Praca w Australii – czy warto emigrować w celach zarobkowych?

Australia to kraj, w którym panują bardzo korzystne warunki ekonomiczne i socjalne. Wielu Polaków myśli o emigracji zarobkowej do tego kraju. Tym co ich powstrzymuje są liczne formalności i olbrzymia odległość od Polski. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na wyjazd do pracy do Australii?

Praca w Australii – podstawowe informacje

Podjęcie pracy w Australii ma wiele zalet. Jedną z większych jest fakt, że kraj ten jest otwarty i tolerancyjny. Osoba przyjeżdżająca do pracy z Polski może liczyć na ciepłe przyjęcie i wiele ciekawych możliwości zawodowych. W Australii szanse na znalezienie dobrej pracy mają przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści którzy mają duże doświadczenie w swoim zawodzie.

Australia to kraj, który oferuje znacznie wyższy od polskiego standard życia.

Współcześnie mieszkańcy Australii to w dużej mierze imigranci (mogą oni stanowić nawet ponad 30% całej populacji).

Żeby podjąć dobrze płatną pracę w tym kraju niezbędna jest perfekcyjna znajomość języka angielskiego.

Jakie zawody są poszukiwane w Australii?

Współcześnie w Australii jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia. Dobrze płatną pracę mogą znaleźć lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, czy opiekunowie osób starszych (społeczeństwo się starzeje). Jak wszędzie na świecie dostępnych jest wiele ofert pracy dla osób zajmujących się nowymi technologiami. Pracę znajdą również sprzedawcy samochodów, pracownicy magazynowi, opiekunki do dzieci, asystenci sprzedaży detalicznej, kucharze, specjaliści od finansów.

Konieczność licznych przygotowań

Osoby poważnie myślące o podjęciu pracy w Australii muszą się liczyć z koniecznością załatwienia wielu formalności, opłacenia przelotu, uzyskania i opłacenia wizy.

Osoby młode (do 31 roku życia) mogą podjąć pracę w tym kraju uczestnicząc w programie work& travel. Pozwala on przez 12 miesięcy podróżować po kraju i legalnie podjąć pracę.

Australijski urząd imigracyjny oferuje przyjeżdżającym do Australii różne rodzaje wiz. Dużą popularnością cieszą się między innymi wizy rodzinne, studenckie (pozwalają one podjąć pracę na pół etatu), wizy pracownicze. Osoby chcące podjąć w Australii pracę w swoim zawodzie powinni jeszcze w Polsce skontaktować się z australijskimi pracodawcami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż często się zdarza, że pracodawca zainteresowany danym pracownikiem chętnie sponsoruje jego wizę. Pracy można szukać bezpośrednio lub skontaktować się z agencjami pracy.

Musimy zdawać sobie sprawę, że przyznanie wizy jest uzależnione od wielu czynników. Ważne jest nasze wykształcenie, wiek (preferowane są osoby w wielu produkcyjnym), czy stopień znajomości języka angielskiego (który jest w Australii językiem urzędowym).

Praca w Australii – co warto zrobić przed przyjazdem?

Jeżeli podejmujemy pracę w Australii, jeszcze przed przyjazdem do tego kraju możemy założyć konto bankowe, na które będzie wypłacane nasze wynagrodzenie. Można to zrobić w 100% przez internet, co jest bardzo wygodne.

Każdy obywatel Polski musi przed przyjazdem do Australii wyrobić sobie wizę. Można o nią aplikować przez internet lub udać się do ambasady Australii.

Warto zdawać sobie sprawę, że w Australii (w przeciwieństwie do wielu innych państw) nie istnieje obowiązek meldunkowy. Nie mamy również obowiązku ubiegać się o australijski dowód tożsamości. Jeżeli jednak nie chcemy nosić przy sobie paszportu, możemy aplikować o Keypass ID (dokument ten jest akceptowany we wszystkich australijskich stanach).

Na jakie zarobki możemy liczyć w Australii?

Osoby pracujące w Australii zarabiają znacznie więcej niż w Polsce. Jednocześnie należy uwzględnić wyższe koszty życia. Zarobki różnią się w zależności od piastowanego stanowiska, jednak nawet przy najniżej płatnej pracy stać nas na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb i odłożenie oszczędności.

Jak wygląda australijskie CV?

Dobrze napisane CV i list motywacyjny są przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli chcemy szukać pracy w Australii musimy pamiętać, że australijskie CV znacznie różni się od polskiego. Powinniśmy koniecznie pamiętać, żeby nie zamieszczać w dokumencie swojego zdjęcia ani daty urodzenia (takie CV zostanie z góry odrzucone). Jest to ważne, gdyż Australia walczy z wszelkiego rodzaju dyskryminacją.

W przeciwieństwie do polskiego CV dokument dla australijskiego pracodawcy powinien być dłuższy. Zaleca się, żeby sięgał nawet pięciu stron. W CV powinniśmy bardzo dokładnie opisać każde swoje stanowisko. Ważne jest, żeby opisywać swoje sukcesy i nasz wkład w rozwój firmy, dla której pracowaliśmy (żeby przekaz był bardziej obrazowy, dobrze jest używać liczb i procentów).

Pisząc CV dla australijskiego pracodawcy powinniśmy możliwie jak najbardziej je spersonalizować. Unikajmy wysyłania jednego dokumentu do wszystkich firm. Znacznie lepiej (choć wymaga to większego wysiłku) jest tworzyć CV pod konkretną ofertę pracy.

Choć CV powinno być długie, zrezygnujmy z opisywania doświadczeń, które w żaden sposób nie są związane ze stanowiskiem, o które się staramy.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox