Piekarz – charakterystyka zawodu, obowiązki, zarobki, wymagania

Piekarz to pracownik zajmujący się wypiekiem pieczywa (ale także różnego rodzaju ciast czy rogali). Praca ta nie należy do najłatwiejszych, szczególnie, że wielu piekarzy wykonuje swoje obowiązki nocą. Jakie są szczegółowe zadania piekarza? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie? Ile zarabiają piekarze?

Piekarz – obowiązki pracownika

Osoba zatrudniona na stanowisku piekarza zajmuje się wypiekiem różnorodnego pieczywa. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie mieszanek do wypieków, a następnie upieczenie ciast, chleba, bułek, rogali i innych produktów zgodnie z recepturą. Piekarze w swojej pracy korzystają z różnego rodzaju pieców, maszyn, aparatury kontrolno-pomiarowej. Ważnym elementem pracy piekarza jest ocena organoleptyczna surowca w dowolnym etapie wypieku. Piekarz powinien potrafić zmodyfikować procesy technologiczne w taki sposób, żeby otrzymać wypiek charakteryzujący się określonymi cechami.

Dodatkowym (ale nie mniej ważnym) zadaniem piekarza jest utrzymywanie w czystości wszystkich urządzeń wykorzystywanych do wypieków, a także pomieszczeń, w których odbywa się praca. W zależności od wielkości firmy piekarz może pracować samodzielnie lub też z pomocnikiem.

Trudna praca piekarza

Zawód piekarza nie należy do łatwych osoba zatrudniona na tym stanowisku pracuje nocami, w weekendy, w dni świąteczne, co może mieć negatywny wpływ na życie osobiste pracownika. Dodatkowym problemem są warunki pracy. Piekarz codziennie narażony jest na zmiany temperatur, gdyż w pomieszczeniach, gdzie odbywa się produkcja panuje zazwyczaj bardzo wysoka temperatura, natomiast magazyny są zazwyczaj nieogrzewane. Problemem jest również ryzyko zapylenia pyłami mącznymi i duża wilgotność powietrza.

Przeciwwskazaniem do podjęcia pracy piekarza są zaburzenia sprawności kończyn górnych i dolnych, dysfunkcje narządu wzroku (piekarz musi rozróżniać wszystkie barwy). Inne przeciwwskazania to alergie, choroby pasożytnicze i choroby zakaźne.

Jak zostać piekarzem?

Najprostszą drogą do rozpoczęcia pracy w zawodzie piekarza jest ukończenie szkoły branżowej, która trwa zazwyczaj 3 lata. Osoby, które nie mają tyle czasu mogą zdecydować się na kwalifikacyjny kurs branżowy, który zakończony jest egzaminem zorganizowanym przez Okręgową Komisję Kwalifikacyjną.

W programie szkoleń zawodowych znajdziemy takie przedmioty jak: BHP w przemyśle spożywczym, maszyny i urządzenia wykorzystywane przez piekarzy, podstawy technologii spożywczej, charakterystyka wyrobów piekarskich i pieczywa, produkcja wyrobów piekarskich, magazynowanie surowców piekarskich, magazynowanie surowców gotowych, ciastownia, magazyn podręczny surowców piekarskich, rozrostownia i piecownia.

Zawód piekarza wymaga dobrej sprawności fizycznej i manualnej, dlatego piekarzami są głównie mężczyźni (nawet 80 procent wszystkich pracowników). Niezbędny do wykonywania tego zawodu jest również doskonały węch i smak (dzięki nim piekarz może szybko wykryć wadliwe produkty).

Czy warto zostać piekarzem?

Praca piekarza ma swoje plusy i minusy. Są osoby, które nie sprawdzą się w tym zawodzie, są też takie, które nie będą chciały pracować gdzie indziej. Praca piekarza wydaje się odpowiednia dla ludzi, którzy lubią ciszę i spokój. A także dla tych, którzy są aktywni w godzinach nocnych i nad ranem. Zawód piekarza należy do najstarszych profesji i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości miał przestać istnieć. Jest więc dobrym wyborem dla pracowników, którym zależy na stabilizacji.

Na jakie zarobki mogą liczyć piekarze?

Zarobki piekarzy są zróżnicowane. Wysokość wynagrodzenia zależy między innymi od tego, czy jesteśmy zatrudnieni na etacie, czy też prowadzimy własną działalność gospodarczą (osoby posiadające własną działalność gospodarczą osiągają wyższe zarobki, jednak muszą na starcie zainwestować w swoją firmę co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych). Na wyższe zarobki mogą liczyć piekarze pracujący w większych miastach.

Część piekarni oczekuje od piekarzy wyższych kwalifikacji – jeżeli je posiadamy, zazwyczaj możemy spodziewać się lepszego wynagrodzenia (niektórzy piekarze mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające średnią krajową.

Jak w przypadku wszystkich zawodów, również i w zawodzie piekarza zarobki są wyższe w krajach takich jak Niemcy czy Norwegia. Piekarze, którzy zdecydowali się na emigrację mogą liczyć na wynagrodzenie zapewniający wysoki poziom życia.

Jak dostać pracę w zawodzie piekarza?

Pracy w zawodzie piekarza możemy szukać na wiele sposobów. Jednym z najprostszych jest odpowiadania na oferty pracy umieszczone w popularnych serwisach ogłoszeniowych (jednocześnie pamiętajmy, że w ten sposób odpowiadamy na najbardziej oblegane oferty). Innym rozwiązaniem jest wysyłanie swojego CV i listu motywacyjnego do miejsc, w których chcielibyśmy pracować. Pamiętajmy, że dobre CV w zawodzie piekarza powinno zawierać podsumowanie zawodowe i być dostosowane do konkretnego stanowiska (nie wysyłajmy jednego dokumentu wszystkim pracodawcom).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox