Osteopata – kim jest, czym się zajmuje, jak zostać osteopatą

Osteopata to specjalista, który zajmuje się leczeniem manualnym osób, u których wykryto dysfunkcję somatyczną. Jaki jest szczegółowy zakres obowiązków osteopaty? Jakie wykształcenie jest niezbędne do wykonywania tego zawodu? Jakie cechy powinien posiadać kandydat na osteopatę? Na jakie zarobki mogą liczyć przedstawiciele tego zawodu?

Osteopata – podstawowe informacje

Osteopata (znany także jako terapeuta manualny) to specjalista posiadający wykształcenie, wiedzę i doświadczenie do przeprowadzania terapii manualnej u pacjentów, u których zdiagnozowano dysfunkcje somatyczne. Specjalista ten dzięki wykorzystaniu badania manualnego jest w stanie określić stan funkcjonalny wszystkich układów, narządów i tkanek ludzkiego organizmu. Jego leczenie polega na wykorzystaniu zmysłu dotyku. Do szczegółowych obowiązków osteopaty możemy zaliczyć prowadzenie badania osteopatycznego, prowadzenie leczenia osteopatycznego (w przypadku wykrycia dysfunkcji), prowadzenie dokumentacji dotychczasowego przebiegu leczenia, konsultacje z innymi członkami zespołu medycznego opiekującego się danym pacjentem. Specjalista ten zaleca konkretne zabiegi osteopatyczne w zależności od jednostki chorobowej i długości okresu chorobowego, uczy pacjentów prawidłowego wykonywania wybranych zaleceń osteopatycznych. Ważnym zadaniem osteopaty jest zlecenie odpowiednich badań obrazowych, a także innych badań, które mogą ułatwić postawienie diagnozy, sporządzanie opinii o stanie funkcjonalnym pacjenta. Jeżeli osteopata uzna, że przy pomocy terapii manualnej nie jest w stanie pomóc danemu pacjentowi, kieruje taką osobę do odpowiedniego lekarza.

Jak zostać osteopatą?

Zawód osteopaty może wykonywać osoba posiadająca wykształcenie medyczne (fizjoterapeuta lub lekarz), która ukończyła dodatkowe kursy osteopatyczne (co najmniej 2000 godzin szkoleń zawodowych, czas kursu – minimum 4 lata), a następnie zdała egzamin teoretyczny i praktyczny.

Inną możliwością jest zdobycie wykształcenia akademickiego z zakresu osteopatii – licencjat osteopatii lub magister osteopatii.

Osteopatami mogą być także lekarze i fizjoterapeuci, którzy ukończyli kierunkowe studia podyplomowe.

Niektórzy pracodawcy wymagają od osteopatów znajomości języków obcych (co najmniej języka angielskiego na poziomie zaawansowanym), a także prawa jazdy kategorii B (jest ono ważne, kiedy pracownik dojeżdża do swoich pacjentów).

Osteopata – środowisko pracy

Praca osteopaty odbywa się w pomieszczeniach (zwykle w gabinetach). Część pracowników dojeżdża do pacjentów i wykonuje zabiegi w warunkach domowych. Praca osteopatów odbywa się najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach dziennych. Osteopaci, którzy zdecydowali się a prowadzenie własnej firmy mogą pracować również w weekendy.

Jakich cech oczekuje się od kandydatów na osteopatów?

Od kandydatów na osteopatów wymaga się dobrego zdrowia i kondycji fizycznej. Ważny jest sprawny układ mięśniowo-szkieletowy, układ krążenia, układ oddechowy i nerwowy. Kandydat musi mieć również sprawny zmysł dotyku, wzrok i słuch, bardzo dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Niezwykle ważne na tym stanowisku są wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne, kultura osobista, odporność na stres (stresowe sytuacje zdarzają się często, kiedy pracujemy z ludźmi), cierpliwość, nastawienie na rozwiązywanie problemów, pozytywne nastawienie do ludzi, empatia.

Osteopata – wynagrodzenie

Zarobki początkujących osteopatów oscylują wokół średniej krajowej. Najlepsi, doświadczeni specjaliści zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych. Należy podkreślić, że wynagrodzenie osteopaty jest uzależnione od wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego, popularności wśród pacjentów, miejsca zatrudnienia, regiony kraju, w którym świadczy o swoje usługi. Specjaliści zatrudnieni na podstawie umowy o pracę często mogą liczyć na atrakcyjne benefity pozapłacowe.

Osteopaci zatrudnieni w krajach zachodnich – na przykład w Niemczech, we Francji, w Holandii czy Wielkiej Brytanii mogą liczyć na zarobki kilkukrotnie wyższe niż pracownicy w Polsce.

Osteopata – jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy?

Osoby posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu osteopaty mogą szukać pracy w poradniach, przychodniach, ośrodkach zdrowia, gabinetach osteopatycznych, rehabilitacyjnych, fizjoterapeutycznych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, hospicjach stacjonarnych, szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, sanatoriach.

Żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dobrze płatnej pracy należy napisać profesjonalne CV, a także list motywacyjny. Specjaliści zajmujący się rekrutacją radzą poświęcić czas na przygotowanie unikalnych dokumentów, dzięki którym wyróżnimy się spośród konkurenci. Pamiętajmy, że napisanie CV pod konkretną ofertę pracy ułatwia nam przedstawienie swojej osoby jako idealnego kandydata na stanowisko, o które się ubiegamy.  Warto jest również wysyłać swoje dokumenty do interesujących nas firm i instytucji – nie zrażajmy się tym, że w danym momencie nie prowadzą one rekrutacji.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox