zdecydowali się na specjalizację związaną z pracą ze zwierzętami. Współcześnie otwierane są studia podyplomowe pozwalające uzyskać uprawnienia behawiorysty w czasie około dwóch lat. Choć zawód behawiorysty nie jest jeszcze bardzo popularny, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że w przyszłości się to zmieni. W krajach zachodnich chodzenie ze zwierzęciem do psychologa już dawno stało się normą.

Zoofizjoterapeuta

Jednym z mało znanych, za to przyszłościowych zawodów dla miłośników zwierząt jest zoofizjoterapeuta. Osoba taka zajmuje się szeroko rozumianym usprawnianiem zwierząt. Do jej obowiązków może należeć pomoc w odzyskiwaniu sprawności po wypadkach, zabiegach chirurgicznych, pomoc w redukcji bólu. Zoofizjoterapeuta powinien znać perfekcyjnie anatomię i fizjologię zwierząt. Może on pracować z wybranymi zwierzętami domowymi, egzotycznymi i gospodarskimi. Żeby rozpocząć karierę w zawodzie zoofizjoterapeuty należy ukończyć kierunkowe studia lub szkolenie z zoofizjoterapii.

Praca w ZOO

Jednym ze sposobów na połączenie miłości do zwierząt z zarabianiem pieniędzy jest zatrudnienie się w ZOO. Zanim zaczniemy ubiegać się o posadę w ZOO powinniśmy zdać sobie sprawę, że praca ta może być niebezpieczna, a dodatkowo zazwyczaj nie jest dobrze opłacana. Na zatrudnienie w takim miejscu mają szanse osoby z wykształceniem kierunkowym – po technikum weterynaryjnym lub studiach zootechnicznych lub biologicznych. 

Opiekun zwierząt

Jeżeli nie mamy wykształcenia wyższego na kierunku związanym ze zwierzętami, a mimo to chcemy z nimi pracować, możemy pomyśleć o poszukaniu zatrudnienia jako opiekun zwierząt. Zapotrzebowanie na opiekunów zwierząt jest ogromne w krajach zachodnich, ale i w Polsce jest coraz więcej ludzi gotowych zapłacić za opiekę nad swoim pupilem. Opiekun zwierząt może okazać się niezastąpiony gdy właściciel wyjeżdża na wakacje lub z innego względu nie jest w stanie zaopiekować się pupilem w danym momencie. Opieka zazwyczaj dotyczy psów i kotów, choć możemy dostać zlecenie zajęcia się mniejszymi zwierzętami – rybkami lub chomikiem.

Pracownik schroniska dla zwierząt

Osoby, które chciałyby pomóc zwierzętom znajdującym się w trudnej sytuacji mogą zdecydować się na pracę w schronisku. Zadania osoby zatrudnionej w schronisku dla zwierząt są bardzo zróżnicowane. Zajmuje się ona pielęgnacją i karmieniem podopiecznych, sprzątaniem boksów, czy organizowaniem kampanii społecznych, których celem jest zainteresowanie ludzi adopcją podopiecznych schroniska.

Psi fryzjer

Obecnie zawodem, który szybko zyskuje na popularności jest psi fryzjer. Osoba taka jest odpowiedzialna za szeroko rozumianą pielęgnację sierści czworonogów. Żeby rozpocząć pracę jako psi fryzjer należy ukończyć stosowny kurs, a następnie założyć własną działalność gospodarczą lub zatrudnić się w istniejącym już salonie. Współcześnie powszechne jest łączenie salonów fryzjerskich dla psów z hotelami dla czworonogów. Żeby odnieść sukces w tym zawodzie ważne są nie tylko umiejętności techniczne, ale też nawiązywanie dobrego kontaktu z psami (i ich właścicielami).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox