Konstruktor rozkładów jazdy – obowiązki, wymagania, środowisko pracy

Konstruktor rozkładów jazdy to jak sama nazwa wskazuje specjalista odpowiedzialny za sporządzanie rozkładów. Co warto wiedzieć o pracy konstruktora rozkładów jazdy? Jakie wymagania musi spełnić kandydat, który chce wykonywać tą pracę? Ile zarabiają konstruktorzy rozkładów jazdy?

Konstruktor rozkładów jazdy – charakterystyka

Głównym zadaniem konstruktora rozkładów jazdy jest stworzenie rozkładu umożliwiającego zorganizowanie i zrealizowanie usługi przewozowej, która spełni wymagania zarówno licencjonowanych przewoźników, jak i ich klientów. Pracownik ten może wprowadzać zmiany również w istniejących rozkładach jazdy. Jego praca rozpoczyna się od przeprowadzenia analizy wniosków złożonych przez przewoźników, ewentualnie danych z badań marketingowych. Pracownik wprowadza dane dotyczące rozkładów do systemów informatycznych, koryguje zmiany rozkładów (jeżeli wymagają tego prowadzone prace budowlane czy modernizacja sieci transportowej), stara się również zharmonizować różne środki komunikacji. Konstruktor na bieżąco współpracuje z przewoźnikami w zakresie akceptacji, negocjowania i uzgadniania zmian w rozkładach jazdy. 

Jak zostać konstruktorem rozkładów jazdy?

Żeby móc rozpocząć pracę na stanowisku konstruktora rozkładów jazdy należy posiadać co najmniej wykształcenie średnie zawodowe. Preferowane są specjalności z branży transportu drogowego, transportu kolejowego, z branży spedycyjno-logistycznej. Szansę na zatrudnienie mają także absolwenci uczelni o profilu informatycznym.

Jednym z wymogów pracodawców jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego zaawansowaną znajomość pakietu MS Office. Kandydat powinien również płynnie posługiwać się językiem angielskim.

Konstruktor rozkładów jazdy – czego oczekuje się od kandydatów?

Kandydat na konstruktora rozkładów jazdy musi sprawnie obsługiwać komputer i korzystać z zasobów internetu. W pracy tej bardzo duże znaczenie ma umiejętność logicznego myślenia, umiejętności negocjacyjne, zdolność płynnego wypowiadania się zarówno w mowie, jak i w piśmie. Kandydat musi być samodzielny, a równocześnie potrafić pracować zespołowo. Musi być nastawiony na rozwiązywanie problemów, bardzo dobrze zorganizowany, cierpliwy, odpowiedzialny.

Praca ta wymaga koncentracji i spędzania dużej ilości czasu w samotności, dlatego doskonale sprawdzą się w niej introwertycy.

Konstruktor rozkładów jazdy – środowisko pracy

Konstruktor rozkładów jazdy to praca zaliczana do lekkich. Pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe w pomieszczeniach. Pracuje najczęściej do 8 godzin dziennie (godziny stałe).

Na początku ścieżki zawodowej konstruktor rozkładów jazdy zajmuje się tworzeniem indywidualnych rozkładów jazdy. Kiedy opanuje podstawowe zadania, przełożeniu mogą przydzielić mu zadanie stworzenia rozkładu rocznego lub zastępczego. Żeby móc objąć stanowisko samodzielnego konstruktora rozkładów jazdy konieczne są co najmniej 2 lata pracy w zawodzie. W miarę zdobywania doświadczenia konstruktor może awansować na specjalistę do spraw logistyki, dyspozytora ruchu kolejowego. Ma również możliwość objęcia stanowiska kierowniczego w przedsiębiorstwach lub instytucjach, które zajmują się komunikacją publiczną lub transportem.

Ile zarabia konstruktor rozkładów jazdy?

Jak w wielu zawodach również zarobki konstruktorów rozkładów jazdy są bardzo zróżnicowane. Początkujący pracownicy zazwyczaj nie zarabiają wiele ponad najniższą krajową. Z kolei pensje doświadczonych konstruktorów przekraczają średnią krajową.

Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ przede wszystkim wykształcenie, umiejętności, staż pracy, zaangażowanie w wykonywanie zawodowych obowiązków, rodzaj pracodawcy, miejscowość, w której pracujemy.

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę obok pensji podstawowej otrzymują także benefity pozapłacowe. Do najpopularniejszych benefitów możemy zaliczyć ulgi na usługi przejazdowe, dodatkowe ubezpieczenie, dostęp do prywatnej opieki medycznej, służbowy laptop i telefon komórkowy, różnego rodzaju świadczenia socjalne.

Konstruktor rozkładów jazdy – zalety i wady pracy

Niewątpliwą zaletą pracy jako konstruktor rozkładów jazdy jest stabilność zatrudnienia i przejrzyste zasady awansu. Dodatkowo pracownik ten pracuje od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, co ma duże znaczenie dla osób posiadających rodziny. Praca jest spokojna i przewidywalna, dlatego przypadnie do gustu introwertykom.

Wadą tego zajęcia jest stosunkowo niskie wynagrodzenie. Wprawdzie po kilku latach pracy pensja wzrasta, jednak na lepsze warunki finansowe trzeba czekać dość długo. Niektórym osobom będzie przeszkadzała monotonia pracy.

Konstruktor rozkładów jazdy – jak znaleźć pracę?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani pracą na stanowisku konstruktora rozkładów jazdy, powinniśmy napisać profesjonalne CV (a jeżeli pracodawca tego oczekuje – również list motywacyjny). Postarajmy się, żeby nasze dokumenty były unikalne. Warto podkreślić w nich, że spełniamy wymagania, które są wyróżnione w ogłoszeniu o pracę. CV dobrze jest uzupełnić krótkim podsumowaniem zawodowym.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox