Negocjator biznesowy – charakterystyka zawodu, profil idealnego kandydata, zarobki

Negocjator biznesowy jest to specjalista odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie procesu negocjacyjnego. Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków negocjatora biznesowego? Jakie wymogi trzeba spełnić, żeby móc pracować w tym zawodzie? Czym wyróżnia się idealny kandydat na negocjatora biznesowego? Ile zarabia negocjator biznesowy?

Negocjator biznesowy – podstawowe informacje

Negocjator biznesowy (inne nazwy tego stanowiska to: kupiec strategiczny, kierownik do spraw kluczowych klientów, Key Account Manager) to pracownik, którego obowiązkiem jest przygotowanie i prowadzenie procesów negocjacyjnych. Celem pracy tego specjalisty jest osiągnięcie jak najkorzystniejszych warunków współpracy z partnerami biznesowymi. Negocjator może zajmować się renegocjowaniem istniejących już umów, rozwiązywaniem konfliktów powstałych pomiędzy jego firmą a partnerami biznesowymi. Praca negocjatora do spraw biznesowych rozpoczyna się zbieraniem informacji o przedmiocie negocjacji, otoczeniu biznesowym (mogą być to na przykład firmy konkurujące w danym regionie), ustalanie warunków brzegowych transakcji. Następnie przychodzi czas na prowadzenie złożonych negocjacji biznesowych. Cały proces negocjacyjny może składać się z wielu etapów i trwać nawet kilka miesięcy. Zdarza się, że jeden negocjator prowadzi nawet kilka procesów dziennie (jest to możliwe zwłaszcza gdy są one do siebie podobne). Negocjatorzy biznesowi pracują w działach prawnych, działach zakupów i działach sprzedaży dużych firm. Część specjalistów decyduje się pracować na własną rękę i zakłada działalność gospodarczą. Warto podkreślić, że negocjator nie musi być koniecznie specjalistą z dziedziny, której dotyczą negocjacje – potrzebną wiedzą uzyskuje na etapie przygotowań do prowadzenia sprawy.

Jak zostać negocjatorem biznesowym?

Żeby móc pracować w zawodzie negocjatora biznesowego niezbędne jest wykształcenie wyższe. Preferowane kierunki to prawo, socjologia, psychologia, zarządzanie, ekonomia. Jedynie w niektórych przedsięwzięciach wymagane jest wykształcenie kierunkowe – na przykład medyczne czy techniczne.

Kandydat na negocjatora może zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności na studiach podyplomowych związanych z negocjacjami.

Niektórzy pracodawcy uwzględniają certyfikaty potwierdzające ukończenie kursów i szkoleń z zakresu negocjacji.

Warunkiem podjęcia pracy jako negocjator biznesowy jest również znajomość języków obcych, w tym słownictwa branżowego. Minimum to biegła znajomość języka angielskiego (dobrze, gdy jest potwierdzona niezbędnym certyfikatem).

Praca negocjatora może wiązać się z częstym przemieszczaniem, dlatego kandydat powinien posiadać prawo jazdy kategorii B.

Negocjator biznesowy – jak wygląda środowisko pracy tego specjalisty?

Negocjator biznesowy wykonuje swoją pracę zazwyczaj w pomieszczeniach. Negocjacje odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach dziennych (choć zdarzają się także odstępstwa od tej reguły). Pracownik, który prowadzi większą ilość negocjacji musi liczyć się z koniecznością częstego podróżowania.

Jakie cechy powinien mieć kandydat na negocjatora biznesowego?

Żeby być dobrym negocjatorem biznesowym nie wystarczy samo wyższe wykształcenie. Równie ważne są konkretne predyspozycje. Idealny kandydat na negocjatora to osoba posiadająca wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne i ponadprzeciętną kulturę osobistą. W zawodzie tym najlepiej sprawdzają się osoby dojrzałe, gdyż jest im łatwiej niż ludziom młodym rozpoznawać intencje partnerów biznesowych. Negocjator musi podejmować trafne decyzje pod presją czasu, posiadać zdolność logicznego myślenia, wykazywać ponadprzeciętną odporność na stres, być nastawionym na rozwiązywanie problemów. Oczekuje się od niego dobrej dykcji i dobrej prezencji (pracownik nie musi być osobą atrakcyjną, ważniejsze jest, żeby był zadbany i elegancki).

Ile zarabiają negocjatorzy biznesowi?

Zarobki w zawodzie negocjatora biznesowego są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj najniższe wynagrodzenie oscyluje w okolicach średniej krajowej, najlepsi pracownicy mogą zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba pamiętać, że zarobki są uzależnione od branży, rangi przedsięwzięcia, w którym pracownik bierze udział. Znaczenie ma wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności, efekty pracy.

Negocjatorzy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę często otrzymują liczne benefity pozapłacowe (są to zazwyczaj ubezpieczenia, wejściówki na zajęcia sportowe, dostęp do prywatnej służby medycznej).

Negocjator biznesowy – jak otrzymać atrakcyjną pracę w zawodzie?

Jeżeli posiadamy wykształcenie i kompetencje potrzebne do wykonywania zawodu negocjatora biznesowego powinniśmy stworzyć profesjonalne CV i list motywacyjny. Idealnie byłoby, gdyby nasze dokumenty były pisane pod konkretne oferty pracy. Owszem, zajmie to nieco więcej czasu, jednak dzięki temu łatwiej będzie się nam przedstawić jako najlepsi możliwi kandydaci na dane stanowisko.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox