Kosmetyczka – co to za zawód, zarobki, uprawnienia kosmetyczki

Kosmetyczka to zawód, który wykonują przede wszystkim kobiety. Jej zadaniem jest zadbanie o atrakcyjny wygląd, a także zdrowie klientek korzystających z jej usług. Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków kosmetyczki? Ile zarabia osoba wykonująca ten zawód? Jak zostać kosmetyczką?

Kosmetyczka – kto to taki?

Kosmetyczką nazywamy specjalistkę wykonującą zabiegi z zakresu kosmetyki leczniczej, pielęgnacyjnej i zachowawczej. Osoba taka oferuje klientom zabiegi dostosowane do ich potrzeb  oczekiwań. Część kosmetyczek zajmuje się nie tylko obsługą klienta, ale również sprzedażą produktów kosmetycznych.

Jakie są obowiązki kosmetyczki?

Zakres zadań kosmetyczki jest uzależniony od miejsca, w którym pracownica jest zatrudniona. Jeżeli pracuje w gabinecie kosmetycznym do jej obowiązków należy przeprowadzenie wywiadu z klientem, omawia jego problemy i potrzeby, doradza wybór określonych kosmetyków. Kosmetyczka musi opracować indywidualny plan zabiegów dla każdego klienta. Kosmetyczki najczęściej zajmują się nakładaniem maseczek, nakładaniem kremów, robieniem henny brwi i rzęs, wykonywaniem makijażu, depilacją, masażem twarzy, złuszczaniem naskórka, usuwaniem znamion, oczyszczaniem skóry trądzikowej.

W przypadku zauważenia poważnych problemów dermatologicznych kosmetyczka jest zobowiązana skierować klienta do lekarza dermatologa.

Osoba pracująca na stanowisku kosmetyczki może sprzedawać kosmetyki, a także zajmować się zadaniami związanymi a administracją i recepcją gabinetu (ma to miejsce zazwyczaj w mniejszych firmach).

Kosmetyczki zazwyczaj pracują około 8 godzin w tygodniu i w soboty. Większe zapotrzebowanie na ich usługi obserwuje się w okresie świątecznym i przed Sylwestrem (w tym czasie godziny pracy mogą się bardzo wydłużyć).

Jakie cechy powinna posiadać kosmetyczka?

Kosmetyczka pracuje z klientem, dlatego powinna charakteryzować się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością, umiejętnością nawiązania kontaktów z różnymi klientami, wyrozumiałością, ale i stanowczością. Bardzo ważna w tym zawodzie jest sprawność manualna umożliwiająca wykonywanie nawet skomplikowanych zabiegów.

Praca z ludźmi wiąże się z sytuacjami konfliktowymi, dlatego kosmetyczka powinna być osobą cierpliwą, opanowaną, nastawioną na rozwiązywanie problemów.

Bardzo znaczący w pracy kosmetyczki jest uśmiech, pozytywne nastawienie do życia, umiejętność zapamiętywania twarzy klientów, nazwisk, a nawet problemów z jakimi się zmagają.

Kosmetyczka, która chce odnieść sukces w swoim zawodzie musi być nastawiona na stałe podnoszenie swoich kwalifikacji (powinna uczestniczyć w branżowych kursach i szkoleniach).

Warto pamiętać, że dobra kosmetyczka jest żywą reklamą świadczonych przez siebie usług. Osoba wykonująca ten zawód nie musi być piękna, jednak ważne jest, żeby była zadbana.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zawodu kosmetyczki?

Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu kosmetyczki są choroby kręgosłupa, alergie, problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, epilepsja, niesprawność rąk i palców, zaburzenia błędnika.

Jak zostać kosmetyczką?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w zawodzie kosmetyczki powinny legitymować się wykształceniem co najmniej średnim (mile widziane jest ukończenie kierunkowego studium policealnego). Szanse na otrzymanie pracy są również branżowe kursy i szkolenia (na przykład kurs przedłużania rzęs, kurs wizażu).

Gdzie pracują kosmetyczki?

Kosmetyczki zajdą zatrudnienie w salonach piękności, gabinetach fryzjersko-kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej, sanatoriach, perfumeriach i drogeriach, klinikach dermatologicznych, poradniach kosmetyczno-higienicznych, hurtowniach kosmetycznych. Część kosmetyczek decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług w domu klienta.

Kosmetyczki posiadające uprawnienia pedagogiczne mogą pracować również jako instruktorki zawodu.

Jak wyglądają zarobki w zawodzie kosmetyczki?

Zarobki w zawodzie kosmetyczki mogą się różnić w zależności od miejsca i formy zatrudnienia, naszego wykształcenia, umiejętności, kompetencji interpersonalnych (w tym zawodzie często zdarza się, że klientki przychodzą w pierwszej kolejności do kosmetyczki, a dopiero w drugiej – na zabieg). Najwyższymi zarobkami cieszą się kosmetyczki prowadzące własne działalności gospodarcze, które mają stałych, zadowolonych z ich usług klientów.

Kosmetyczka – jak szybko znaleźć pracę?

Poszukiwania pracy kosmetyczki należy zacząć od przygotowania CV, listu motywacyjnego, a także portfolio, jeżeli dana specjalistka zajmuje się stylizacją paznokci, stylizacją rzęs, makijażem, a także innymi zabiegami, których efektami można się pochwalić. Większość osób szuka pracy odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone na popularnych portalach pracy. Pamiętajmy, że na oferty te odpowiada największa ilość osób, co wiąże się z dużą konkurencją. Znajdziemy pracę o wiele szybciej, jeżeli z CV i portfolio udamy się osobiście do placówek, które nas najbardziej interesują. Początkujące kosmetyczki mogą również na własną rękę szukać klientek wśród swojej rodziny i znajomych.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox