Magazynier – zalety i wady pracy, jakie są choroby zawodowe magazynierów

Zawodem magazyniera interesuje się wiele osób. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że zapotrzebowanie na usługi magazynierów jest większe niż kiedykolwiek. Dodatkowo, żeby wykonywać tę pracę nie potrzebujemy szczególnie dużych kwalifikacji. Zanim zdecydujemy się aplikować na stanowisko magazyniera, koniecznie poznajmy zalety i wady tej pracy.

Zalety pracy magazyniera

Jedną z większych zalet pracy magazyniera jest fakt, że możemy stosunkowo łatwo otrzymać tę pracę. Firmy sprzedające swoje produkty przez internet prężnie się rozwijają, a pandemia jeszcze zwiększyła popyt na ich usługi. Efektem tego jest duże zapotrzebowanie na pracowników magazynowych. Żeby pracować na magazynie nie musimy mieć specjalistycznego wykształcenia. Dodatkowo część pracodawców poszukujących magazynierów oferuje kandydatom sfinansowanie kursów obsługi wózków widłowych. Wbrew powszechnemu mniemaniu na pracę magazyniera mogą liczyć nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. Często przydziela się je do lżejszych prac, nie muszą więc dźwigać ciężarów.

Praca na magazynie może być przepustką do kariery dla osób, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Podjęcie pracy na magazynie warto jest rozważyć, gdy potrzebujemy stabilizacji. Pracodawcy zazwyczaj oferują magazynierom umowę o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo pracownicy magazynów mogą liczyć na benefity pozapłacowe (takie jak choćby prywatna opieka medyczna czy finansowanie posiłków).

Dla wielu osób dużą zaletą są elastyczne godziny pracy. Pracownicy magazynów mogą pracować na noce, wieczorami, w weekendy i święta, co umożliwia połączenie pracy zawodowej z edukacją. Dzięki elastycznym godzinom pracy nie musimy brać urlopu, żeby załatwić po południu sprawy na mieście.

Doświadczeni pracownicy magazynów mogą liczyć na awans i atrakcyjne wynagrodzenie.

Praca magazyniera może być pracą tymczasową. Często oferują ją agencje pracy tymczasowej. Zadania magazyniera nie należą do skomplikowanych, dlatego przeciętna osoba może szybko się ich nauczyć. Korzystanie z oferty firm pracy tymczasowej, oznacza, że nie musimy wiązać się z magazynem na stałe. W zależności od potrzeb możemy przepracować w nim jedynie kilka dni.

Jakie są wady zawodu magazyniera?

Wadą pracy magazyniera jest przede wszystkim fakt, że jest ona wyczerpująca fizycznie. Pracownicy nierzadko przez cały dzień muszą podnosić ciężkie przedmioty (w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić to do wielu schorzeń).

Dla wielu osób problemem może być konieczność pracy na zmiany. Magazynier zazwyczaj nie ma możliwości wyboru takiego grafiku, jaki mu najbardziej odpowiada.

Warto mieć świadomość, że dzień pracy w wielu magazynach może trwać nawet 12 godzin. Nie każdy jest w stanie to wytrzymać.

Trzeba przyznać, że praca na magazynie jest dość monotonna. Pracownicy całymi dniami wykonują te same obowiązki.

Pracodawcy oczekują od magazynierów nie tylko dokładności, ale również pracę w określonym tempie. Konieczne może być wyrobienie dziennych norm (z czym mogą nie radzić sobie zwłaszcza osoby początkujące).

Warunki pracy w wielu magazynach mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zdarza się, że na magazynach nie ma sprawnie działającej wentylacji.

Z kolei zarobki (zwłaszcza na początku drogi zawodowej) nie należą do najwyższych.

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu magazyniera. Przed rozpoczęciem pracy kandydaci muszą przejść badania lekarskie, które stwierdzą czy nadają się oni do wykonywania tego zawodu.

Magazynier – najczęściej występujące choroby zawodowe

Praca magazyniera może być ryzykowna. Osoby wykonujące ten zawód narażone są na szkodliwe czynniki fizyczne. Na przykład niskie temperatury są często przyczyną przeziębień. Do rzadkości nie należą również odmrożenia, odparzenia czy uszkodzenia słuchu spowodowane nadmiernym hałasem.

Osoby pracujące na magazynie często stają się ofiarami wypadków. W pracy tej często zdarzają się upadki, zderzenia, zmiażdżenia. Zazwyczaj mają one związek z obsługą urządzeń magazynowych.

Magazynierzy narażeni są na szkodliwe czynniki biologiczne – na przykład ugryzienia czy ukąszenia zwierząt lub robactwa znajdującego się na magazynie. Efektem takich sytuacji mogą być choroby zakaźne.

Innym problemem jest kontakt z niebezpiecznymi związkami chemicznymi (zazwyczaj znajdują się on w towarach składowanych na magazynie), które mogą doprowadzić do chorób układu oddechowego a nawet zatrucia.

Jako, że praca magazyniera wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym, przedstawiciele tego zawodu często cierpią na choroby układu kostno-mięśniowego. Kłopotliwy dla pracowników magazynowych może być niedobór światła słonecznego (przez większość czasu pracują oni w zamkniętym pomieszczeniu bez okien). Problem ten jest dotkliwy zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie. Pracownik może przychodzić do pracy kiedy jest jeszcze ciemno i wychodzić z niej po zachodzie słońca.

Zagrożeniem w pracy magazyniera mogą być również zaburzenia psychiczne, które wiążą się z monotonią, odpowiedzialnością finansową czy pracą w nieregularnych godzinach.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox