Listonosz – jakie są zalety i wady tej pracy, choroby zawodowe listonoszy

Listonosz to zawód, który nie daje możliwości zarobienia wielkich pieniędzy, jednak cieszy się sympatią dużej części społeczeństwa. Osoby, które chciałyby rozpocząć pracę w tym zawodzie powinny dokładnie przeanalizować wszystkie jego wady i zalety.

Jakie są zalety pracy listonosza?

Osób zainteresowanych stanowiskiem listonosza nie brakuje, co oznacza, że praca ta posiada wiele zalet. Pracownicy wykonujący ten zawód przyznają, że ważna jest dla nich stabilizacja zawodowa. Listonosz nie zarabia wiele, jednak otrzymuje wypłatę zawsze na czas. Pracodawca oferuje również liczne benefity pozapłacowe. Z pewnością jest to zawód dla osób, które potrzebują finansowego poczucia bezpieczeństwa.

Wielką zaletą pracy listonosza jest fakt, że do jej wykonywania nie są potrzebne specjalne kwalifikacje. Żeby starać się o tę posadę należy mieć co najmniej wykształcenie zawodowe. Poczta nie wymaga od listonoszy znajomości języków obcych, a zadania pracowników nie są bardzo skomplikowane.

Zawód listonosza cieszy się w społeczeństwie dużą sympatią, a także zaufaniem. Listonosz roznoszący listy i przesyłki jest zazwyczaj witany bardzo przyjaźnie. Choć ma on kontakt z ludźmi, konflikty z klientami Poczty zdarzają się bardzo rzadko. Praca listonosza daje poczucie przynależności do stabilnej, cieszącej się prestiżem organizacji.

Kolejną zaletą pracy listonosza jest fakt, że nigdy nie trwa ona dłużej niż przepisowe 8 godzin. Przedstawiciele wielu innych zawodów nierzadko muszą pracować więcej niż przewiduje to ich umowa o pracę, natomiast listonosz po prostu przekłada niezałatwione sprawy na kolejny dzień.

Współcześnie ogromna część społeczeństwa pracuje przed komputerem. Choć praca taka jest uznawana za lekką, siedzenie w jednej pozycji przez dłuższych czas prowadzi do wielu schorzeń. Problemy te nie dotyczą listonosza, który cały czas jest w ruchu.

Listonosz codziennie ma kontakt z ludźmi, co pozwala mu na nawiązywanie nowych znajomości. Jest to tym łatwiejsze, że większość osób jest nastawiona pozytywnie do pracowników Poczty Polskiej.

Choć w zawodzie listonosza nie można awansować pionowo, istnieje możliwość awansu pionowego. Oznacza to, że pracownik Poczty Polskiej, który nie chce lub nie może wykonywać już obowiązków listonosza ma możliwość objęcia innego stanowiska w tej instytucji.

Listonosz – jakie są wady tej pracy?

Jedną z większych wad pracy listonosza są niskie zarobki. W Polsce nie przekraczają one średniej krajowej. Dodatkowo nawet wieloletni pracownicy nie mogą liczyć na wiele wyższe wynagrodzenie od listonoszy, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę.

Listonosz musi pracować bez względu na warunki pogodowe. Jego praca jest szczególnie męcząca podczas upałów lub bardzo mroźnych zim. Dodatkowo praca w terenie może wiązać z pogryzieniem przez psy.

Listonoszem nie może zostać każdy. Choć wymogi w zakresie edukacji są niewielkie (wystarczy legitymować się wykształceniem zawodowym), kandydat na listonosza musi być osobą zdrową i sprawną.

Dla części osób wadą tego stanowiska będzie brak perspektyw. Zadania listonosza są bardzo ograniczone i nie zmieniają się na przestrzeni czasu. Pracownicy nie muszą uczyć się nowych rzeczy, co prowadzi do stagnacji.

Do wad można zaliczyć także monotonię tego typu pracy. Listonosz pracuje na ściśle określonym obszarze, a jego zadania ograniczają się do rozwożenia listów i przesyłek.

Praca listonosza to ciężka praca fizyczna (listonosze nierzadko muszą wchodzić po schodach nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia). Osoba ją wykonująca po całym dniu może być bardzo zmęczona.

Warto wspomnieć, że praca listonosza może być ryzykowna. Pracownik ten często dostarcza przekazy pieniężne (na przykład emerytury i renty). Dodatkowo jest łatwo rozpoznawalny (nosi służbowy uniform). W rezultacie może stać się celem złodziei.

Praca listonosza wiąże się z odpowiedzialnością finansową. Jeżeli pracownik zgubi pieniądze, które miał dostarczyć będzie musiał pokryć stratę z własnej kieszeni.

Choć pracę listonosza teoretycznie mogą wykonywać kobiety, w praktyce często zdarza się, że jest ona dla nich zbyt wyczerpująca fizycznie.

Jakie są choroby zawodowe listonoszy?

Listonosz przez większą część dnia pracuje w terenie, przez co jest podatny na różnego rodzaju infekcje. Praca w mieście w sezonie jesienno-zimowym wiąże się z koniecznością oddychania zanieczyszczonym powietrzem, czego konsekwencją są choroby układu oddechowego.

Zagrożeniem w pracy listonosza jest także hałas (wynikający przede wszystkim z komunikacji miejskiej). Przebywanie w miejscach, gdzie hałas przekracza dopuszczalne normy prowadzi do zaburzeń pamięci i koncentracji, rozdrażnienia, a w dłuższej perspektywie czasu nawet poważnych chorób układu nerwowego i układu krążenia.

Osoby, które przez wiele lat pracują jako listonosze często borykają się z chorobami mięśni, stawów i kości.

Praca listonosza jak każdy inny zawód ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujemy się wysyłanie swojego CV do Poczty Polskiej, zastanówmy się, czy jesteśmy odpowiednimi kandydatami do tej pracy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox