Najtrudniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie radzić?

Osoba wybierająca się na rozmowę kwalifikacyjną powinna być przygotowana, że nie wszystkie zadawane podczas spotkania pytania będą przyjemne. Jeżeli zawczasu przygotujemy się na sytuację, że rekruter zada nam kłopotliwe pytania, znacznie lepiej poradzimy sobie z odpowiedzią. Co warto wiedzieć o najtrudniejszych pytaniach rekrutacyjnych?

Dlaczego rekruterzy zadają kandydatom trudne pytania?

Duża część pytań zadawanych podczas rozmów kwalifikacyjnych ma na celu potwierdzenie informacji, które są zawarte w przesłanym CV. Jednocześnie CV nie zawiera wszystkich informacji, które pracodawca chciałby wiedzieć na temat potencjalnego pracownika. Trudne pytania rekrutacyjne mają mu pomóc w sprawdzeniu mocnych i słabych stron kandydata, sprawdzeniu, czy posiada on zdolności przywódcze, jak radzi sobie ze stresem, a także czy posiada cechy charakteru, których nie da się potwierdzić życiorysem zawodowym.

Jak sobie radzić z najtrudniejszymi pytaniami rekrutacyjnymi?

Jeżeli chcemy sobie poradzić z trudnymi pytaniami na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy koniecznie się na nie przygotować. Najmniejsze szanse na wybrnięcie z trudnej sytuacji mamy wówczas, gdy jest ona dla nas zaskoczeniem. Warto dobrze przygotować się do rozmowy. Zastanówmy się, które pytania są dla nas najbardziej kłopotliwe i jak na nie odpowiedzieć, żeby zrobić jak najlepsze wrażenie. Warto też poszukać w sieci przykładowych trudnych pytań, które padają na rozmowach kwalifikacyjnych. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że rekruter nie przygotuje listy pytań specjalnie dla nas. Tego typu pytania się powtarzają.

Pamiętajmy, że duże szanse na usłyszenie bardzo trudnych pytań rekrutacyjnych mamy wtedy, gdy nasze stanowisko pracy wymaga dobrego radzenia sobie ze stresem. Przyszły pracodawca będzie chciał zawczasu się upewnić, czy jesteśmy odporni na stresogenne sytuacje.

„Proszę opowiedz coś o sobie”

Prośba o opowiedzenie czegoś o sobie brzmi bardzo niewinnie. Wbrew pozorom jednak jest to jedno z trudniejszych pytań rekrutacyjnych. Jest ono problematyczne przez to, że jest bardzo ogólne. U wielu osób może spowodować zmieszanie.

Pamiętajmy, żeby na tego typu pytanie odpowiadać w kontekście zawodowym. Osoby przeprowadzającej rekrutację nie interesuje (a przynajmniej nie powinno) nasze życie prywatne. Zdecydowanie warto jest opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym (koniecznie pamiętajmy, żeby podkreślić nasze największe atuty). Specjaliści od rekrutacji zachęcają, żeby odpowiedź na to pytanie wyglądała jak krótkie podsumowanie zawodowe. Możemy opowiedzieć o naszych zainteresowaniach, ale tylko wtedy gdy są one związane z pracą, o którą się ubiegamy.

„Dlaczego chcesz zmienić pracę?”

Kiedy rekruter pyta nas dlaczego chcemy zmienić pracę, nie zawsze powinniśmy być szczerzy. Jeżeli odpowiemy, że mamy dość naszego szefa i współpracowników, a dodatkowo nasza pensja jest bardzo niska, prawdopodobnie stracimy szanse na zatrudnienie. Pamiętajmy, że idealny kandydat to osoba pozytywna, która szuka możliwości rozwoju. Możemy powiedzieć, że choć uwielbialiśmy pracę w swojej poprzedniej firmie, osiągnęliśmy w niej wszystko co było możliwe i szukamy nowych wyzwań.

„Jaka jest Twoja największa wada”

Pytanie o naszą największą wadę jest podchwytliwe. Nie należy mówić o wadach (nawet jeśli je mamy), które przekreślają nasze szanse na pracę, o którą się staramy. Gdy ubiegamy się o stanowisko księgowej, nie mówmy, że jesteśmy osobami nieuporządkowanymi i zapominalskimi. Jako, że nie możemy odpowiedzieć, że jesteśmy bez wad, warto jest opisać wadę, która nie jest szczególnie istotna na danym stanowisku. Innym rozwiązaniem jest podanie wady, która w danej pracy może stać się zaletą (na przykład jesteśmy osobami, które muszą wszystko zaplanować, co nie pozwala nam na spontaniczność).

„Opowiedz o swojej największej porażce zawodowej”

Zachowajmy ostrożność opowiadając o naszych porażkach zawodowych. Jeżeli w swojej karierze mieliśmy naprawdę spektakularne porażki, lepiej zachowajmy je dla siebie. Z przeciwnym wypadku rekruter może nas nie zatrudnić, gdyż uzna, że w przyszłości popełnimy podobne błędy. Dobrze jest opowiedzieć o porażce, która nie naraziła firmy na upadek. Przy czym opowiedzmy, że jakie wnioski wyciągnęliśmy ze swojego błędu, czego się dzięki niemu nauczyliśmy.

„Dlaczego uważasz, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?”

Na pytanie dlaczego jesteśmy najlepszymi kandydatami na stanowisko, o które się ubiegamy nie warto odpowiadać ogólnikowo. Dobrze jest dokładnie przeczytać ofertę pracy, zastanowić się jaki jest idealny pracownik w danym zawodzie, a następnie przedstawić te swoje cechy umiejętności, dzięki którym doskonale poradzimy sobie w nowej pracy.

„Co wiesz o naszej firmie?”

Wielu kandydatów popełnia poważny błąd i udaje się na rozmowę kwalifikacyjną nie wiedząc nic o firmie, w której chce pracować. Niezależnie o jakie stanowisko się ubiegamy, koniecznie zdobądźmy przynajmniej podstawowe informacje o potencjalnym pracodawcy (możemy znaleźć je na jego stronie internetowej). Brak wiedzy o firmie to dla rekrutera sygnał, że nie zależy nam na pracy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox