Opiekun osób starszych – jakie są zalety i wady tego zawodu?

Opiekun osób starszych to bardzo ważny, ale i trudny zawód. Współcześnie wiele osób (zwłaszcza kobiet) zastanawia się nad jego wykonywaniem, gdyż w krajach zachodnich opiekunowie seniora mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Jednocześnie warto sobie zdawać sprawę, że praca ta posiada nie tylko zalety, ale też wiele wad. Koniecznie przeanalizujmy je przed podjęciem decyzji.

Opiekun seniora – jakie są zalety tej pracy?

Osoby zajmujące się zawodowo opieką nad osobami starszymi przyznają, że jednym z powodów, dla którego zdecydowały się na wybór takiej pracy jest potrzeba pomagania innym. Opiekun (nawet bardzo zmęczony) czuje, że jego praca jest ważna i ma sens. Nie zajmuje się zwiększaniem sprzedaży, a poprawą jakości ludzkiego życia.

W przypadku opieki nad seniorami za granicą dużą zaletą są atrakcyjne zarobki. Pracując w opiece można sporo odłożyć, zwłaszcza, że nie płaci się za zakwaterowanie i wyżywienie. Opiekun mieszka z klientem, dlatego nie musi martwić się o dojazdy, ani ponosić związanych z nimi kosztów.

Żeby podjąć pracę jako opiekun osób starszych nie potrzeba specjalistycznego wykształcenia, co sprawia, że zawód ten jest dostępny dla szerokiego grona osób. Często podejmują się go dojrzałe kobiety, które nie posiadają wykształcenia i doświadczenia zawodowego pozwalającego utrzymać się na rynku pracy. Opieka nad osobami starszymi jest dla nich jedną z niewielu możliwości zarobienia pieniędzy.

Zaletą pracy w opiece mogą być również relacje międzyludzkie. Często zdarza się, że trafiamy do klienta, który choć ma problemy z codziennym funkcjonowaniem nadal jest osobą otwartą i życzliwą. Jeżeli pracujemy za granicą i trafimy do klienta, który jest sprawny intelektualnie, możemy cieszyć się miłą rozmową, a dodatkowo szkolić swoją znajomość języków obcych.

Pracownicy opieki bardzo często zatrudniani są przez agencje, które w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów starają się udzielić im pomocy.

Jeśli zdecydujemy się wyjechać do pracy za granicę, agencja może opłacić nasz przejazd. Zazwyczaj nie jest to darmowe, gdyż jego koszt jest odprowadzany od wypłaty, jednak jest to rozwiązanie dla osób będących w trudnej sytuacji finansowej.

Praca w opiece – jakie są jej wady?

Niestety praca w opiece nie jest pozbawiona wad. Opiekun osoby starszej zazwyczaj mieszka ze swoim klientem, co wiąże się z brakiem prywatności. Nawet jeżeli mamy w umowie zapisane godziny wolne od pracy, możemy mieć problem w wytłumaczeniem starszemu człowiekowi z demencją, że potrzebujemy chwili spokoju i czasu dla siebie.

Praca opiekuna wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. W przypadku osób z chorobami neurodegeneracyjnymi konieczna jest niemal całodobowa kontrola. Starszy człowiek może nieświadomie odkręcić gaz, spaść ze schodów, wyjść z domu i się zgubić. Za wszystko to jest odpowiedzialny opiekun. Możemy chronić się przed takimi sytuacjami zastrzegając, że nie pracujemy z seniorami w bardzo ciężkim stanie. Problem w tym, że w podeszłym wieku stan człowieka może pogorszyć się z godziny na godzinę.

Problemem zgłaszanym przez opiekunów jest fakt, że agencje i rodzina seniora nie zawsze informują o jego stanie. Nierzadko w ogłoszeni można przeczytać, że osoba starsza potrzebuje jedynie drobnej pomocy, po czym okazuje się, że ma ciężką demencję i nie może samodzielnie się poruszać.

Wadą tej pracy może być niejasny zakres obowiązków. Opiekunowie (choć nie mają tego w umowie) mogą być poproszeni o dodatkowe prace w domu czy w ogrodzie. Prawdopodobnie nie odmówią, jednak nikt im za to nie zapłaci.

Jeżeli klient jest w złym stanie, dla osoby, która się nim opiekuje może to oznaczać konieczność zarywania nocy. Nieprzespane noce szybko odbiją się na naszym zdrowiu.

Praca opiekuna może być również wyczerpująca fizycznie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy konieczna jest pomoc przy poruszaniu się. Kiedy klient upadnie musimy pomóc mu się podnieść. Z wysiłkiem fizycznym mogą się wiązać również zabiegi higieniczne (takie jak na przykład kąpiel).

Opiekunowie osób starszych mogą trafić na naprawdę fantastycznych klientów. Niestety nie liczmy na to, że z każdym będzie się nam dobrze współpracowało. Osoby w podeszłym wieku są często schorowane, rozdrażnione, zrozpaczone swoją sytuacją. Może się zdarzyć, że klient będzie starał się odreagować stres na osobie, która się nim opiekuje. Problemy mogą pojawić się także w trakcie współpracy z rodziną klienta.

Część opiekunów osób starszych przyznaje, że nie jest w stanie pracować w ten sposób przez dłuższy czas, gdyż praca jest mocno obciążająca. W praktyce wygląda to tak, że wracają ze zlecenia i przez dłuższy czas nie podejmują żadnej pracy, gdyż muszą odpocząć i odreagować stres. W rezultacie wydają zarobione pieniądze i niczego nie odkładają.

Wadą pracy w opiece za granicą jest samotność i tęsknota za rodziną. Opiekun przebywa z zupełnie obcą mu osobą, a jego najbliżsi się setki kilometrów dalej. Właśnie z powodu tęsknoty wiele osób nie jest w stanie pracować w opiece przez dłuższy czas.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox