Opiekun osób starszych – co trzeba wiedzieć o jego pracy?

Opiekun osób starszych to pracownik niezbędny w krajach, gdzie społeczeństwo się starzeje. Osoba taka pomaga osobie starszej w codziennym funkcjonowaniu. Pracę polegającą na opiece nad osobami starszymi podejmują przede wszystkim kobiety. Jak zostać opiekunem osób starszych? Jakie cechy charakteru powinien posiadać pracownik, który sprawdzi się w tym zawodzie? Jakie są codzienne obowiązki opiekuna osób starszych? Ile można zarobić na tym stanowisku?

Opiekun osób starszych – kto to taki?

Opiekunem osób starszych nazywamy pracownika pracującego z osobami w podeszłym wieku. Charakterystyczną cechą społeczeństwa starzejącego się jest przewaga osób starszych w stosunku do młodych, co powoduje trudności z opieką nad ludźmi, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem. Opiekunowie osób starszych są potrzebni tym bardziej, że rodziny wielopokoleniowe należą już do rzadkości. Dzieci nie mieszkają ze starzejącymi się rodzicami, często mają pracę i obowiązki, które nie pozwalają sprawować całodobowej opieki nad starszym człowiekiem. Część osób decyduje się na dom spokojnej starości, inni wybierają opiekuna osób starszych, który świadczy swoje usługi w domu klienta.

Jakie są obowiązki opiekuna osób starszych?

Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej jest uzależniony od stanu klienta. Jeżeli osoba starsza czuje się dobrze i jest sprawna, zazwyczaj wystarczy dotrzymanie towarzystwa i wsparcie emocjonalne. Konieczna może być również pomoc w regularnym przyjmowaniu przepisanych przez lekarza leków. Opiekunowie osób starszych mieszkający ze swoimi podopiecznymi mogą zajmować się sprzątaniem mieszkania, robieniem zakupów i przygotowywaniem posiłków, praniem i prasowaniem, a także wykonywaniem innych niezbędnych obowiązków domowych.

W przypadku klientów schorowanych, cierpiących na demencję konieczna może być pomoc w higienie osobistej (mycie, ubieranie się, czesanie), a także pomoc w poruszaniu się w obrębie domu.

Część pracodawców wymaga od opiekuna osób starszych posiadania prawa jazdy kategorii B, gdyż konieczne może być zawiezienie klienta do lekarza lub w inne miejsce.

Umowa opiekuna może obejmować załatwianie sprawunków na mieście (na przykład wizyty na poczcie lub w urzędach), opieka nad zwierzętami domowymi.

Zdarza się, że opiekun jest odpowiedzialny za większą ilość osób (na przykład opiekuje się małżeństwem w podeszłym wieku).

Jakie cechy trzeba posiadać, żeby opiekować się osobami w podeszłym wieku?

Opiekun osób starszych to wbrew pozorom zajęcie bardzo trudne, któremu nie każdy podoła. Osoba starająca się o to stanowisko musi odznaczać się empatią, komunikatywnością, wysoką kulturą osobistą. Musi być niezwykle cierpliwa w stosunku do swojego klienta, który często nie jest już w pełni sprawny umysłowo.

Bardzo ważne cechy to zaradność, odpowiedzialność, samodzielność. Opiekun musi być opanowany, stanowczy i odporny na stres. 

Pracownik sprawujący opiekę nad starszym klientem musi być również asertywny. Jeżeli dojdzie do wniosku, że pewne oczekiwania klienta (na przykład prośba o alkohol przy jednoczesnym przyjmowaniu leków) – musi powiedzieć nie.

Choć czasami jest to trudne, gdyż ludzie starsi mogą być drażniący, złośliwi i uparci opiekun powinien być serdeczny i pozytywnie nastawiony do klienta.

Idealny opiekun jest uczciwy w stosunku do klienta i jego rodziny.

Niezwykle istotne jest, żeby osoba podejmująca się pracy w opiece posiadała przynajmniej podstawową wiedzę o specyfice chorób wieku podeszłego.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Opiekun osób starszych nie musi mieć specjalistycznego wykształcenia, gdyż nie zajmuje się czynnościami typowo medycznymi (od tego jest lekarz i pielęgniarka). W zawodzie tym zdecydowanie ważniejsze są kompetencje miękkie i doświadczenie (liczy się nawet to, że opiekowaliśmy się członkiem swojej rodziny). Mamy jednak znacznie większe szanse na otrzymanie pracy, jeżeli zdecydujemy się na odbycie kursu lub szkolenia w zakresie opieki.

Polscy opiekunowie osób starszych zazwyczaj świadczą swoje usługi klientom zagranicznym. Jeżeli staramy się o pracę w Niemczech – wymogiem koniecznym będzie znajomość niemieckiego, opiekunka pracująca w Wielkiej Brytanii musi płynnie mówić po angielsku.

Na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy wykonujący ten zawód?

Zarobki opiekunów osób starszych w Polsce nie należą do wysokich. Statystyczny opiekun otrzymuje zazwyczaj najniższą krajową. Zdecydowanie wyższe pensje oferują pracodawcy zagraniczni (zwłaszcza z krajów zachodu).

Opiekun osób starszych gdzie szukać pracy?

Pracy dla opiekunów osób starszych możemy szukać w popularnych portalach ogłoszeniowych. Więcej ogłoszeń znajdziemy na specjalistycznych branżowych portalach. Warunkiem uzyskanie pracy jest przygotowanie CV i listu motywacyjnego, które zwrócą uwagę rekrutera. Warto jest opisać szczegółowo doświadczenie w opiece nawet jeżeli nie było ono związane z pracą. Osoby, które nigdy nie pracowały w opiece, ale opiekowały się starszym członkiem swojej rodziny, jak najbardziej powinny o tym wspomnieć.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox