Kompetencje zawodowe – jak je rozwijać, gdy nasze zasoby finansowe są ograniczone

Niezależnie od tego jaką pracę wykonujemy powinniśmy dbać o rozwój kompetencji zawodowych. Brak wystarczających środków finansowych nie może być tu wymówką. Współcześnie możemy się dokształcać nawet wówczas, gdy nie mamy pieniędzy. Ważne jest jedynie, żeby udało się nam wygospodarować czas na edukację. W jaki sposób możemy niskim nakładem kosztów podnieść swoje kompetencje zawodowe?

Przejmijmy odpowiedzialność

To w naszym interesie leży podnoszenie własnych kompetencji zawodowych. Nie powinniśmy czekać aż pracodawca wyśle nas na kurs, czy szkolenie (a jeszcze lepiej – zorganizuje je w czasie pracy). Pamiętajmy, że dzięki doskonałym kompetencjom zawodowym będziemy mieli możliwość znalezienia lepszej pracy i zarabiania większej ilości pieniędzy.

Współcześnie pracownik, który chce się rozwijać ma większe możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. A to wszystko dzięki rozwojowi internetu. Żeby odbyć szkolenie nie musimy już udawać się na drugi koniec miasta. Wiele kursów możemy odbyć w zaciszu własnego domu. Co więcej kursy i szkolenia dostępne online charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Jeżeli dobrze poszukamy, znajdziemy materiały najlepszych specjalistów w całego świata.

Planujmy swój rozwój zawodowy

Specjaliści od rozwoju kariery radzą, żeby zaplanować swój rozwój zawodowy. Unikajmy brania udziału w przypadkowych kursach i czytania niepotrzebnych książek. Postarajmy się wykorzystać swój czas najlepiej jak to możliwe.

Przypadkowe kursy i szkolenia sprawdzą się jedynie w sytuacji, gdy nie mamy pojęcia co chcemy robić w życiu, a praca, do której chodzimy jest zupełnie przypadkowa. Wówczas dany kurs czy szkolenie mogą stać się dla nas inspiracją, która umożliwi nam zaplanowanie swojej dalszej drogi zawodowej.

Jeżeli wiemy już co chcemy osiągnąć, dobrze jest wybierać szkolenia, które umożliwią nam osiągnięcie swojego celu w możliwie jak najkrótszym czasie. Zastanówmy się na jakie stanowisko chcemy awansować, a następnie sprawdźmy jakie kompetencje są potrzebne do wykonywania określonej pracy. Być może potrzebujemy szkolenia z obsługi konkretnych programów komputerowych, kursu robienia prezentacji, szkolenia ze sprzedaży, czy autoprezentacji. W przypadku, gdy staramy się o awans w firmie, w której obecnie pracujemy, możemy zapytać przełożonego jakie umiejętności musimy zdobyć, żeby otrzymać wymarzone stanowisko.

Osoby, które nie mają środków finansowych na drogie szkolenia mogą skorzystać z:

Webinarów

Jeżeli zależy nam na pogłębianiu swojej wiedzy w krótkim czasie, warto jest skorzystać z webinarów. Zazwyczaj nie trwają one wiele ponad godzinę. Jednocześnie prowadzący w tym krótkim czasie starają się przekazać samą esencję wiedzy o danej dziedzinie. Dzięki obejrzeniu webinaru możemy zdecydować, czy styl przekazywania wiedzy przez daną osobę nam odpowiada. Jeśli tak – możemy wykupić u niej dłuższe szkolenie.

Kursów internetowych

Kursy internetowe pozwalają na rozwój kompetencji w wielu dziedzinach. Jeżeli dobrze wybierzemy, możemy otrzymać kurs charakteryzujący się bardzo wysokim poziomem. Kursy internetowe mogą być bezpłatne lub kosztować niewiele.

Książek z biblioteki i e-booków

Żeby poszerzać wiedzę branżową powinniśmy czytać książki. Jako, że książki w księgarniach są współcześnie bardzo drogie, lepiej jest wybrać się do biblioteki. W przypadku, gdy chcemy mieć jakąś publikację na własność – warto zainwestować w e-booka, który jest zazwyczaj znacznie tańszy od książki drukowanej.

Prasy i portali branżowych

Zdecydowanie warto jest czytać prasę i regularnie odwiedzać portale branżowe. W wielu sklepach (między innymi w Empikach) możemy czytać branżowe gazety tak długo jak tylko chcemy bez konieczności ich kupowania. Dzięki śledzeniu portali branżowych będziemy zawsze na bieżąco z wydarzeniami z branży, którą jesteśmy zainteresowani.

Konferencji i spotkań branżowych

Jeżeli dobrze poszukamy (informacje na ten temat można znaleźć choćby w mediach społecznościowych) mamy szansę na znalezienie jedno lub kilkudniowych konferencji i spotkań branżowych, w których udział jest całkowicie bezpłatny.

Podcastów

Podcasty to doskonały sposób na poszerzenie swojej wiedzy i oszczędność czasu. Możemy ich słuchać w samochodzie, przygotowując obiad, wyprowadzając psa na spacer, sprzątając, a także wykonując wiele innych czynności, które nie są angażujące intelektualnie.

Warsztatów psychologicznych

W przypadku niektórych stanowisk niezbędne jest posiadanie określonych kompetencji miękkich. Żeby je zdobyć możemy udać się na warsztaty psychologiczne. W dobie pandemii takie spotkania często organizowana są online.

Stacjonarnych kursów zawodowych

Stacjonarne kursy zawodowe często wiążą się z wydatkami i nakładami czasowymi. Zdarza się jednak, że można skorzystać z kursów finansowanych przez urząd pracy. Możemy również zapytać pracodawcę, czy zgodzi się wysłać nas na taki kurs (koniecznie uzasadnijmy w jaki sposób szkolenie pomoże nam w lepszym wykonywaniu naszych obowiązków zawodowych).