Praca na produkcji — czego spodziewać się na rozmowie?

Praca na produkcji lub w magazynach – niezależnie od tego, czy jest wyborem tymczasowym, czy stałą ścieżką kariery – jest rozważana przez coraz większą grupę osób. Jeśli jesteś jednym lub jedną z nich, a w odpowiedzi na przesłaną aplikację otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do wybranej firmy – gratulacje! Kolejnym etapem jest przygotowanie się do niej w taki sposób, by zapewnić sobie jak największą szansę na otrzymanie nowej posady.

Istnieje kilka dobrych praktyk, które już na starcie sprawiają, że lepiej zaprezentujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto się z nimi zapoznać i zastosować, by to wydarzenie było po pierwsze
– skutecznym sposobem pozyskania pracy na produkcji, po drugie – jak najmniej stresujące.

Przypomnij sobie warunki w ofercie pracy oraz najważniejsze punkty swojego CV

Większość firm produkcyjnych mieści się w największych miastach w Polsce. Oznacza to, że musimy poświęcić trochę czasu na selekcję zakładów, a następnie na wysyłanie swojego CV. Zdobycie np. pracy w Poznaniu wymaga zazwyczaj złożenia kilkunastu aplikacji. Niezwykle ważne jest więc to, by przypomnieć siebie, jakie dokładnie zapisy zawarte były w ofercie pracodawcy, który zaprosił nas na rozmowę. Należy zwrócić uwagę na wymagania, które były w nim uwzględnione. A to wszystko po to, aby możliwie najlepiej zaprezentować swoje mocne strony. Warto poświęcić również czas na dokładną analizę swojego CV i zastanowić się, które z posiadanych przez Ciebie kompetencji sprawiają, że będziesz atrakcyjnym pracownikiem. Dobrze jest do nich nawiązać podczas rozmowy – to sprawi, że w oczach rekrutera będziesz bardziej wiarygodny i warty zatrudnienia. Przygotowując się do spotkania, sprawdź również, na jakie benefity możesz liczyć – na etapie rozmowy kwalifikacyjnej warto dopytać o warunki, na jakich możesz z nich korzystać oraz (jeśli taka informacja jest dostępna) jakie widełki płacowe przewiduje pracodawca.

Dowiedz się więcej o (Twoim przyszłym) pracodawcy

Oprócz informacji zawartej w samej ofercie pracy, należy dowiedzieć się nieco więcej o samym pracodawcy. Warto np. poznać profil jego działalności. Podczas rozmowy rekruter może bowiem zadać pytanie, które będzie dotyczyło zakresu pracy przedsiębiorstwa. Na rozmowie rekrutacyjnej np. w Bridgestone w Poznaniu możesz otrzymać pytanie o to, jakie produkty zjeżdżają z linii produkcyjnej. Nieznajomość tego obszaru spowoduje, że sprawisz wrażenie niezaangażowanego w proces rekrutacji lub niezainteresowanego ofertą, dlatego przed wizytą warto zajrzeć na stronę internetową tej fabryki opon.

Przygotuj odpowiedzi na standardowe pytania rekruterów

Podczas standardowej rozmowy o pracę zazwyczaj pada kilka pytań, na które warto przygotować sobie wcześniej odpowiedzi. Wśród nich na pewno pojawią się te związane z Twoimi oczekiwaniami płacowymi, o Twoje kompetencje, które sprawią, że będziesz wartościowym pracownikiem, o dotychczasowe osiągnięcia i cele zawodowe, a także – mocne i słabe strony. Zastanów się, w jaki sposób na nie odpowiedzieć, będąc szczerym (prawdomówność jest konieczna podczas rozmowy o pracę), ale również prezentując się w jak najlepszym świetle.

Przygotuj swoje pytania

Zastanów się również nad tym, jakie informacje chciałbyś uzyskać od rekrutera. Nie bój się zadawać pytań! Mogą one dotyczyć np. tego jak wygląda standardowy dzień na danym stanowisku, jakie obowiązki będziesz mieć, jak mierzona będzie Twoja efektywność, jaką ścieżkę rozwoju przewiduje się dla stanowiska, na które aplikujesz, czy ile osób liczy zespół, w którym będziesz pracować. Możesz też poprosić o przestawienie najważniejszych celów i wartości danego przedsiębiorstwa. Dopytanie o te rzeczy pokaże, że jesteś żywo zainteresowany pracą, a to zbuduje dobre wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę o pracę.

Zadbaj o swój wizerunek i zaplanuj jak dotrzesz na miejsce rozmowy

W wyznaczonym dniu rozmowy warto zadbać o swój wizerunek – rekruter będzie również oceniał Cię po wyglądzie. Należy więc wcześniej przygotować sobie odpowiednie ubrania. W większości przypadków, również w przypadku pracy na produkcji, podczas rozmowy kwalifikacyjnej obowiązuje strój elegancki. Sprawi on także, że poczujesz się pewny siebie!

Ważne jest, by nie spóźnić się i być na miejscu chwilę przed wyznaczoną godziną spotkania – najlepiej około 10 minut. Sprawdź zatem wcześniej, jak możesz dotrzeć do pracodawcy – czy komunikacją miejską, czy samochodem oraz, czy na trasie nie ma przewidzianych opóźnień lub korków.

Przećwicz i nie stresuj się

Jeśli wizja rozmowy jest dla Ciebie stresująca, warto przećwiczyć ją z bliską osobą. To pozwoli Ci oswoić się sytuacją, określić jakie najważniejsze kwestie chcesz poruszyć oraz „sprawdzić się w boju”. Wcześniejsze dobre przygotowanie, jak również uzyskanie pewności siebie, pozwolą opanować zdenerwowanie – co na pewno zaprocentuje!

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox