Oferty pracy – jak wybrać tę najlepszą?

Jeżeli jesteśmy dobrymi, poszukiwanymi specjalistami w swojej dziedzinie, prawdopodobnie możemy przebierać w ofertach pracy. Sytuacja ta jest z jednej strony pozytywna, gdyż możemy wybrać pracę, która będzie nam odpowiadała. Z drugiej jednak zbyt duża ilość ofert może spowodować trudności w podjęciu decyzji. Jak porównywać oferty pracy i jak wybrać tę najlepszą?

Nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji?

W sytuacji gdy szukamy pracy i znajdujemy wiele ofert spełniających nasze oczekiwania, możemy poczuć się zagubieni. Trudno jest nam podjąć ostateczną decyzję, gdyż mamy wrażenie, że za chwilę znajdziemy jeszcze bardziej atrakcyjne ogłoszenie. W przypadku gdy nie musimy podjąć decyzji natychmiast, warto jest dać sobie czas. Jeżeli kontaktuje się z nami rekruter powiedzmy, że jesteśmy wstępnie zainteresowani ofertą, jednak potrzebujemy więcej czasu do namysłu. Wybierzmy wszystkie ogłoszenia, które wydają się nam interesujące i przeanalizujmy ich treść.

Oczywistym jest, że wysokość zarobków nie będzie jedynym kryterium wyboru. Porównując oferty pracy dobrze jest zwrócić uwagę na zakres obowiązków. Zastanówmy się, czy dany zakres obowiązków nam odpowiada, czy też wolelibyśmy zajmować się czymś innym. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości – skontaktujmy się z osobą odpowiedzialną za rekrutację i poprośmy o dodatkowe wyjaśnienia. Zbierzmy tyle informacji ile jest nam niezbędne do rzetelnego porównania.

Zbierzmy informacje o firmach

Zanim przyjmiemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, koniecznie sprawdźmy informacje o firmie, która szuka pracowników. Dowiedzmy się więcej i wielkości danego przedsiębiorstwa, branży, w której funkcjonuje, upewnijmy się z kim będziemy pracować. Często możliwość pracy z wybitnymi specjalistami jest czynnikiem przeważającym o wyborze konkretnego pracodawcy. Takie rozwiązanie jest dla nas korzystne, gdyż możemy uczyć się od najlepszych. Koniecznie sprawdźmy też opinie pracowników o firmie. Większość pozytywnych opinii to znak, że pracodawca jest godny zaufania.

Warto wziąć pod uwagę perspektywy rozwoju danego przedsiębiorstwa. Zadajmy sobie pytanie czy wszystko wskazuje na to, że firma będzie się rozrastać, czy też w niedalekiej przyszłości znajdzie się w kłopotach. Naturalnym jest wybór pracodawcy, który dobrze radzi sobie na rynku. Praca dla niego da nam poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdźmy ile będziemy zarabiać

Zarobki nie są najważniejsze, jednak są bardzo ważne. Każdy z nas chce otrzymywać godne wynagrodzenie za swoją pracę. Pamiętajmy, żeby porównać nie tylko same wynagrodzenia, ale przede wszystkim stosunek wypłaty do zakresu obowiązków. Mniej płatna praca, w której nie mamy wielkiego zakresu obowiązków może być bardziej opłacalna od zajęcia, które jest wysoko wynagradzane, co to podejrzewamy, że decydując się na nie nie mielibyśmy czasu wolnego.

Zarobki to nie tylko kwota, która wpływa na nasze konto. Koniecznie sprawdźmy jakie benefity pracownicze oferuje dany pracodawca. Im jest ich więcej – tym lepiej. Dodatkowo dobrze jest, gdy pracownik ma możliwość wyboru takich benefitów, które odpowiadają mu najbardziej.

Upewnijmy się co do możliwości rozwoju

Porównując oferty pracy musimy wziąć pod uwagę możliwości rozwoju, jakie zapewnia nam dane stanowisko. Warto jest wybrać taką pracę, która oferuje nam rozwój w dziedzinie, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani. Koniecznie upewnijmy się jakie mamy możliwości awansu i czy pracodawca organizuje szkolenia, które mogłyby nas zainteresować.

Dodatkowe udogodnienia

Czasami o wyborze konkretnego stanowiska pracy decydują dodatkowe udogodnienia. Być może ważne jest dla nas, żeby pracować blisko naszego miejsca zamieszkania. Dobra lokalizacja firmy może niekiedy być ważniejsza od wyższego wynagrodzenia. Dla części osób atrakcyjniejsza będzie oferta firmy, która posiada własne zakładowe przedszkole. Świadomość, że nasze dzieci są blisko nas i możemy w każdej chwili sprawdzić co się z nimi dzieje może być w danym momencie najważniejsza.

Część osób zdecyduje się na ofertę pracodawcy, który posiada w swojej firmie salę relaksu umożliwiającą drzemkę w ciągu dnia. Dla innej osoby najbardziej istotna będzie możliwość przychodzenia do pracy ze swoim psem.

Zanotujmy sobie nasze specjalne wymagania i sprawdźmy czy poszczególne firmy je spełniają.

Jeżeli mamy trudności z podjęciem decyzji – poprośmy o pomoc

W przypadku gdy po szczegółowej analizie nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji, skorzystajmy z pomocy kogoś bliskiego. Możliwość spojrzenia na oferty pracy okiem osoby z zewnątrz nierzadko sprawia, że wybór staje się dla nas oczywisty.

W momencie gdy zdecydujemy się na jedną z ofert pracy, koniecznie poinformujmy pozostałych rekruterów o naszej rezygnacji. Pamiętajmy, że wcale nie musimy zgadzać się na jakąś ofertę, gdy nie jesteśmy w pełni przekonani, że będzie ona dla nas odpowiednia. Gdy możemy pozwolić sobie na dłuższe poszukiwanie pracy, a wszystko wskazuje na to, że nie będziemy mieć problemów z jej znalezieniem – nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji, która będzie miała długofalowe konsekwencje.