Manikiurzystka (stylistka paznokci) – charakterystyka zawodu, jak zostać manikiurzystką

Manikiurzystka to osoba zajmująca się pielęgnacją i stylizacją paznokci. Zawód ten wykonywany jest przede wszystkim przez kobiety? Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków manikiurzystki? Co trzeba zrobić, żeby móc zacząć zarabiać na stylizacji paznokci? Czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania tego zawodu?

Manikiurzystka – podstawowe informacje

Manicurzystka odpowiada za pielęgnację i stylizację dłoni (a czasem także i stóp) swoich klientów. Manicurzystki wykonują swoją pracę w salonach manicure, gabinetach kosmetycznych, firmach fryzjersko-kosmetycznych, salonach piękności. Ich praca wymaga poczucia estetyki i kreatywności, jednocześnie konieczne jest odpowiednie podejście do klienta. Czas pracy manicurzystki jest uzależniony między innymi od tego, czy jest ona zatrudniona w salonie czy też prowadzi własną działalność gospodarczą. Większość przedstawicielek tego zawodu pracuje od 3 do 6 godzin dziennie. Czas pracy może się wydłużyć przed świętami i ważnymi wydarzeniami, gdy zapotrzebowanie na usługi stylizacji paznokci wzrasta. Manicurzystki często współpracują z fryzjerami, masażystami, wizażystami, fryzjerami i innymi pracownikami salonów piękności. Pracę w zawodzie manicurzystki mogą podjąć osoby w każdym wieku (pod warunkiem, że stan zdrowia im na to pozwala), w tym także mężczyźni.

Manikiurzystka – zakres obowiązków

Zakres obowiązków manicurzystki może się różnić w zależności od stanowiska i salonu, w którym zatrudniona jest dana osoba. Duża część manicurzystek zajmuje się także wykonywaniem pedicure. W zakres ich obowiązków wchodzi zmywanie lakieru, skracanie i opiłowywanie paznokci, zmiękczanie i usuwanie naskórka wokół paznokci. Manicurzystki wykonujące pedicure zajmują się usuwaniem zgrubiałej skóry ze stóp, usuwaniem wrastających paznokci, a także odcisków.

W swojej pracy stylistka paznokci wykorzystuje takie narzędzia jak pilniki, nożyczki, cążki, baseny do moczenia stóp i rąk, skalpeliki, specjalne tarki i skrobaczki.

Do zadań manicurzystki należy także działalność edukacyjna. Powinna ona zapoznawać swoich klientów z zasadami higieny dłoni i stóp. Jeżeli natomiast zauważy jakieś nieprawidłowości (na przykład grzybicę lub silne osłabienie paznokci), powinna skierować klienta do odpowiedniego specjalisty.

Manicurzystka maluje paznokcie, przykleja tipsy, ozdabia paznokcie, wykonuje masaż dłoni i stóp.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby profesjonalnie zajmować się stylizacją paznokci?

Żeby móc wykonywać zawód manicurzystki należy posiadać wykształcenie co najmniej zawodowe. Konieczne jest również ukończenie specjalistycznego kursu z zakresu manicure (i ewentualnie pedicure).

Podczas szkolenia zawodowego poznawane są nie tylko techniki wykonywania manicure. Obejmuje ono ponadto takie zagadnienia jak higiena i pielęgnacja dłoni i stóp, dermatologię, choroby paznokci, choroby rąk i stóp, masaż dłoni i stup, zajęcia z psychologii.

Jakie cechy powinna posiadać idealna kandydatka na manikiurzystkę?

Osoby, które dobrze sprawdzają się w zawodzie manicurzystki są nie tylko uzdolnione artystycznie, ale posiadają też pewne predyspozycje psychologiczne. Manicurzystka na co dzień pracuje z ludźmi (zarówno z klientami, jak i innymi pracownikami salonu piękności), dlatego musi mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Powinna być ona osobą o wysokiej kulturze osobistej. Oczekuje się od niej, że będzie w stanie sprawić, że klientki poczują się w jej towarzystwie bezpiecznie i komfortowo (należy zdawać sobie sprawę, że znaczna część klientek salonu manicure przychodzi w pierwszej kolejności do manicurzystki, a dopiero w drugiej – na paznokcie).

Niezwykle ważnymi cechami w zawodzie manicurzystki jest dokładność, skrupulatność, zręczność i cierpliwość. Szczególnie cenione są osoby pogodne, o przyjaznym usposobieniu, pozytywnie nastawione do ludzi i świata. Dobra manicurzystka musi być osobą opanowaną, zdolną zostawić swoje problemy za drzwiami salonu.

Stylistka paznokci powinna mieć dobrą pamięć, żeby zapamiętać przychodzące do niej klientki, a także ich problemy. Ważne jest, żeby potrafiła ona dobrać metody pracy i preparaty do potrzeb konkretnej osoby.

Manicurzystka musi być też osobą zdrową, o dużej sprawności manualnej. Szalenie ważny w tym zawodzie jest dobry wzrok (może nosić okulary, jednak ważne jest, żeby rozróżniała barwy).

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zawodu manikiurzystki?

Praca manicurzystki zaliczana jest do lekkich (wykonuje się ją przede wszystkim na siedząco). Osoba wykonująca ten zawód ma jednak codzienny kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Z tego względu o posadę manicurzystki nie powinny starać się osoby ze schorzeniami układu oddechowego i alergiami. Przeciwwskazaniem są również choroby układu kostno-stawowego, nerwowego i układu krążenia. Z oczywistych przyczyn w pracy tej nie sprawdzą się osoby, które nie rozróżniają barw.

Stylistki paznokci pracują na co dzień w mocno oświetlonych pomieszczeniach, co po pewnym czasie może skutkować problemami ze wzrokiem.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox