Powrót na studia w dojrzałym wieku – czy to dobry pomysł?

Wielu z nas nie jest zadowolonych z kierunku studiów, który wybrało. Są osoby, które uczęszczały na studia, jednak ich nie ukończyły. Czy powrót na studia w dojrzałym wieku to dobry pomysł? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Powrót na studia – jakie mamy szanse powodzenia?

To, czy powrót na studia okaże się sukcesem zależy od wielu czynników. Ważna jest przede wszystkim nasza sytuacja rodzinna i zawodowa, a także to jaki na jaki kierunek się zdecydowaliśmy. Zdaniem części osób powrót na studia nie jest rozsądny, gdyż programy nauczania wielu uczelni nie są dostosowane do potrzeb rynku pracy. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę, że sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać.

Duże szanse powodzenia mamy w momencie, gdy studia, którymi jesteśmy zainteresowani są związane z naszą branżą (a jeszcze lepiej – gdy pracodawca oferuje nam sfinansowanie nauki).

Zalety pójścia na studia w dojrzałym wieku

W Polsce studiowanie w dojrzałym wieku nie cieszy się jeszcze wielką popularnością. Studentami uczelni wyższych są przede wszystkim osoby młode, które dopiero ukończyły szkołę średnią. Należy jednak zwrócić uwagę, że sytuacja w krajach zachodnich wygląda zupełnie inaczej. Osoba studiująca powyżej trzydziestego roku życia (a nawet znacznie starsza) nie jest tam żadnym fenomenem (w Stanach Zjednoczonych osoby dojrzałe stanowią nawet 40% studentów).

Pójście na studia w dojrzałym wieku to dobry pomysł, gdyż osoby starsze często dokładnie wiedzą czego chcą (czego nie można powiedzieć o wielu ludziach, którzy dopiero ukończyli liceum). Dodatkowo doskonale znają swoje mocne i słabe strony, wiedzą ile czasu muszą przeznaczyć na naukę. Osoba dojrzała, która idzie na wymarzone studia, prawdopodobnie wyniesie z nich więcej wiedzy i umiejętności niż pozostali studenci.

Idąc na studia w dojrzałym wieku uzupełniamy swoje kompetencje zawodowe, co z dużym prawdopodobieństwem będzie wiązało się z wyższymi zarobkami. Wielką zaletą dla osób dojrzałych jest fakt, że dzięki doświadczeniu zawodowemu mogą one zostać zwolnione z niektórych kursów, co skróci czas nauki.

Powrót na studia w dojrzałym wieku może być jedynym rozwiązaniem, gdy zależy nam na zmianie zawodu (w przypadku niektórych zawodów szkolenia i kursy nie wystarczą; żeby je wykonywać potrzebny jest dyplom uczelni wyższej). Warto zwrócić uwagę na fakt, że błyskawiczny rozwój nowych technologii sprawia, że niektóre zawody przestają istnieć – osoby je wykonywały, żeby utrzymać się na rynku pracy muszą zdobyć nowe kompetencje zawodowe.

Zdarza się, że niektóre firmy wymagają od swoich pracowników ukończenia studiów – jest to warunek utrzymania się na stanowisku. Jeżeli zależy nam na pracy jaką wykonujemy powrót na studia może być jedynym rozwiązaniem.

Uzyskanie dyplomu uczelni wyższej może przyspieszyć nasz awans, a także umożliwić dalszy rozwój zawodowy (pamiętajmy jednak, że dzieje się tak jedynie w przypadku niektórych branż).

Jakie są wady powrotu na studia w dojrzałym wieku?

Powrót na studia, gdy jesteśmy już osobami dojrzałymi nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dojrzali ludzie muszą sami się utrzymywać (a często mają również na utrzymaniu swoje rodziny), studia zaoczne i wieczorowe są płatne, przez co mogą znacznie ograniczyć nasz domowy budżet. Nierzadko musimy zainwestować także w dojazdy (gdy siedziba uczelni mieści się w innym mieście). Wydatki na studia to nie tylko pieniądze. Musimy zdawać sobie sprawę, że będą one pochłaniały dużą część naszego czasu (czas zajmują dojazdy, przebywanie na zajęciach, a także nauka). Część osób nie będzie w stanie zapłacić za swoje studia, co skłoni je do zaciągnięcia kredytu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kredyt będziemy musieli spłacać nawet wówczas, gdy nasze studia okażą się niewypałem.

Powrót na studia, gdy mamy wiele zobowiązań to ryzyko, gdyż nigdy nie możemy mieć pewności, że nauka przyniesie nam korzyści.

Inwestycja czasu i pieniędzy w studia może niekiedy doprowadzić do konfliktów rodzinnych. Być może nie praca i studia sprawią, że nie będziemy w stanie poświęcać wystarczającej ilości czasu naszym dzieciom. Jest to duży problem w przypadku, gdy nasze dzieci są jeszcze bardzo małe lub jest ich dużo. Nadmierne obciążenie obowiązkami domowymi naszego partnera też może być niemile widziane, zwłaszcza, gdy bliska nam osoba także ma swoje plany.

Powrót na studia w dojrzałym wieku nie ma większego sensu, gdy naszą motywacją jest nie pasja i chęć doskonalenia się, ale zwykła nuda. Nie jest dobrym pomysłem podejmowanie tak ważnej decyzji tylko dlatego, że nasze otoczenie (na przykład bliska rodzina) uważa, że powinniśmy zrobić dyplom (nawet jeżeli niczego on w naszym życiu nie zmieni). Nie warto iść na studia tylko dlatego, że obawiamy się o naszą przyszłość (źle wybrane studia nie przyczynią się do poprawy naszych perspektyw).

Decyzji o pójściu na studia nie powinno się podejmować spontanicznie. Musi być ona poprzedzona dokładną analizą. Jeżeli mamy rodzinę, warto jest tę sprawę przedyskutować także z najbliższymi nam osobami. Nasza edukacja będzie bowiem sporym obciążeniem również dla nich.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox