Praca przy inwentaryzacji – co trzeba o niej wiedzieć?

A portalach ogłoszeniowych regularnie pojawiają się oferty zatrudnienia przy inwentaryzacji. Dla wielu pracowników jest to doskonała okazja na dodatkowy zarobek? Co warto wiedzieć o pracy przy inwentaryzacji? Kto może ją wykonywać?

Praca przy inwentaryzacji – charakterystyka

Praca przy inwentaryzacji polega na spisaniu wszystkich produktów, które znajdują się w sklepach i na magazynach. Dzięki inwentaryzacji można się dowiedzieć jaki jest faktyczny asortyment w danym sklepie. Takie informacje pomagają kierownictwu lepiej zarządzać handlem, a także przeciwdziałać nieprawidłowościom (na przykład kradzieżom asortymentu, marnowaniu się produktów). Inwentaryzacje przeprowadzane są przynajmniej raz w roku (zazwyczaj na koniec roku kalendarzowego). Liczenie produktów odbywa się często w nocy lub w dni wolne od pracy, tak, żeby sklep mógł działać bez zbędnych przerw.

Jakie są rodzaje inwentaryzacji?

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów inwentaryzacji. Jednym z nich jest spis z natury. Opiera się on na porównaniu każdej rzeczy znajdującej się na stanie sklepu z księgami ewidencyjnymi. Inny rodzaj inwentaryzacji to weryfikacja stanu ewidencyjnego, która opiera się na uzgodnieniu sald obejmujących wysokość środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Inwentaryzacja może przybrać również formę uzgadniania sald z kontrahentem. W tym przypadku porównuje się stany księgowe ksiąg rachunkowych ze stanem rzeczywistym.

Inwentaryzacje dzielimy także ze względu na metody ich przeprowadzania. W tym przypadku wyróżniamy inwentaryzację początkową (wykonuje się ją na początku okresu rozliczeniowego), a także inwentaryzację końcową (jest ona wykonywana zanim jeszcze nastąpi zamknięcie roku podatkowego).

Inwentaryzacje dzieli się również ze względu na częstotliwość ich występowania. I tak mamy do czynienia z: inwentaryzacją ciągłą polegającą na rejestracji wszystkich dostaw i wydawania towarów. Możemy się spotkać z inwentaryzacją częściową (jest ona przeprowadzana regularnie) – w przypadku tej inwentaryzacji pracownicy skupiają się na konkretnych grupach towarów (najczęściej tych, które mają krótki termin przydatności). Inwentaryzacja okresowa to taka, która przeprowadzana jest kilka razy w roku (zazwyczaj w określonych z góry terminach). Inwentaryzacja roczna przeprowadzana jest tylko raz w ciągu roku.

Jak wygląda praca przy inwentaryzacji?

Praca przy inwentaryzacji nie jest skomplikowana. Od pracownika ekipy inwentaryzacyjnej oczekuje się stworzenia spisów wszystkich towarów, które znajdują się zarówno w sklepie, jak i na magazynie. Pracownik wykorzystuje do tego celu takie urządzenia jak kolektor danych, czytniki, drukarka etykiet.

Praca na inwentaryzacji jest monotonna i długotrwała. Cały proces może trwać od 10 do nawet 12 godzin. Dodatkowo często odbywa się w godzinach nocnych. Osoba decydująca się na podjęcie pracy przy inwentaryzacji musi posiadać umiejętność szybkiego liczenia i analizowania.

Inwentaryzacje odbywają się stosunkowo rzadko, dlatego traktowane są jako praca dodatkowa. Firmy, które szukają pracowników do inwentaryzacji często korzystają w usług agencji pośrednictwa pracy.

Praca przy inwentaryzacji – czy to jest opłacalne?

Osoby zastanawiająca się nad podjęciem pracy przy inwentaryzacji powinny przeanalizować, czy stawka oferowana przez pracodawcę jest dla nich akceptowalna. Pamiętajmy, że większość inwentaryzacji przeprowadza się w godzinach nocnych (dodatkowo trwają one nawet do 12 godzin), co jest dużym obciążeniem dla ludzkiego organizmu. Zastanówmy się także, czy w nocy będziemy w stanie się skoncentrować i pracować wystarczająco szybko (nie wszyscy ludzie są do tego zdolni).

Problem konsekwencji nieprzespanej nocy jest znacznie mniejszy u ludzi młodych. Są oni w stanie dłużej wytrzymać bez snu. Dodatkowo zazwyczaj uczą się lub studiują, dlatego mają więcej czasu na odespanie nocnej zmiany niż osoby pracujące na etacie.

W przypadku inwentaryzacji pracownikom płaci się za godzinę pracy. Stawki są uzależnione między innymi od tego w jakim sklepie będziemy pracować. Najgorzej płatne są inwentaryzacje w sklepach spożywczych. Na najwyższe stawki mogą natomiast liczyć pracownicy przeprowadzający inwentaryzacje w sklepach odzieżowych.

Praca przy inwentaryzacji – jak zwiększyć swoje szanse na jej otrzymanie

Jeżeli chcemy pracować przy inwentaryzacji powinniśmy napisać profesjonalne CV. Mamy zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie, jeżeli w przeszłości wykonywaliśmy tego typu pracę. Inwentaryzacja trwa jeden dzień, dlatego pracodawcy najprawdopodobniej nie zdecydują się na zatrudnienie osoby, która nie ma w tym zakresie żadnego doświadczenia (nie będzie czasu na naukę).

Osoba, która szuka pracy przy inwentaryzacji może skorzystać z oferty agencji pracy. Warto mieć świadomość, że wielu pracodawców woli zaufać agencji niż zajmować się osobiście rekrutacją pracowników na jedną dobę. Ofert pracy przy inwentaryzacjach należy szukać pod koniec roku (to wówczas większość firm decyduje się na przeprowadzanie spisów swoich towarów).

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox