Myślenie pokerzysty, czyli jak być bardziej skutecznym w pracy

Jeżeli marzymy o sukcesie w życiu zawodowym, jednak nie jesteśmy w stanie go osiągnąć, oznacza to, że powinniśmy zmienić strategię. Niektórzy specjaliści od rozwoju zawodowego radzą, żeby w pracy myśleć w taki sposób jak pokerzysta. Czego może nauczyć się przeciętny pracownik od profesjonalnego pokerzysty?

Cierpliwość to podstawa

Wielkim problemem współczesnych ludzi jest fakt, że oczekują oni błyskawicznych efektów. Trudno się temu dziwić zważywszy w jakim społeczeństwie żyjemy. Wiele rzeczy mamy na wyciągnięcie ręki. Im bardziej komfortowe staje się nasze życie, tym bardziej jesteśmy niecierpliwi.

Gra w pokera uczy cierpliwości. W dużej mierze polega ona na oczekiwanie na najlepszą okazję. Pokera bardzo często da się porównać do naszej pracy zawodowej. Żeby zobaczyć jej efekty często jesteśmy zmuszeni do podejmowania na co dzień nużących, monotonnych czynności. Przez pewien czas praca może być bardzo powolna i nudna, w innych okresach jesteśmy wprost przytłoczeni swoimi obowiązkami.

Specjaliści przypominają, że sukces zawodowy nie pojawia się nagle. Większość pracowników musi czekać na niego latami. Osoba naśladująca pokerzystę powinna ufać swojemu wykształceniu i doświadczeniom. Spokój i opanowanie może nam tylko pomóc w rozwoju kariery. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, bądźmy rozważni w negocjacjach. Warto zachować niezmąconą cierpliwość również w okresach stagnacji, kiedy większość pracowników poddaje się negatywnym emocjom i podejmuje ryzykowne działania.

Porażka jest czymś naturalnym

Każdy pokerzysta doskonale wie, że porażka jest czymś naturalnym. Jeżeli naprawdę chcemy osiągnąć sukces, musimy pogodzić się z tym, że od czasu do czasu będziemy popełniali błędy. Nie ma znaczenia ile razy upadniemy. Zdecydowanie ważniejsze jest to, że po każdej porażce jesteśmy w stanie się podnieść. Dzięki temu, że popełniamy błędy, bardzo szybko się uczymy (pamiętajmy jednak, że warto uczyć się również na błędach innych osób).

Osoby, które osiągnęły wielki sukces zawodowy popełniły wiele błędów, ponieważ nie bały się podejmować ryzykownych decyzji. Pamiętajmy, że w realnym świecie bardzo rzadko posiadamy wszystkie informacje niezbędne do podjęcia najlepszej decyzji. Nie możemy jednak uniknąć ryzyka.

Budujmy pewność siebie

Jeżeli chcemy osiągnąć sukces zawodowy, musimy być osobami pewnymi siebie. Dzięki pewności siebie szybciej podnosimy się po upadkach, jesteśmy również pozytywnie postrzegani przez otoczenie. Istnieją badanie sugerujące, że wśród pracowników, którzy szybko awansują przeważającą większość stanowią osoby bardzo pewne siebie.

Kiedy brakuje nam pewności siebie nie powinniśmy się załamywać. Nie jest to cecha, z którą się rodzimy. Przy odrobinie starań jesteśmy w stanie ją zbudować. Postarajmy się docenić swoje umiejętności i doświadczenie zawodowe. W przypadku, gdy brakuje nam jakichś kompetencji, zastanówmy się w jaki sposób możemy je opanować.

Bardzo pomocne może okazać się nagradzanie siebie za wszystkie, nawet najdrobniejsze sukcesy. Jeżeli przez cały dzień ciężko pracowaliśmy, doceńmy siebie za to zamiast wmawiać sobie, że jest to nasz obowiązek. Dobrym sposobem na poprawę własnej samooceny są wizyty u psychoterapeuty, czy coacha.

Skupmy się

Dobra koncentracja jest bardzo ważna zarówno w pokerze, jak i w naszym życiu zawodowym. Dzięki koncentracji jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć swoją produktywność. Skupmy się w danej chwili tylko na jednym celu. Bardzo modna obecnie wielozadaniowość w większości przypadków jest mitem. W rzeczywistości niewielu ludzi jest w stanie robić kilka rzeczy jednocześnie.

Choć koncentracja jest ważna, pamiętajmy, że nie jesteśmy zdolni do utrzymania jej przez długi czas. Z tego względu warto jest robić regularne przerwy w pracy (przykładowo pracujmy przez 45 minut, po czym zróbmy sobie krótką, 5-minutową przerwę).

Wypracujmy własną strategię

Profesjonalni pokerzyści nie działają przypadkowo. Każdy z nich kieruje się swoją własną strategią. Podejmują oni jak najbardziej obiektywne decyzje, nie kierują się chwilowymi impulsami. Takie postępowanie jest opłacalne również w życiu zawodowym. 

Starajmy się podejmować decyzje, które przyniosą nam nie natychmiastowe, a długofalowe rezultaty. Warto jest posiadać swój zawodowy cel i powoli, ale konsekwentnie do niego dążyć.

Nauczmy się myśleć jak nasi przeciwnicy

Pokerzysta, który odnosi sukcesy nauczył się myśleć jak jego przeciwnicy. Dzięki temu jest on w stanie przewidzieć ich kolejne posunięcia. Umiejętność spojrzenia na sytuację oczami innej osoby jest bardzo przydatna, gdy pracujemy w zawodzie, w którym na porządku dziennym jest rywalizacja lub też staramy się o stanowisko, które w tym momencie piastuje ktoś inny.

Praktyka czyni mistrza 

Żaden pokerzysta nie osiągnął sukcesu od razu. Najwięksi mistrzowie pracowali na swoje osiągnięcia regularnie przez długie lata. Warto jest trenować kluczowe dla naszej branży umiejętności każdego dnia. Początkowo codzienna, wytężona praca może wydawać się dużym wyzwaniem, jednak z czasem takie działanie wejdzie nam w nawyk.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox