Pandemia a rozmowa kwalifikacyjna – czego możemy się spodziewać?

Pandemia ma wpływ na nas wszystkich. Na części osób odbiła się bardzo mocno zmuszając ich do szukania nowej pracy. Sytuacja ta wpłynęła również na sposób prowadzenia rozmów rekrutacyjnych. Kandydaci starający się o pracę mogą spodziewać się pytań związanych z pandemią. Jakie to pytania i jak najlepiej na nie odpowiadać?

Pandemia a rynek pracy

Pandemia mocno odbiła się na polskim rynku pracy. Część branż zbankrutowało, co zmusiło pracowników do szukania nowego miejsca zatrudnienia. Osoby, które nadal wykonują prace stacjonarne muszą każdego dnia liczyć się z wieloma wymogami sanitarnymi. Funkcjonowanie w okresie pandemii znacznie różni się od naszego dawnego życia.

Charakterystyczne dla pandemii jest również to, że skłoniła ona wielu pracowników do przejścia na pracę zdalną. Współcześnie zdalnie pracuje tak duża liczba osób jak nigdy dotąd. Jednocześnie praca zdalna wiąże się z wieloma realnymi problemami.

Epidemia miała wpływ również na rozmowy kwalifikacyjne. Wiele firm chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także kandydatom wprowadziło rozmowy kwalifikacyjne online (a także rozmowy kwalifikacyjne przez telefon), które jeszcze nigdy nie cieszyły się tak wielką popularnością.

W repertuarze specjalistów od rekrutacji pojawiły się nowe pytania. Pytając kandydatów o pandemię można dowiedzieć się między innymi tego jak osoby te radzą sobie w kryzysowych sytuacjach.

Wpływ pandemii na pracowników

Sytuacja epidemiczna ma bardzo duży wpływ na jakość naszej pracy. Dzięki niej możemy się wiele o sobie dowiedzieć. Przekonujemy się między innymi o tym, czy jesteśmy tak bardzo elastyczni i otwarci na zmiany jak się nam wydawało. Pandemia sprawia, że jesteśmy zmuszeni do uczenia się obsługi nowych mediów.

Z punktu widzenia rekrutera umiejętność adaptacji do nowej sytuacji jest niezwykle ważną cechą każdego pracownika. Rekruterzy są również bardziej niż kiedyś zainteresowani naszą zdolnością do empatii, gdyż pracownik w dobie kryzysu powinien dbać o zdrowie i samopoczucie nie tylko swoje, ale również współpracowników i klientów. Współcześnie wiele rozmów rekrutacyjnych jest nakierowanych na to, żeby sprawdzić jak odnajdujemy się w nowej sytuacji, a także czy bierzemy odpowiedzialność za siebie i ludzi znajdujących się w naszym otoczeniu.

Pytania, które współcześnie coraz częściej słyszymy podczas rozmów kwalifikacyjnych

Współcześnie jednym z pierwszych pytań, które słyszą osoby starające się o pracę jest pytanie o samopoczucie. Zadając takie pytanie rekruter chce się dowiedzieć jak radzimy sobie w nowej sytuacji, jakie emocje budzą w nas obecne na każdym kroku ograniczenia. Na takie pytanie możemy odpowiedzieć zgodnie z prawdą – że obecna sytuacja wywołuje w nasz zaniepokojenie i nie możemy się już doczekać aż wszystko wróci do normalności. Warto jest jednak pokazać się jako osoba odpowiedzialna, która przestrzega narzuconych ograniczeń, troszczy się zarówno o siebie, jak i o innych ludzi.

Zdecydowanie warto pokazać rekruterowi, że pomimo trudnej sytuacji staramy się żyć w miarę normalnie, a także rozwijać zawodowo, czego dowodem jest nasze uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej.

Osoba prowadząca rekrutację może nas zapytać czy, a także jak obecna sytuacja wpłynęła na nasze myślenie o karierze zawodowej. W przypadku większości osób pandemia rzeczywiście ma duży wpływ na sposób myślenia o życiu zawodowym. Odpowiadając na to pytanie warto podkreślić w jaki sposób udało się nam wykorzystać czas przymusowego przebywania w domu. Możemy opowiedzieć o kursach i szkoleniach online, które odbyliśmy w ostatnim czasie, być może zdecydowaliśmy się na naukę nowego języka obcego, czy też zaczęliśmy uprawiać sport. Na rekruterach najlepsze wrażenie robią kandydaci, którzy wykorzystują trudny czas maksymalnie konstruktywnie.

Jednym z bardziej popularnych pytań jest pytanie o nasze doświadczenia z pracą zdalną. Nowa sytuacja sprawiła, że wielu pracowników stacjonarnych zostało zmuszonych do pracy zdalnej, jednak nie wszyscy dobrze sobie z nią radzą. Warto szczerze odpowiedzieć jak radzimy sobie z pracą zdalną. Jeżeli naszym zdaniem jest to rozwiązanie jedynie na chwilę, koniecznie wspomnijmy o tym osobie prowadzącej rekrutację. 

Rekruter może nas zapytać w jaki sposób organizujemy sobie czas podczas pracy w domu. Warto jest pokazać, że dobrze radzimy sobie z organizacją czasu pracy i udaje się nam zachować work-life balance.

Osoba prowadząca rekrutację może nas zapytań, czy nauczyliśmy się o sobie czegoś podczas pandemii. Warto dobrze zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie. Nie mówmy, że nie nauczyliśmy się niczego, gdyż dla rekrutera będzie to sygnał, że jesteśmy osobami, które nie są zdolne do autorefleksji. Nie zawsze warto szczerze odpowiadać na to pytanie. Jeżeli zauważyliśmy, że kompletnie nie radzimy sobie z organizacją czasu gdy pracujemy w domu, bardzo nerwowo reagujemy na wszelkie ograniczenia, czy też trudno jest nam wytrzymać pod jednym dachem z najbliższą rodziną – lepiej zachowajmy to dla siebie. Specjalista od rekrutacji będzie usatysfakcjonowany, gdy usłyszy, że jesteśmy w stanie wygospodarować więcej czasu na naukę, czy też znacznie lepiej niż przypuszczaliśmy radzimy sobie w sytuacjach stresowych.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox