Praca na statku nie tylko dla marynarza – co warto wiedzieć o pracy na morzu?

Praca na morzu wielu osobom wydaje się bardzo ekscytująca. Należy podkreślić, że na morzu mogą pracować nie tylko marynarze. Czym charakteryzuje się praca na morzu? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zdobyć zatrudnienie na statku wycieczkowym?

Szkoły, które przygotowują do pracy na morzu

W Polsce funkcjonują szkoły wyższe, które przygotowują do pracy na morzu. Można w nich zdobyć uprawnienia do pracy w charakterze nawigatora, marynarza, mechanika, motorzysty, oficera wachtowego. Miejsca takie prowadzą różnego rodzaju kursy doszkalające dla personelu pomocniczego (na przykład kelnera, kucharza lub barmana pokładowego).

Marynarz – jak rozpocząć swoją pierwszą pracę?

Jeżeli marzymy o pracy w zawodzie marynarza, jednak nie możemy pozwolić sobie na czasochłonne studia – istnieje taka możliwość. W wielu wypadkach wystarczy posiadanie książeczki żeglarskiej, czyli dokumentu, który jest swojego rodzaju paszportem umożliwiającym przekraczanie granic innych niż morskie (możliwe jest posiadanie książeczek żeglarskich wielu państw).

Dodatkowymi wymaganiami stawianymi kandydatom na marynarzy jest ukończenie kursów takich jak szkolenie z indywidualnych technik ratunkowych, kurs pożarowy, kurs bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej, szkolenie z elementarnej pomocy medycznej. Wskazane są także kursy ratownika morskiego i szkolenie na zbiornikowce.

Jeżeli chodzi o zarobki marynarzy – są one bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego jaką dokładnie pełnimy funkcję, na jakim statku pracujemy. Duże znaczenie ma również wielkość statku czy choćby długość naszego kontraktu.

Kto jeszcze ma szansę zdobyć pracę na statku wycieczkowym?

Statki wycieczkowe (zwłaszcza te duże) potrzebują zróżnicowanego personelu. Oczywistym jest, że zatrudniają osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku. Restauracje (często wykwintne) na statkach zatrudniają kucharzy, kelnerów i barmanów. Podczas rejsu konieczna jest obecność personelu medycznego. O pracę na statkach wycieczkowych mogą starać się animatorzy czasu wolnego, opiekunowie do dzieci, muzycy czy menadżerowie.

Na dużych statkach nie brakuje pracy dla fotografów, kosmetyczek, instruktorów fitness, a nawet pracowników odpowiedzialnych za obsługę sal kinowych.

Dla kogo jest praca na statku?

Trzeba podkreślić, że praca na statku nie jest przeznaczona dla każdego (zwłaszcza jeżeli chodzi o długotrwałe rejsy). Niezależnie od tego o jakie stanowisko będziemy się ubiegać – raczej nie powinniśmy mieć zobowiązań rodzinnych (z pewnością nie jest to praca dla rodziców małych dzieci, które potrzebują codziennej opieki). Praca na morzu nie jest odpowiednia dla osób cierpiących na chorobę morską (podczas wykonywania zawodowych obowiązków musimy być w pełni sprawni).

Jednym z koniecznych warunków podjęcia pracy na statku wycieczkowym jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego (znajomość innych języków obcych jest również wskazana), który jest uznawany za oficjalny język rejsowy.

Jak wygląda dzień pracy na statku wycieczkowym?

Osoby marzące o pracy na statku wycieczkowym muszą zdawać sobie sprawę, że zajęcie to ma swoje jasne i ciemne strony. Pracownik podpisuje z firmą kontrakt, na czas trwania rejsu (może być to na przykład dwa tygodnie). W trakcie rejsu pracuje się codziennie – nie ma dni wolnych. Czas pracy jest ograniczony, jednak należy pamiętać, że nawet w chwilach wolnych od pracy jest się traktowanym przez pasażerów jako członek personelu pokładowego. Zakres naszych obowiązków jest uzależniony od obejmowanego stanowiska. Znaczna część obsługi statku odpowiada za bezpieczeństwo i rozrywkę pasażerów.

Należy mieć świadomość, że na wielu statkach wycieczkowych pracują załogi międzynarodowe. Jest to z jednej strony zaleta, a z drugiej strony wada. Osoba, która chce pracować w takim miejscu powinna posiadać wysoko rozwinięte kompetencje międzykulturowe.

Pracownicy często dzielą kajuty z co najmniej jednym współpracownikiem.

Dużą zaletą pracy na statku wycieczkowym jest fakt, że posiłki i nocleg są opłacone przez firmę, która nas zatrudnia. Na co dzień nie ma też sklepów, w których moglibyśmy wydać zarobione pieniądze (w efekcie mamy szansę na zrobienie znacznych oszczędności). Podczas cumowania statku pracownicy mogą mieć czas wolny, co umożliwia zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Praca jest zazwyczaj dobrze opłacana. Osoby pracujące na statkach podkreślają, że w trakcie rejsu mogą oderwać się od codziennej rutyny, co korzystnie wpływa na ich samopoczucie.

Praca na statku  – jak zacząć?

Jeżeli marzymy o wyjątkowej przygodzie jaką jest praca na statku, koniecznie zadajmy sobie pytanie na jakim dokładnie stanowisku chcielibyśmy pracować. Niezbędnym warunkiem ubiegania się o taką pracę jest biegła znajomość języka angielskiego (i ewentualnie innych języków wymaganych przez pracodawcę). Konieczne jest też ukończenie konkretnych kursów i szkoleń. Jeśli spełniamy wszystkie warunki możemy zacząć pisać profesjonalne CV. Pamiętajmy jednak, że CV dla zagranicznych pracodawców może pod wieloma względami różnić się od polskiego CV (koniecznie sprawdźmy jakie są zasady tworzenia tych dokumentów).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox