Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych – charakterystyka zawodu, zarobki

Klimatyzacja w wielu polskich domach jest już standardem, dlatego mechanik urządzeń klimatyzacyjnych to coraz częściej poszukiwany zawód. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista? Jakie wykształcenie jest potrzebne, żeby móc pracować w tym zawodzie? Ile zarabiają mechanicy urządzeń klimatyzacyjnych?

Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych – podstawowe informacje

Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych (nazywany także serwisantem klimatyzacji, konserwatorem klimatyzacji lub operatorem maszynowni klimatyzacyjnej) to specjalista odpowiedzialny za konserwację, naprawę, a także przeprowadzanie przeglądów technicznych takich urządzeń jak: wentylatory, sprężarki, układy wchodzące w skład instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Mechanik może również instalować urządzenia klimatyzacyjne i dbać o to, żeby ich eksploatacja przebiegała prawidłowo.

 

Do szczegółowych obowiązków mechanika zaliczamy naprawianie dmuchaw, wentylatorów, sprężarek i wymienników ciepła. Specjalista ten zajmuje się bieżącą obsługą urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, napełnia lub opróżnia instalacje z czynnika chłodniczego, usuwa wszelkiego rodzaju awarie i usterki, przeprowadza prace remontowe, uruchamia, a następnie reguluje urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne po naprawie.

Wszystkie prace mechanika wykonywane są ręcznie przy użyciu właściwych urządzeń, sprzętów mechanicznych i narzędzi.

Jak zostać mechanikiem urządzeń klimatyzacyjnych?

Żeby móc rozpocząć pracę na stanowisku mechanika urządzeń klimatyzacyjnych należy posiadać co najmniej wykształcenie zawodowe. Preferowani są absolwenci szkół o profilu budowlanym, mechanicznym lub elektroenergetycznym.

Innym sposobem na zdobycie zatrudnienie jest okazanie świadectwa czeladniczego (ewentualnie dyplomu mistrzowskiego) w zawodzie elektromechanik urządzeń chłodniczych (lub pokrewnego). Pracodawcy uwzględniają świadectwa i certyfikaty potwierdzające udział w kursach montażu i obsługi urządzeń klimatyzacyjnych, specjalistyczne uprawnienia do obsługi urządzeń ciśnieniowych, uprawnienia do zgrzewania rur, uprawnienia do obsługi sprężarek.

Od kandydatów oczekuje się posiadania prawa jazdy kategorii B (jest ono potrzebne, gdyż mechanik często dojeżdża do swoich klientów), a także uprawnienia do pracy na wysokości powyżej 3 metrów.

Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych – środowisko pracy

Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych zazwyczaj może pracować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Jego praca odbywa się od poniedziałku do piątku (osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą pracować także w weekendy), w dzień. Praca wiąże się z częstym przemieszczaniem, gdyż mechanik dojeżdża do swoich klientów.

Zawód mechanika urządzeń klimatyzacyjnych daje możliwość awansu. Osoby, które zaczynają od pracy jako pomocnicy mogą awansować na samodzielne stanowiska. Mechanicy posiadający umiejętność pracy z ludźmi i zdolność organizacyjne mają możliwość awansu na stanowisko brygadzisty. Dalsze kształcenie (w technikum lub szkole wyższej) pozwala awansować na stanowisko kierownicze.

Formą awansu w zawodzie mechanika urządzeń klimatyzacyjnych może być założenie własnej działalności gospodarczej. Specjaliści mogący liczyć na stałych klientów często zarabiają znacznie więcej niż pracownicy etatowi.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat na mechanika urządzeń klimatyzacyjnych?

Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych zaliczany jest do zawodów średnio ciężkich, dlatego od osoby go wykonującej oczekuje się dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Kandydat powinien wyróżniać się sprawnością motoryczną, doskonałą koordynacją wzrokowo-ruchową, dobrym wzrokiem (dopuszczalne są wady wzroku, które można skorygować przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych).

Przyszły mechanik urządzeń klimatyzacyjnych powinien posiadać umiejętność logicznego myślenia, kompetencje interpersonalne, być osobą samodzielną i dobrze zorganizowaną. Ważne w tym zawodzie jest nastawienie na rozwiązywanie problemów.

Mechanik urządzeń klimatyzacyjnych – wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia mechanika urządzeń klimatyzacyjnych jest uzależniona między innymi od miejsca, w którym jest on zatrudniony. Mechanicy pracują między innymi w elektrowniach i elektrociepłowniach, firmach zajmujących się instalacjami sanitarnymi, zakładach przemysłowych wyposażonych w instalację klimatyzacji, w przechowalniach i chłodniach przemysłowych, w studiach telewizyjnych, na statkach, w szpitalach i zakładach leczniczo-uzdrowiskowych, na platformach wiertniczych, w serwerowniach, centrach przetwarzania danych i wielu innych miejscach.

Zarobki początkujących mechaników często oscylują wokół średniej krajowej, natomiast najlepsi specjaliści zarabiają znacznie powyżej średniej. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy na stanowiskach kierowniczych, a także specjaliści, którzy zdecydowali się na założenie własnej działalności gospodarczej (która cieszy się uznaniem klientów).

Zapotrzebowanie na mechaników urządzeń klimatyzacyjnych jest coraz większe, dlatego można się spodziewać, że w przyszłości ich wynagrodzenia wzrosną.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox