Magazynier – informacje o zawodzie, jak zostać magazynierem

Magazynier to obecnie popularny zawód. Zapotrzebowanie na pracowników magazynu jest duże (ma to związek z popularnością sprzedaży online), dlatego mogą oni liczyć na dość atrakcyjne zarobki. Czym dokładnie zajmuje się magazynier? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby dostać pracę na magazynie?

Magazynier – kto to taki?

Magazynier to pracownik fizyczny, który wykonuje swoje obowiązki zawodowe na magazynie. Osoba taka jest odpowiedzialna za nadzór nad magazynem, co wymaga umiejętności logistycznych i doświadczenia w zarządzaniu.

Magazynier – jakie są obowiązki tego pracownika?

Szczegółowy zakres obowiązków magazyniera jest uzależniony od firmy, w której pracownik ten jest zatrudniony. Zazwyczaj magazynierzy zajmują się przyjmowaniem dostaw towaru (mogą wyładowywać towar z samochodów ciężarowych), ładowaniem zamówionych towarów do aut dostawczych, rozkładaniem towarów w magazynie (konieczne jest dźwiganie i przewożenie nierzadko ciężkich przedmiotów). Magazynier może być odpowiedzialny za planowanie wykorzystania przestrzeni magazynowej. Jego zadaniem jest obecnych towarów, a także towarów, które pojawią się w ramach najbliższych dostaw.

Magazynierzy przyjmują zamówienia dla klientów detalicznych lub hurtowych, metkują produkty i oznaczają kartony, sprawdzają czy ilość i jakość przeznaczonych do wysyłki towarów zgadza się z fakturą.

W zakres ich kompetencji wchodzi pakowanie produktów zgodnie z ustalonymi procedurami, a następnie oznaczanie i adresowanie przesyłek.

Od magazynierów oczekuje się obsługi takich urządzeń magazynowych jak wózki widłowe czy układnice regałowe. Osoba zatrudniona na tym stanowisku przeprowadza regularną inwentaryzację magazynu, kompletuje towar, zgłasza uszkodzone produkty przełożonemu lub samodzielnie usuwa je z przestrzeni magazynowej.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na magazyniera?

Osoby zastanawiające się nad podjęciem pracy magazyniera muszą zdawać sobie sprawę, że nie każdy sprawdzi się na tym stanowisku. Magazynier musi cieszyć się dobrym zdrowiem i sprawnością fizyczną (są one niezbędne, żeby przez długi czas podnosić, przenosić i układać towar). Wielu pracodawców oczekuje od kandydatów na to stanowisko umiejętności obsługi wózka widłowego. Brak kandydatów sprawia jednak, że część pracodawców oferuje sfinansowanie takich kursów.

Magazynier powinien być osobą elastyczną i dobrze organizować pracę własną (a jeżeli pełni stanowisko kierownicze – również innych osób).

Ważna jest także umiejętność obsługi programów magazynowych i sprawna obsługa komputera. Pracodawca zazwyczaj wymaga posiadania przez pracownika prawa jazdy kategorii B.

Praca na magazynie to zazwyczaj praca z ludźmi, dlatego kandydat powinien być osobą komunikatywną i umieć pracować w zespole. Ważna jest także uczciwość wobec pracodawcy (niedopuszczalna jest kradzież towarów znajdujących się na magazynie).

Choć zawód magazyniera wykonują przede wszystkim mężczyźni, na zatrudnienie mogą liczyć także kobiety (zazwyczaj otrzymują one lżejsze prace).

Jakie są zarobki w zawodzie magazyniera?

Zarobki w zawodzie magazyniera nie należą do najwyższych, jednak są zależne od tego jaką pracę wykonuje dana osoba. Jeżeli jest to bardzo ciężka praca związana z przenoszeniem ciężarów – zazwyczaj zarobki są wyższe i mogą zbliżać się do średniej krajowej.

Stawki godzinowe są również zależne od firmy, dla której pracujemy. Magazynier w firmie Amazon może liczyć na stawkę godzinową przekraczającą 30 zł brutto. Stawka pracownika często wzrasta wraz z jego doświadczeniem.

Jak zostać magazynierem?

Żeby wykonywać zawód magazyniera nie potrzebujemy specjalistycznego wykształcenia. Pracodawcy zazwyczaj oczekują od kandydatów wykształcenia średniego lub zawodowego. Zdecydowanie zwiększymy szanse otrzymania zaproszenia na umowę o pracę, jeżeli przygotujemy dobre CV (a jeżeli pracodawca tego wymaga – również list motywacyjny).

Pamiętajmy, że nasze CV powinno nas wyróżnić spośród innych kandydatów. Z tego względu nie warto korzystać z gotowych szablonów (możemy mieć pewność, że 99% kandydatów to zrobi).

Na samym szczycie CV dobrze jest umieścić podsumowanie zawodowe, które nie powinno być jednak dłuższe niż 3-4 zdania. Pamiętajmy, że dokument musi być dostosowany do konkretnej oferty pracy. Jeżeli pracodawca działa w branży kosmetycznej, napiszmy, że jesteśmy doświadczonymi magazynierami, którzy chętnie podjęliby pracę właśnie w tej branży. Podkreślmy też to doświadczenie zawodowe, które naszym zdaniem najbardziej zainteresuje danego pracodawcę.

Nasze CV będzie bardziej atrakcyjne dla pracodawcy jeżeli opiszemy w nim nasz szczegółowy zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach. Jeżeli pracowaliśmy w magazynie, nie ograniczajmy się do ogólników. Możemy napisać, że: w poprzedniej pracy przeprowadzaliśmy inwentaryzację magazynu, pilnowaliśmy terminów ważności produktów, dbaliśmy o odpowiednie warunki przechowywania towaru, podpisywaliśmy dowody przyjęcia towaru, itp. Rekruterzy zachęcają, żeby opisywać swoje obowiązki w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox