Montażysta dźwięku to specjalista pracujący przy produkcjach filmowych i telewizyjnych. Ma on ogromny wpływ na to jak odbierany jest utwór audiowizualny. Jakie są obowiązki montażysty dźwięku? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby rozpocząć pracę w tym zawodzie?
Montażysta dźwięku – czym dokładnie zajmuje się ten specjalista?
Osoba zatrudniona na stanowisku montażysty dźwięku (nazywa się go również montażystą filmowym) odpowiada za profesjonalny montaż dźwięku, a także obrazu w utworach audiowizualnych. Pracownik ten bazuje na materiale zdjęciowym – wybiera odpowiednie ujęcia, a następnie łączy je w całość zgodnie ze swoją koncepcją artystyczną i programową.
Montażyści mogą pracować przy produkcji filmów dokumentalnych, fabularnych, szkoleniowych i instruktażowych, reklamowych. Jego praca rozpoczyna się od zgrania nagranego materiału na dysk twardy komputera. Następnym krokiem jest przegląd całego materiału i wybór określonych elementów. Po wyborze materiałów przychodzi czas na montaż, który wymaga cięć, dodawania efektów specjalnych, udźwiękowienie, dodanie animacji i grafiki, praca nad dialogami i efektami dźwiękowymi, dodanie muzyki, wybór lektora lub napisów (w różnych wersjach językowych).
W zakres obowiązków montażysty filmowego wchodzi także przygotowanie materiału do dystrybucji i jego archiwizacja.
Jak zostać montażystą?
Żeby pracować w zawodzie montażysty nie jest potrzebne formalne wykształcenie. Znacznie ważniejsze są konkretne umiejętności i doświadczenie zawodowe. Szanse na podjęcie pracy mają osoby z wykształceniem średnim, jednak pracodawcy często preferują kandydatów po studiach. Pożądane są zwłaszcza studia o profilu telewizyjno-filmowym, ze specjalizacją montaż dźwięku. Jako montażyści pracują również absolwenci studiów informatycznych (uczą się oni przede wszystkim montażu nieliniowego).
Jeżeli ukończyliśmy inne studia, nie oznacza to wcale, że jesteśmy na straconej pozycji. Współcześnie na rynku dostępnych jest wiele warsztatów, kursów i szkoleń z zakresu montażu. Część z nich oferuje naprawdę solidne przygotowanie do zawodu. Pamiętajmy, że wpływ na zatrudnienie przy ciekawych produkcjach ma talent, dotychczasowe doświadczenie kandydata, praktyczne umiejętności.
W zawodzie montażysty nie można mówić o tradycyjnym awansie (czyli osiąganiu wyższych stanowisk w hierarchii organizacji). Awansem dla tego specjalisty będzie uznanie w branży przekładające się na oferty pracy przy ciekawych produkcjach i wyższe zarobki.
Jakie cechy powinien posiadać kandydat na montażystę?
Kandydat na montażystę powinien posiadać rozwinięte umiejętności techniczne i zmysł artystyczny. Osoba taka musi być kreatywna, posiadać zdolność twórczego myślenia, wyróżniać się doskonałą pamięcią. Kandydat na montażystę musi mieć rozwiniętą umiejętność syntezy i analizy.
Choć praca montażysty jest w dużej mierze samodzielna, pracownik ten często kontaktuje się z reżyserem i producentem, dlatego wymaga się od niego wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Niezwykle cenioną umiejętnością u kandydatów na to stanowisko jest zdolność jasnego formułowania i wyrażania własnych myśli, umiejętność przekonywania do własnych pomysłów. Inne ważne cechy to cierpliwość, dokładność, precyzja, umiejętność dłuższego skupienia się na jednym zagadnieniu, zdolność do pracy w izolacji (z tego względu w zawodzie tym dobrze radzą sobie introwertycy). Kandydat musi być gotowy do pracy o różnych porach dnia i nocy.
Praca montażysty zaliczana jest do lekkich i średnio lekkich, co oznacza, że kandydat nie musi spełniać szczególnych wymogów jeżeli chodzi o sprawność fizyczną. Idealnie byłoby, gdyby cieszył się dobrym stanem zdrowia, jednak są schorzenia, które nie przeszkadzają w wykonywaniu tego zawodu (przykładowo pracę tę mogą wykonywać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim).
Ważne w zawodzie montażysty są dobry wzrok (dopuszczalne są wady wzroku, które można skorygować przy wykorzystaniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych) i słuch, sprawność rąk, zdolność do rozróżniania barw, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa
Typowy dzień pracy montażysty
Zawód montażysty często wiąże się ze stabilnym zatrudnieniem. Część montażystów decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej (dotyczy to zwłaszcza osób posiadających duże doświadczenie zawodowe). Montażyści pracują między innymi w dużych ośrodkach filmowych i telewizyjnych, w lokalnych telewizjach, firmach producenckich. Pracę w tym zawodzie zdecydowanie łatwiej jest znaleźć w dużym mieście.
Typowy dzień pracy montażysty polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych na stanowiskach montażowych. Montażysta dużą część dnia spędza w samotności pracując nad powierzonym mu materiałem. Należy zdawać sobie sprawę, że godziny pracy montażysty nie są regulowane. Specjaliści ci często pracują więcej niż osiem godzin. Często zajmują się montażem w weekendy i święta, zarówno w dzień, jak i w nocy. W przypadku niektórych projektów montażysta musi pojawić się na planie filmowym.