Praca w banku – co musisz o niej wiedzieć?

Wielu ludzi chciałoby znaleźć pracę w banku, gdyż kojarzy się ona z dużym prestiżem. Jednocześnie nie wszyscy zdają sobie sprawę z obowiązków pracowników banków, zalet i wad takiej pracy. Na czym polega praca w banku? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby otrzymać tę posadę? Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Praca w banku niejedno ma imię

Praca w banku może być bardzo różnorodna. Możemy znaleźć zatrudnienie jako kasjerzy bankowi, doradcy klienta, kasjerzy walutowi, opiekunowie klienta, agenci kredytowi, doradcy inwestycyjni, specjaliści do spraw obsługi kart, doradcy hipoteczni, itp.

W zakres obowiązków na powyższych stanowiskach wchodzi między innymi prezentowanie oferty banku, prowadzenie rachunków bankowych, przygotowywanie dokumentacji, doradztwo finansowe, realizowanie opłat czy obsługa kart płatniczych. Pracownicy muszą wykazywać się znakomitą znajomością produktów bankowych, dokładać wszelkich starań, żeby zwiększyć zyski pracodawcy, a jednocześnie dbać o zadowolenie klienta.

Pracownicy banku to również dyrektorzy, kierownicy placówek bankowych i menadżerowie. Do ich kompetencji należy zarządzanie pracownikami, zwiększanie sprzedaży, a także dbanie o pozyskiwanie i utrzymywanie obecnych klientów.

W bankach znajdą zatrudnienie ponadto analitycy finansowi, analitycy kredytowi, specjaliści do spraw oceny ryzyka, analitycy systemowi IT, kontrolerzy finansowi. Do zadań pracowników piastujących te stanowiska należy między innymi usprawnianiem funkcjonowania banku, wykrywaniem nieprawidłowości, analizą efektywności i opłacalności transakcji.

Praca w banku – jakie są wymagania pracodawców

Większość pracowników banku posiada wyższe wykształcenie. Zaleca się szczególnie ukończenie studiów na takich kierunkach jak ekonomia, finanse i rachunkowość, matematyka, informatyka (w przypadku gdy chcemy pracować jako specjaliści IT). Osoby, które mają na swoim koncie studia na innych kierunkach mogą zdecydować się na studia podyplomowe.

Niezmiernie ważna w przypadku pracowników banków jest znajomość języków obcych, a w szczególności angielskiego. Znajomość języków obcych dobrze jest udokumentować odpowiednimi certyfikatami.

Pracodawcy mogą wymagać od kandydatów umiejętności analitycznego myślenia, znajomości branży finansowej, komunikatywności, umiejętności sprzedażowych, łatwości w nawiązywaniu i utrzymywaniu długofalowych relacji z klientami. Ważna jest znajomość pakietu Office. W przypadku wielu stanowisk niezbędna jest umiejętność pracy w zespole i nastawienie na realizację celów. Idealny pracownik jest osobą odpowiedzialną, dbającą o pozytywny wizerunek banku.

Warto podkreślić, że wymagania mogą różnić się w zależności od stanowiska – w przypadku osoby pracownika zajmującego się obsługą klienta wymaga się komunikatywności, cierpliwości, umiejętności sprzedażowych, a także dobrej prezencji (osoba taka jest wizytówką banku). Natomiast w przypadku pracownika działu IT bardzo ważna jest samodzielność, analityczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów.

Praca w banku – na co mogą liczyć pracownicy?

Praca w banku cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na często atrakcyjne zarobki, a także liczne możliwości awansu i rozwoju zawodowego. Co więcej wiele osób uważa, że jest to zajęcie prestiżowe. Pracownicy banków mogą liczyć na liczne kursy i szkolenia podnoszące kompetencje.

Należy podkreślić, że zarobki pracowników banków są zróżnicowane. Zależą od zajmowanego stanowiska, stażu pracy, umiejętności, osiąganych wyników. Na wysokość wypłaty może mieć wpływ wielkość placówki bankowej, a także miejscowość, w której znajduje się bank.

Jak dostać pracę w banku?

O pracę w banku zazwyczaj stara się wielu kandydatów, dlatego osoby bez doświadczenia zawodowego mogą mieć problemy z wyróżnieniem się spośród nich. Zdarza się jednak, że banki decydują się na zatrudnienie absolwentów uczelni wyższych, którzy wprawdzie nie mają doświadczenia, jednak mogą pochwalić się bardzo dobrymi ocenami.

Najprostszą (co nie oznacza, że najlepszą) metodą na znalezienie pracy w banku jest wejście na popularne portale pracy. Pamiętajmy jednak, że na oferty zamieszczone w takich miejscach odpowiada zazwyczaj ogromna ilość osób (co znaczy, że będziemy musieli zmierzyć się z liczną konkurencją). Dobrym pomysłem jest napisanie do banków, w których chcielibyśmy rozpocząć pracę, nawet jeśli nie prowadzą one aktualnie rekrutacji. Być może warto jest odwiedzić placówkę osobiście i zostawić dokumenty osobie odpowiedzialnej za przyjmowanie nowych pracowników (mamy wówczas szansę na zrobienie dobrego wrażenia).

Żeby zwiększyć swoje szanse otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy napisać perfekcyjne CV i list motywacyjny. Jeżeli odpowiadamy na konkretną ofertę pracy, koniecznie napiszmy CV pod dane ogłoszenie. Wówczas możemy podkreślić te kompetencje, które sprawią, że wydamy się najlepszym kandydatem na interesujące nas stanowisko. Pisząc list motywacyjny należy skupić się na korzyściach, które osiągnie pracodawca jeżeli zdecyduje się na zatrudnienie nas. Pamiętajmy, że dokumenty powinny wyglądać estetycznie.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox