Opiekun zwierząt domowych – charakterystyka zawodu, zarobki

Opiekun zwierząt domowych to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Właściciele zwierząt niechętnie zostawiają swoich podopiecznych samych w domu, chcą zapewnić im odpowiednią opiekę. Tu z pomocą przychodzi opiekun, który zajmuje się zwierzakiem pod nieobecność właściciela. Co warto wiedzieć o pracy opiekuna zwierząt domowych?

Opiekun zwierząt domowych – podstawowe informacje

Opiekun zwierząt domowych to pracownik, który sprawuje kompleksową opiekę nad psami, kotami, a także innymi zwierzętami domowymi. Zazwyczaj spędza on czas ze zwierzakiem pod nieobecność właściciela, choć zdarza się również, że sprawuje opiekę podczas wizyt u weterynarza lub w gabinetach groomerskich. Opiekunowie zwierząt domowych znajdują zatrudnienie w fundacjach, schroniskach, a także hotelach i pensjonatach dla zwierząt. W zależności od umiejętności, kwalifikacji i wiedzy specjalista ten może zajmować się jednym lub kilkoma gatunkami zwierząt. Jego szczegółowe obowiązki polegają między innymi na: wyprowadzaniu zwierząt na spacery (gdy właściciel jest chory, zapracowany lub przebywa na kwarantannie), prawidłowej socjalizacji zwierząt, karmieniu (żywienie musi być dostosowane do potrzeb zwierzęcia i skonsultowane z właścicielem) i zapewnieniu stałego dostępu do wody, zabawie, która jest dostosowana do potrzeb i możliwości zwierząt. Opiekun zwierząt domowych może zajmować się pozytywnym szkoleniem, usuwaniem nieczystości, monitorowaniem stanu zdrowia zwierzęcia (powinien on rozpoznawać symptomy rozpoczynającego się stanu chorobowego). Opiekun podczas swojej pracy ponosi odpowiedzialność za zdrowie zwierzęcia, a także ewentualne szkody wyrządzone przez podopiecznego.

Jak zostać opiekunem zwierząt domowych?

Osoba, która chce wykonywać zawód opiekuna zwierząt domowych nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia. Niektórzy pracodawcy preferują jednak kandydatów posiadających wykształcenie średnie i mających na swoim koncie kursy związane z opieką nad zwierzętami. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby z wykształceniem wyższym związanym z opieką nad zwierzętami (może być to behawiorystyka zwierząt, zootechnika).

Dużym atutem kandydatów jest szkolenie z udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. Część pracodawców wymaga także znajomości języków obcych.

Zawód opiekuna zwierząt domowych nie daje możliwości awansu, jednak osoby go wykonujące mogą zdecydować się na dalsze kształcenie, które pozwoli na pracę jako treser psów, zoopsycholog lub fryzjer zwierzęcy.

Opiekun zwierząt domowych – wymagania stawiane kandydatom

Od kandydata na opiekuna zwierząt domowych wymaga się przede wszystkim miłości do zwierząt i umiejętności opieki nad nimi. Kandydat musi być osobą odpowiedzialną, cierpliwą, zrównoważoną emocjonalnie, odporną na stres, potrafiącą podejmować trafne decyzje pod wpływem stresu. Należy pamiętać, że choć opiekun większą część czasu spędza ze zwierzętami, musi również nawiązać pozytywne relacje z właścicielami swoich podopiecznych. Z tego względu musi posiadać wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne i kulturę osobistą.

Opiekun zwierząt domowych – środowisko pracy

Opiekunowie zwierząt domowych pracują w domach prywatnych, hotelach, pensjonatach i schroniskach dla zwierząt. Ich praca odbywa się zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze (na przykład gdy wychodzą z psem na spacer). Praca nie odbywa się w stałych godzinach i zależy od ustaleń ze zleceniodawcą. Niektórzy klienci potrzebują usług opiekuna dla zwierząt, przez godzinę, inni przez cały dzień, jeszcze inni chcą, żeby opiekun został z ich pupilem na noc. Praca może odbywać się w dni powszednie, ale również w weekendy i święta.

Rosnąca świadomość społeczna dotycząca opieki nad zwierzętami sprawia, że zapotrzebowanie na profesjonalnych opiekunów zwierząt w przyszłości będzie coraz większe.

Ile zarabia opiekun zwierząt domowych?

Zarobki opiekunów zwierząt domowych są bardzo zróżnicowane. Zależą między innymi od doświadczenia i kwalifikacji, miejsca i formy pracy, długości czasu pracy, konkurencji na lokalnym rynku (im jest ona większa, tym stawki są niższe). Wpływ na wynagrodzenie ma również gatunek i wielkość zwierzęcia, a także stan jego zdrowia (opieka nad zwierzęciem dużym i zwierzęciem chorym kosztuje więcej). Większość opiekunów zwierząt domowych pracuje w oparciu o stawkę godzinową (może ona wynosić około 50 złotych).

Opiekun zwierząt domowych – jak dostać pracę?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze opiekuna zwierząt domowych mogą poszukać ogłoszeń w internecie. Oferty pracy można znaleźć w portalach pracy, a także w mediach społecznościowych. Dobrym rozwiązaniem jest również zamieszczenie swojego własnego ogłoszenia. Współcześnie powstają specjalne serwisy dla opiekunów zwierząt domowych – zdecydowanie warto jest się w nich zarejestrować. Opiekun podaje informacje o swoim doświadczeniu, preferencjach, obszarze, w którym świadczy usługi. Natomiast osoby korzystające z jego usług po zakończeniu współpracy wystawiają komentarze.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox